Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 2197 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
vegasss7771 30.11.2010 15:25  2142
To je pěkné, ale když už chtějí dělat časopis, web pro info je snad základ, ne?
bredy 29.11.2010 19:17  2141
Tohle je oficiální domena

ale nic se na ní taky nedozvíte.
vegasss7771 29.11.2010 19:12  2140
Pěkný no, tam se o časopisu dozvím hodně. :-D
nelde 29.11.2010 18:02  2139
http://www.xb-1.cz/ (-;
vegasss7771 29.11.2010 17:21  2138
Má už XB-1 nějaký oficiální web?
nelde 29.11.2010 11:21  2137
PoliniusJá si myslím, že hostující editor by vůbec nemusel být špatný. Není to jenom o tom, jestli má stejnou možnost výběru jako Jiran nebo Šust (a taky se neříká nic o tom, že tihle dva by na daném čísle nespolupracovali). Je to o tom vybrat povídky, které se mu líbí (z těch které jsou k dispozici), oslovit další autory, aby něco napsali (myslím, že JWP má jednorázově větší možnost vydyndat povídky zavedených autorů než Jiran, který to dělá stále), redigovat dané povídky (trochu poradit) a hlavně komentovat. Ty medailonky jsou furt na jedno brdo. Proč tam není možné dát trochu Harlanovštiny? Hostující editor může mít vlastní specifický názor a napsat, co se mu líbí či nelíbí. Prostě takový externí supervizor nad číslem.
polinius 27.11.2010 15:44  2136
Zní to dobře, ale asi by to tady v tomhle konkrétním případě nefungovalo. Ať by byl hostující editor kdokoliv, byl by omezen počtem možných přispěvatelů. Respektive koho zná Neff a Jirán by ho neznal ? Možná by mohlo zafungovat osobní kouzlo, ale kdo dneska hasí to co ho nepálí ? Mám dojem, že po kvalitních povídkách je hlad a každý si raději vybere publikaci v knize, než v časopise. Kniha je nesmrtelná, časopis umírá s každým číslem. Ale povídka v časopise je nejlepší reklama, jak prodat svojí knihu a jak se proslavit. Asi dnešní začínající autoři nechtějí být slavní a čekají, že je každý objeví sám, na nějakém literárním serveru a nebo v nějaké jiné soutěži. Možná ano, ale spíš ne. Každý den se valí kupa textu a já nemám čas hledat nové talenty. Kupuji jen známá jména a pokud chce autor abych ho četl, musí se mi vecpat před oči, třeba v XB-1.
A ne všechny domácí texty byly špatné, to jim zase někteří lidé křivdí. A navíc hostující editor by mohl sice sehnat nějaký materiál, ale zbytek práce stejně zůstane na redakci.
Spíš než hostující editor, bych se hvězd otázal: Skutečně chcete aby vycházel časopis ze zaměřením na SF ? Můžete nám nějak pomoci ? Ni zisk, ni slávu - tohle staré sokolské heslo se sem hodí. Sláva a ani zisk z toho totiž nekoukají.
A navíc i kdyby vzniklo 6 opravdu "nabušených" čísel do roka, myslíte že si toho někdo všimne ? Co tak čtu komentáře, tak někteří lidé píší:
Byl jsem zklamán Ikarii 8/2007, protože úvodní povídka byla špatná a ilustrace k následující povídce byly hrozné - jaký to musel být matlal, když nakreslil pubické ochlupení elfky směrem krutu chlupu doprava, když každý ví, že elfkám roste pubické ochlupení proti směru hodinových ručiček krutem ? Od té doby Ikarii nekupuji a naopak pravidelně chodím na diskusní fóra, kde případným ztroskotancům nákup tohoto pomýleného plátku rozmlouvám ...
Takové čtenáře neuspokojí nic. Proto bych na to šel jinak, omezil bych domácí sekci o pár stránek a dal Fantastické vědě 2 stránky. Případně bych navázal spolupráci se serverem osel.cz, zřídil bych nějaké nové rubriky, které budou hlavně zajímavé pro inzerenty. Inzerce je hodně důležitá a chtělo by to i jiné inzerenty než "chudé" nakladatele. Kdyby byl časopis hmotně zajištěn a nemusel by živořit, tak pak teprve je čas na nějaké experimenty a mohly by se zvednou i honoráře. Takže by na tom čtenář mohl jen vydělat.
drvenkman 27.11.2010 14:18  2135
Polinius: Souhlas.
Hyperion: Díky za dovysvětlení, tušil jsem, že to tak nějak bude.

