To je právě ono. Ovšem dostali jsme se od právnické diskuze k etické. Když se zamyslíš trochu víc zeširoka, tak s tou poptávkou to taky není tak jednoduchý (máme média, máme reklamu, máme "vědecké" studie - to všechno má moc lidem do hlav nacpat leccos, co by se tam samo nevylíhlo). Svádět všechno na to, že veškerou odpovědnost mají rodiče je do jisté míry alibistické. A to zcela pomíjím možnost, že ti rodiče říkají dětem "jezte pořádně", děcka to odkývou a pak si vezmou hranolky; nebo možnost, že rodiče (právem) předpokládají, že škola na zdraví jejich dětí dohlédne (a škola místo toho bere jídlo od fastfoodového dodavatele).
Stát nemůže zakazovat bůček, ale neměl by se trochu postarat o osvětu? Každý není tak inteligentní a vzdělaný, aby si dokázal najít informace (to bychom taky mohli říct "na co má stát trvat na nějaké školní docházce, ať se každý o svoje vzdělání postará sám"). Fast foody prodávají i saláty, člověk by logicky předpokládal, že budou zdravé, jenže ouha, on je na tom supertučný dresink... Další příklad - light nápoje, které ve skutečnosti mají prakticky stejnou energetickou hodnotu jako ty neodlehčené.
Vidíte to zkrátka moc jednoduše, hoši, jenže ono to jednoduchý není :)
Marco: dávat dětem hranolky a karbanátky JE sviňárna. Až budeš mít dítě, denně zažiješ nepředstavitelnou poptávku po zmrzlině, čokoládě a bonbónech. Jako rodič mu to asi nedáš, ale nikdy neuhlídáš, co to dítě jí venku, jestli si ve školní jídelně vybírá jídlo tak, aby to mělo pestré, nebo si prostě každý den vybere sladké, jestli si po cestě domů nekupuje hranolky... Protože i tvoje děcko bude mít kolem sebe spoustu reklamy a barevných obrázků a klaunů Ronaldů a k tomu tatínkův názor a přefiltruje si to pochopitelně tak, aby se to líbilo jemu a ne tatínkovi. |