Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu HiFi - obvody a měření [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Věda a Technika) moderuje PMA.
Klub slouží pro výměnu zkušeností v oboru obvodových řešení a měřicích metod pro elektroakustiku. Vítány jsou i příspěvky, týkající se korelace poslechového hodnocení a technického řešení/parametrů obvodů.

Užitečné linky:

Klub High End

Stránky Roda Elliotta , doporučuji všem, kdo se chtějí orientovat v základních otázkách zdrojů, chladičů, zesilovačů, SOA, reproduktorů atd.

Obvody a články Walta Junga Rozbory bufferů, vstupních stupňů OZ, teplotních vazeb, vlivů kapacitní zátěže

Publikace Juliana Dunna

Mé audio stránky
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 12014 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
wynetou 7.11.2004 12:08  2481
to PUB-2479, TomasTPresne takymto sposobom asi funguje Highendbiznis na celom svete, takze v tom s tebou suhlasim.
Navyse by som vsak chcel upozornit ze podla mojich skusenosti a testov je cely pes zakopany v tom, ze
ked clovek vie o tom kedy hra A a kedy B, tak to aj jednoznacne pocuje a dokaze identifikovat rozdiely.
Ked vsak clovek nevie o tom ci hra A alebo B tak nedokaze pomocou sluchu identifikovat ci hra A alebo B,
moze usetrit vela penazi.
tomast 6.11.2004 22:49  2480
Taky to delam podobne.Pokud se mi chce po opetovnem zapojeni na predesly clanek retezce zvracet,je to neklamny fakt,ze se u nas bude utracet -))))))Prave nejsilnejsi zazitek mam v tomto ohledu se SR.Cca tri tydny jsem na nej hral a uzival si ho.Kdyz jsem ho musel vratit a prepnout na tehdy jeste nijak netuningovane CD,bylo mi do breku -)))))))
pub 6.11.2004 22:21  2479
Wynetouoviono je celkem jedno, jaká to je nahrávka. Musí se na ní shodnout všichni zúčastnění lidé, tj. musí jim vyhovovat. Poté se musí vybrat taková skladba či pasáž, která obsahuje dynamickou změnu, nástroj s jasnými středy (piano, hlas, cemballo, klarinet) a je hned o počátku poměrně výrazná, ale ne "nařvaná" spíše dynamicky pestrá (nedoporučuji třeba takovou klasiku, kde skladba velmi zvolna, tj. nástroje spíše v pozadí a dynamicky do "huhlá"). Poslechový čas bych zvolil klidně i 3 minuty. Poté bych ho pustil ještě jednou na tom samém přístroji opět tři minuty a pak na krátkou chvíli cca 20 sec zopakovat začátek skladby, poté přehodit na jiný přístroj, pustit začátek a opět opakovat výše uvedené. Pro přesné posouzení rozdílu doporučuji se opět vrátit na původní přístroj, aby posluchač mohl své poslechové poznatky potvrdit. Posluchač by neměl znát značku testovaného přístroje, ale měl by vědět, že hraje přístroj A, přístroj B, C, D, E atd. Nikdy se nesnažit mást posluchače tím, že se bude přehazovat náhodně a on se musí nejenom rozlišovat dva po sobě jdoucí přístroje, ale nutit ho hádat!!!, který přístroj zrovna hraje. Je na něj kladen vyšší tlak, a snižuje se tím přesnost posouzení, protože se věnuje ještě jinému srovnání než pouhého rozdílu mezi A a B. Je důležité si zvolit referenci a k té vztahovat všechny přístroje. Poté je dobré (při větším počtu přístrojů) rozdělit na dvě kvalitativní skupiny (lepší - horší) a tam udělat mini souboje ve skupinách. Nakonec porovnat posledního z té lepší a prvního té z horší a popř. korigovat výsledky. Při takovémto testu většina lidí i poslepu pozná rozdíly.
Velmi dobrým individuální testem je zařadit přístroj do své zaběhané a velmi naposlouchané aparatury (musí být kvalitní !!!!). Tak týden poslouchat, aniž bych se snažil porovnávat se svou "referencí". Po tomto týdnu procesu - zvykání si na jiný zvuk - jsem schopen velmi objektivně po prohození zpátky na svou aparaturu, posoudit zvukou kvalitu výrobku.
Nevěřím v psychoakustiku, protože psychiku narušují hlavně prachy, a tudíž by ty levnější měly mít navrh :o))) Všichni totiž chceme, aby byl high end za co nejmenší peníze HAHAHA
tomast 6.11.2004 18:09  2478
2Wynetou:Uz nech bafry baframa a nepis o nich.Tady maji lidi jine zkusenosti.Zbytecne to zasiras.