Otázkou je, jestli by XB-1 nepomohl fígl oblíbený ve vědě. Odborné časopisy (tedy krom třeba Physical Review, který je tak prestižní, že si může dovolit kasírovat samotné autory za možnost v něm publikovat) často používají tzv. Guest Editorů. To jsou lidé mimo redakci, které redakce k nějaké příležitosti (např. významná konference v oboru) osloví s nabídkou, aby sestavili jedno číslo časopisu. Takový GE pak vybere příspěvky, obstará veškerou komunikaci s autory a recenzenty, napíše úvodník, atd. Redakci samotné se tím výrazně uleví a zároveň se zajišťuje i tématická různorodost časopisu.
Ale asi je to jen moje plané plkání, protože zatímco pozice GE ve slušnějším časopise je brána jako prestižní, špičky Fandomu či slavní autoři (tedy lidé, kteří by přicházeli v úvahu jako GE pro žánrový časopis) na Ikarii/XB-1 nic moc prestižního nevidí. Ale já bych si časopis s nápisem Hostující editor: Ondřej Neff (nebo JWP nebo Františka Vrbenská, nebo dokonce Jan Vaněk jr.) určitě koupil.
polinius 27.11.2010 13:04  2134
Pěkně jsi to napsal. Tady i na fantasyplanet.cz
hyperion 27.11.2010 09:31  2133
Osobně mám za to, že např. editor F&SF pracuje se zavedenými jmény a dostává do rukou práce pečlivě protříděných nadějných nováčků, ovšem o všechnu práci se dělí. V tiráži F&SF najdeš vedle van Geldera funkce jako Assistant Publisher (dva lidé), Assistant editor (tři lidé), Contests Editor (jeden) a Film Editor (jeden, ovšem Ellison, to beru s rezervou). Co ti tam tedy dělají? Má práce se v CZ edici v mnohém liší, na druhou stranu se i já přehrabuju kvantem textu, navíc domlouvám překlady a následně s nimi pracuji, kontroluji práci korektora a zanáším ji do textu, vybírám a domlouvám doprovodné články a obálku, pracuji se sazbou a její kontrolou, domlouvám reklamu a zadávám ji grafikovi, spolu s korektorem kontroluji jeho práci, snažím se vytvořit obsah prázdných míst, spolupracuji na úpravě obálky, vytvářím veškeré redakční texty (úvodník, představení povídek na začátku a další drobnosti), starám se o internetové stránky, spolupracuji s ilustrátorem, musím vše pečlivě hlídat, aby to vyšlo na správný počet stran, snažím se alespoň o nějakou propagaci atd. A to vše sám za pomoci už výše zmíněné báječné korektorky. Aby ta tiráž nebyla prázdná, rád tam hodím jména korektora, recenzentů, sazeče, autora ilustrací a obálky. A to celé dělám jako bokovku. Srovnávat mou práci s původní redakcí nelze, a myslím, že to nelze ani u Jirana, protože ten je na tom podobně a výčtem jeho povinností bych tu taky popsal pár řádků.
hyperion 27.11.2010 09:14  2132
JVJr:
No vidíš a já si vždy myslel, že je tomu naopak, a že každý významný editor amerických dějin měl k ruce dva až tři další a je tomu tak i v současnosti, vždyť někteří (např. Pohl či Dozois) vzpomínají, jak začínali v té či oné redakci jako obyčejní redaktoři). Např. Dozois tak v jednom ze štosů povídek zcela neznámých jmen vytáhl první povídku Connie Willisové v době, kdy byl ještě zcela neznámý a nezkušený neopeřenec. A náhodou rovněž vím, že v magazínu F&SF se v redakci vystřídala spousta lidí, o kterých jsem dříve nevěděl, alespoň v minulém a předmínulém ročníku vycházeli archivní práce vybrané právě těmito lidmi, co tam procházeli nevytříděné povídky atp. Např představa, že jediný člověk pracuje na F&SF či Asimov´s, prochází ty desítky došlých prací měsíčně čí spíše týdne, komunikuje s autory a domlouvá práva, věnuje se ve spolupráci se spisovateli úpravám povídek, redakčně je upravuje sám atd. atd. No není to poněkud zarážející? No, v amerických poměrech určitě, v těch českých to tak je a Jiran má navíc mnoho dalších věcí na starost.
drvenkman 27.11.2010 08:15  2131
JVjrNo... máš pravdu. Zároveň si ale dovolím pochybovat, že se tito editoři současně starali i o celou publicistickou část daných časopisů. Ale vážně nevím. Podle diskuze na FP by se nějaké to publikum taky našlo. S konkurencí už je to horší...
polinius 27.11.2010 00:33  2130
Seznam publikovaných článků a povídek v časopise IKARIE v minulém století
jvjr 26.11.2010 21:31  2129
Blbost, za každým dobrým časopisem v (aspoň amerických) dějinách žánru byla editorská práce jednoho člověka. Pravda, ten musel mít energii a chuť; a konkurence a publikum/trh schopné to ocenit taky pomohly.
drvenkman 26.11.2010 20:30  2128
PoliniusK Staviteli: Ne, určitě nemohl. Ale to neznamená, že by takový román někteří fantasy spisovatelé nedokázali napsat.

K diskuzi na FP: No nevím, počet lidí, kteří tam tvrdí, že přestali Ikarii kupovat kvůli kvalitě domácích povídek, je už statisticky významný. A Ríšova replika ("Bědování nad úrovní českých povídek je smutné, leč páni bědovatelé a autoři, napište něco opravdu dobrého a nabídněte. Jsem jednoznačně přesvědčený, že Jiran bude skákat do stropu.") naprosto přesně vystihuje důvod, proč naděje na pozvednutí domácí sekce asi neexistuje. Na obhajobu pana Jirana dodám, že skutečná editorská práce na domácí sekci je asi ad možnosti jednoho člověka a Ikarie (pardon, XB-1) na placení externích lidí, kteří by s autory pracovali, určitě prostředky nemá.

[ 2197 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt