Dajen: máš to správně, zákony jen u klauzur a u zápočtu z pracovního práva.
Na druhou stranu - pokud nevíš, že někde nějaké hloupé ustanovení upravující jakousi naprosto okrajovou záležitost je, tak ho ani se zákonem v ruce hledat nebudeš. Pokud tě na něm někdo při zkoušce dusil, tak si vzpomeneš - sice možná ne přesně, takže si to budeš muset dohledat, ale aspoň to budeš hledat.
Když řeknu příklad z praxe - procesní právo, předpokládám máš teď před zkouškou nebo těsně po ní. Způsob jednání za společnost - narozdíl od hmotného práva akciovku zastupuje předseda představenstva. Už tuhle věc ví tak maximálně polovina právníků v praxi (soudce nevyjímaje), 98% studentů to přeskočí a zkoušet se o radši nezkouší. Takže třeba na rejstřík dojde plno plných mocí udělených členem představenstva, a když by to soudce namítnul, tak smůla, podání neplatné. Se všemi důsledky zmeškání lhůt, propadnutí dokumentů s omezenou dobou platnosti a podobně.
V praxi je dost často problém, že třeba předseda představenstva nebydlí v ČR, takže paragrafu znalý právník ho pak chudáka honí podepisovat po ambasádách a podobně.
A že ten hloupý paragraf končí slovy "zastupuje předseda nebo pověřený člen představenstva", a že se to dalo celé řešit jedním přiblblým rozhodnutí představenstva, no tak to už neví nikdo.
Já bych to taky nevěděla, ale našla jsem si to o víkendu při čtení OSŘ a šla jsem s tím za naší rejstříkovou právničkou - nedělá nic jiného než ty rejstříky a koukala jak puk, co že to tam je za vymyšlenost... |