Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Pravo a zakony [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Svět kolem nás) moderuje Bouchi.
Aktualni tema - autorske pravo
Autorsky zakon
Zákony ČR
Sbírka zákonů a mezinárodních smluv
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 7598 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
wq_iv 10.5.2005 12:49  230
HBWandererJestli mas zajem tak mam dva vzory smluv ktere by si mohl vyuzit:
Dohoda manzelu o zuzeni spolecneho jmeni.
Dohoda o vyporadani spolecneho jmeni manzelu.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 10.5.2005 12:41  229
Co si myslíte o tom, když dluží třeba obecní radnice promlčený dluh a věřitel ho stále chce? Jak by se mělo zatupitelstvo zachovat?

Určitě nepřekročí zákon, pokud dluh zaplatí, má k tomu pravomoc a snad dá se říct i morální povinnost. Ale asi bude pod tlakem veřejnosti, když vydá peníze, když k tomu není důvod zákonné povinnosti.
Tady je asi na místě říct, že v čele obce musí být lidé s dobrým charakterem a nebojácností vzít na sebe odpovědnost a schopností obhájit svá rozhodnutí učiněná na základě vlatního úsudku v rámci svých zákonných pravomocí.
trissie 10.5.2005 12:39  227
Pallando 216: bohužel se obávám, že dokud to bude původní majitel opravovat, tak s tím nový majitel nic nemůže dělat. Podle definice by totiž podstatnou vadou bylo jen to, kdyby vady byly neodstranitelné (ať už jednorázově nebo podle pravidla třikrát a dost) nebo dané součásti měly jiné než požadované vlastnosti (v autech se nevyznám, tak plácnu třeba jiná kubatura než popsaná, jiná značka některé součásti - s jinými parametry - než bylo přesně řečeno ve smlouvě). Možná je ale vada v servisu - možná by bylo možné dát to do jiného servisu a požadovat slevu z kupní ceny.

Možná je něco specificky v judikatuře, ale loni jsem něco podobného měla v klauzuře a tam to řešili v neprospěch kupujícího...
hbwanderer 10.5.2005 12:38  226
trissie: Já tady dopředu nijak nekalkuluju, co se bude jak dělit v připadě rozvodu a nějak "sladit" rozvod. Jenom bych chtěl předejít tomu, aby si někdo dělal nárok na něco co mu nepatří. A nemusí to být partner, ale třeba jeho příbuzenstvo. Spíše to také řeším, kvůli úvěru apod.
trissie 10.5.2005 12:28  225
ještě hartmannovi (pallando mě předběhla s velmi dobrým vysvětlením):
může dojít k dvěma situacím - prekluze x promlčení
Prekluze znamená, že dluh už vůbec neexistuje, a kdyby ti ten, co ti dlužil, ty peníze vrátil, tak tě mlže vzápětí zažalovat za bezdůvodné obohacení a ty mu to musíš vrátit.
Promlčení znamená jen to, že dluh sice existuje dál, ale je nevymahatelný. Pokud ti dotyčný peníze vrátí, přestože ví, že je dluh promlčený, tak peníze máš. Promlčený dluh lze taky výslovně uznat - pak běží nová promlčecí lhůta. Pokud na dlužníka pošleš gorily, bude to vydírání.

Je lepší si promlčení hlídat...
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 10.5.2005 12:21  224
PalladoDěkuji, přesně tohle jsem chtěl vědět. Jsi právnička?
Spousta lidí (neznalých) je totiž přesvědčena o tom, že promlčení zaniká dluh.
trissie 10.5.2005 12:20  223
Wanderer: jak psal pallando, co bylo tvoje před svatbou, tvoje i zůstane, což je někdy docela nefér (třeba když máš byt na hypotéku, kterou pak splácíte oba, a po rozvodu manželku s dětmi můžeš klidně vykopnout, a jediné, co ona může udělat, je soudit se o náhradu nákladů, které byly ze společného vynaloženy na to, co je jen v tvém majetku).

Co se týká majetku nabytého ode dne svatby do rozvodu (pozor na nemovitosti, nabývají se zpětně ke dni podání návrhu na katastr), má se za to, že manželé zásadně sdílejí stejnou životní úroveň a že každý k tvorbě společného majetku přispívá dle svých možností. Takže pokud se chceš ženit s tím, že manželce rozvod osladíš, můžete smlouvou zúžit rozsah společného jmění na věci tvořící běžné vybavení domácnosti. Jeden takový chodí s mojí kolegyní. čekají miminko a on jí odmítl dát souhlas k přemístění trvalého bydliště k němu do prahy, aby si prý něco nenárokovala, když by se rozešli.

"Použitou smlouvu" nemám, protože je opravdu sepisuje až notář, mlhavě si vzpomínám, že je to někde kolem 4-10.000 Kč.