Co se tyce testu u Jirky Jehláře,myslím ze meli zapojene dve identicke aparaty a v jednom byl vlozeny SR,v druhem ne.Prepinalo se na mixu.Prepinani bylo vyresene tak,ze kdyz jeste nebyly vlozene SR,tak nikdo nezaregistroval okamzik prepnuti.Bohuzel si to ale uz nepamatuju zcela presne...
pma PMA audio - vývoj, konstrukce a měření - AudioPage 6.11.2004 17:37  2477
OPA2: Jak sám velmi dobře víš, je specifikum zvuku SR velmi dobře patrné proti výstupu s běžným OZ + odpor + kabel i na délce 1m. Dost dobře nechápu "objektivisty", kteří změnu poznají i ve slepém testu, že ji potom nemají chuť veřejně přiznat, když pro ni nemají zcela exaktní (podle svého stavu znalostí) vysvětlení.
opa2 6.11.2004 17:14  2476
2473Možná by nebyl problém informaci o porovnávacím testu doplnit. Bylo by zajímavé vědět, s čím byl SR porovnáván. 1m obyč. kabelu má kapacitu okolo 100pF. 60 metrů je 6nF. To normální operák opravdu nemůže utáhnout.
sendy 6.11.2004 15:54  2475
OT - potmě nemá smysl prohlížet obrazovou galerii. Podmínky testu musí být takové, abychom předem neznemožnili jakékoliv testování.
pma PMA audio - vývoj, konstrukce a měření - AudioPage 6.11.2004 15:52  2474
to Wynetou - dobře, neberu Ti, že jsou to podle Tebe nesmysly. Je řada lidí, kteří mají jiný názor, navíc jsi nikdy na žádném z našich testů nebyl. Mohl by ses vyjadřovat méně kategoricky - to mi vadí nejvíc. Pokud nejsi pro a budeš takto pokračovat, v lepším případě takové příspěvky smažu.
wynetou 6.11.2004 15:39  2473
to PMAIslo to cez 60metrovy kabel, a nie su opisane povodne vystupne obvody,
takze tiez to nie je prilis vhodne porovnanie.
Tiez to nebolo porovnanie naslepo lebo testujuci vedel o tom kedy hra cez SR a kedy bez. Robil som aj ja podobne pokusy, nebolo to sice PAcko a bufer ale bolo to v studiu, a vela krat som si myslel ze pocujem podobne nezmysli, vzdy som si ale nakoniec overil ze si iba namyslam a vskutocnosti to nedokazem rozlisit.

wynetou 6.11.2004 15:25  2472
ad 2467-sendyTechnicsi do asi dojebali zamerne, zda sa mi ze pouzivaly rozne finty na dosiahnutie ´´muzikalneho zvuku´´.
pma PMA audio - vývoj, konstrukce a měření - AudioPage 6.11.2004 15:22  2471
to Wynetou: zkus se podívat SEM, je to link, na který upozornil Mike. Dělali na PA aparatuře přepínacím testem zjišťování vlivu Sound Refineru, metodika je dobře popsaná.
wynetou 6.11.2004 15:14  2470
to Sendy2466-Dobry napad.
2467-Je to stara sunka, podla mna nema vyznam sa tym zaoberat. Odvtedy parametre digitalnych filtrov vyrazne pokrocili.
wynetou 6.11.2004 15:09  2469
Ten test som opisal fakt velmi zjednodusene.
Metodika testu nebola spravena tak aby zamerne nikto nic nepoznal, ale tak
aby si kazdy mohol vyskusat porovnat a posudit co vskutocnosti uz nedokaze rozlisit sluchom, aj na vlastnej domacej
aparature, pripadne na nejakom hifistickom stretnuti.
Pripravujem o tom obsiahlejsi vysvetlujuci clanok s obrazkami, potom to pripadne mozme prediskutovat aj na tomto fore.
Tiez este pripravim dalsiu vylepsenu verziu, kde nebudu chybat ani dlhsie ukazky pripadne cele skladby.
PUB,PMA mohli by ste mi prosim doporucit nejake konkretne dve-tri audiofilske nahravky, ktore by boli podla
vas vhodne na porovnavanie-dik.
wynetou 6.11.2004 15:05  2468
to mmilan 2449Je to clanok z komercneho casopisu, ktoreho prioritou je predaj reklamneho prietoru. Nie je sa comu divit. Este som
nevidel komercny casopis ktory by si mohol dovolit pisat negativne recenzie, pretoze by nepredali reklamu a
nemohli by existovat.
sendy 6.11.2004 14:55  2467
Omlouvám se za zpožděnou reakci, nešel mi net :-(
Odvolávám, co jsem neodvolal, sypu sobě popílek na hlavu.
Technics SLPG100A a 200A (a další xOOA) jsou téměř stejné stroje s úplně stejnou základní deskou, lišící se osazením. Podrobnější prohlídkou to vypadá, že z "MASH" jdou signály přes jednoduché filtry RL/C-R/R+C na LM833(IC802) v diferenciálním zapojení, za tím pak následuje obvod deemfáze, sledovač s 4560(IC801), tranzistor mute a výst. obvod. Pokud by si někdo chtěl odsimulovat chování filtru, výst. parametry MASH obvodu netuším, ale z něj jde v podélné větvi sériově odpor 33R (R802) s tlumivkou 0,47mH (L082), příčně na GND je svitkový kond 68n (C802), pokračování podélné větve je odpor 43K (R808), příčně na GND je paralelní kombinace R -56K a C 120pF (C808,R812). Na tento dělič je zapojen neinv. vstup LM833, u inv. vstupu je to obdobné, jen přísl. díly jsou v NFback. Co všechno umí obvod MASH, můžeme asi tušit jen z reklamních keců.
Myslím, že různé tuningové úpravy, popsané k těmto strojům, se měly místo natírání plechů grafitovým lakem a výměnu cinchů za teflonové raději zabývat vyhozením pár součástek a montáží pořádného filtru.

[ 12014 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt