Myslíte, že i kdyby v tom byly nafouklý elyty, tak že by to mohlo zpåsobit konkrétně tohle? Dává to smysl s tím topením, ale se svejma mizivejma znalostma z elektroniky si dost dobře neumím představit, že by vyrobily pruhy na snímku.
Royal: Nehejbou se, jsou pořád takovýhle.
Ještě takhle: kdysi dávno, cca před rokem, jsem jednomu kamošovi scanoval nějaký makra pro fine printing a on si u hodně tmavýho snímku všiml, že v černým pozadí má nějaký pruhy. Reklamoval to a tehdy jsem po několika pokusech přišel na to, že při scanování něčeho supertmavýho, kde scanner tahá tonalitu z pár bitå, to dělá pruhy. Ano, i tehdy se jednalo pořád o tyto stejné pruhy, ale byly strašně neznatelné pro mě - já sám si jich nevšiml za sedm let, co ten scanner mám. Toto je rok a kus starý scan z toho dne, scanovaný film je neexponovaný Kodak E100G, čili čirá černá. To, že je to šedý, je proto, že VueScan se snaží z toho vytáhnout, co to jde, a dorovnává expozici na střední šedou jak foťák, kdyby na snímku bylo cokoli dalšího, tak to je černý jak bota. Snímky opět bez Photoshopu a s Photoshopem:
Je vidět, že ty pruhy tam byly vždycky, ale tehdy, když jsem je poprvé investigoval v odhadem prosinci 2012 (dělal jsem mu kalendář), byly patrný jen v hodně, hodně tmavých plochách a navíc se to vlnilo jen v chromatičnosti, nikoli v luminanci. Myslel jsem si tehdy, že jsem na limitu scanneru, že už se zkrátka "dívám do šumu", a bylo mi to jedno, neb zaprvé sám jsem si jich ani při svým kalendáři nevšiml a zadruhé takovýhle dejchání v černé se dá velmi snadno eliminovat v PS, resp. když už byly vidět, tak stejně v tak tmavejch tónech, že je člověk vždycky utopil do čisté černé.
Jsou to však ty stejný pruhy na těch stejných místech jako teď. Letošní zimu se akorát už projevují mnohem výrazněji. To by možná potvrzovalo tu teorii o elytech? |