Já samozřejmě předmanželskou smlouvu plánuju, ale jen kvůli té hypotéce - budu převádět svůj byt do SJM, jinak mě hraní na tvoje moje moc nebaví. Trochu mi přijde, že kdo před vstupem do manželství pracně zvažuje, co v případě rozvodu partnerovi nenechá - no, prostě se mi to nezdá jako dobrý základ vztahu, který by měl vydržet až do smrti... Ale i přes právnické vzdělání hraju hlavně na spravedlnost a ideály :-)
pallando 10.5.2005 12:17  222
HartmannSnad jsem tvůj dotaz pochopila:-))

Jestliže žaluješ na zaplacení promlčeného dluhu a dlužník promlčení namítne (což je zásadní, protože kdyby třeba k soudu nepřišel a promlčení nenamítl, tak soudce i když vidí, že dluh je promlčen, tak k tomu nepřihlíží), soud zamítne tvoji žalobu, ale na tebe to nemá žádný negativní dopad (teda až na to, že protistraně s největší pravděpodobností hradíš výlohy, takže pokud má advokáta, můžeš se pěkně prohnout), rozhodně tě nemůže obvinit z nějakého obtěžování. Pokusit se to z něj dostat můžeš i tak (zákonnými prostředky, ne ukrajinskými gorilami), ale soud ti s tím nepomůže.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 10.5.2005 12:12  221
Promlčenírád bych se zeptal na váš nároz, nebo spíš na fakta :-)

Četl jsem, že promlčením nezaniká závazek dlužníka vůči věřiteli, je pouze oslaben tím, že není vymahatelný u soudu. Takže když je něco promlčeno stát vysloví:
"Nic Ti nedluží" nebo "Dluží Ti stále, ale já Ti nepomůžu ve vymáhání" ?

Je sice fakt, že ztráta vymahatelnosti u soudu je fatální oslabení, ale totální paralyzace snad ne? Může věřitel vlastními silami vymáhat posíláním dopisů atd., když závazek nezanikl? V případě, že by závazek nikdy neexistoval, je to jednoznačné obtěžování. Ale chtěl bych vědět, co by odpovědel soud, kdyby dlužník žaloval to první. Řekl by:
"Závazek nezanikl, má právo to po vás stále chtít a vymáhat legálními prostředky, jen já mu v tom nepomůžu, protože promlčel lhůtu" nebo by to klasifikoval jako obtěžování s tím, že nemán žádný nárok?
hbwanderer 10.5.2005 12:05  220
Pallando: To já vím. Ale rád bych tam zahrnul i budoucí příjmy z nájmů polí. Většinou tím financuju, údržbu budov a jejich případné zvelebování. Nerad bych, abych se dozvěděl, že jsem měl ještě příjmy bokem a nikdo si jich neužil.
pallando 10.5.2005 12:02  219
HBWanderer: nakladatelství C.H.Beck vydává výborné komentáře k zákonům. Jsou sice pekelně drahé, ale IMHO na trhu většinou nic lepšího nenajdeš.
pallando 10.5.2005 12:01  218
HBWanderer: pokud jde o ty nemovitosti, tak pokud je máš už teď, nebudou součástí společného jmění a v případě rozvodu budou automaticky tvoje.
hbwanderer 10.5.2005 12:00  217
Beck je kdo?
pallando 10.5.2005 11:59  216
trisie: tak to ti nezávidím. Z obchodu řeším takovou věc - kupní smlouva podle obchodního zákoníku na auto. Záruka na dva roky na "mechanické díly (motor)" (+ další záruky na karoserii a lak). Auto je poruchové. Všechny vady sice byly odstraněny na základě záruky (brzdové kotouče, senzor tlaku a pod.), ale majiteli zrovna nevyhovuje mít auto neustále v opravě a tudíž ho nemít k dispozici.

Ve smlouvě je taky ujednání "Vady vozidel, které je činí neupotřebitelnými nebo pokud nemají vlastnosti, které si kupující vymínil nebo o kterých ho prodávající ujistil, se považují za podstatné porušení smlouvy a kupující může z tohoto důvodu od smlouvy okamžitě odstoupit".

Je teda možné od smlouvy odstoupit? Je auto "neupotřebitelné", když tráví hodně času v opravě? Nebo by bylo lepší uplatňovat něco jiného podle § 436 ObZ? Zkoušela jsem hledat nějakou judikaturu, ale nic, ještě se pokusím sehnat komentář od Becka a podívat se tam. Ach jo, obchodní právo jsem nikdy pořádně nepochopila, zlatý občan:-))
hbwanderer 10.5.2005 11:55  215
Děkuji, za odpovědi. Že to má být sepsáno u notáře, to vím. Spíš mě zajímá nějaký vzor a to jak to má vypadat. Mám jenom jakousi mlhavou představu, co bych tam chtěl. Vím, že tam by měl být odkaz, na to, že si nebude případná manželka nárokovat nemovitosti (jichž jsem už teď majitelem). Netuším ovšem jak se dělí majetek např. v případě rozvodu. Na poloviny se mi taky nezdá moc OK, když jeden vydělává mnohem víc. V poměru příjmů? Na druhé straně, když je ženská na mateřské a stará se o děti, příjem nemá skoro žádný a přitom je to taky makačka. Samozřejmě vím, že partner má požívat stejných výhod jako ten víc vydělávající.
Takže kdyby se našla nějaká již použitá smlouvička, hned budu chytřejší.
Kolik stojí notář? Předpokládám, že když za ním zajdu s mlhavou představou, tak vypracuje super smlouvu nebo se mýlím?

[ 7598 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt