Překlad k 2636:
PMA,
věřím, že o FM metodě se uvažovalo ihned jakmile se FM stala pro audio použitelná. Jako metoda byla opuštěna. Viděl jsem diskuse o ní. Nemohu si vybavit přesný důvod, ale uvedl bych sem pár myšlenek, které by mohly být relevantní.
První věc, která přijde na mysl je, že spektrální analýza je přesná pro samotné periodické signály. Ano, můžeš uvažovat celý průběh jako periodický signál, ale potom máš různé významy pro harmonické a THD. Signály s proměnným spektrálním obsahem nejsou vhodné pro plošnou (rovinnou) spektrální analýzu. Místo ní bys potřeboval analýzu typu waterfall (vodopád, tedy 3D).
Potom máš vždycky kompromis mezi spektrálním rozlišením a rozlišením v časové ose. Maximální spektrální rozlišení je když jakákoliv daná jednotlivá harmonická je přítomná po nekonečně dlouhou dobu. Což neplatí pro FM.
To by mohlo v tvém případě znamenat, že přídavek harmonických od testovaného zesilovače je menší než skutečný, protože provedením plošné spektrální analýzy dostáváš výkonové spektrum průměrované po značnou dobu. Abys získal lepší obrázek, potřeboval bys alespoň provést plnou FT analýzu s reálnou a imaginární částí (fázová data).
Protože analyzuješ neperiodický komplexní signál, má každý spektrální datový bod zvýšenou důležitost, abys mohl rekonstruovat originální průběh. Zpracováním pouze výkonového spektra se značně maskují ukryté změny. Změny jsou rozložené podél spektra tvého okna FFT.
Dále, spektrum FM signálu je matematicky nekonečné. Ano to je. Žádný zesilovač nemá nekonečnou šířku pásma, takže určité zkreslení FM signálu je nevyhnutelné. Mohlo by se to možná projevit jako slabá AM modulace, nebo zvýšení THD. To dále znečišťuje měření, a způsobuje obtížným rozlišit zkreslení od omezení šířkou pásma versus nelinearita zesilovače.
V základě FM signál je nejen o dost komplexnější pro testované zařízení, ale je také extrémně složitý pro analýzu. Jednoduchý fakt že jeden přístroj vykazuje menší spektrální obsah na výstupu nemusí nutně znamenat že toto může být jednoduše korelováno s tím, co se opravdu děje, nebo co je slyšitelné. Domnívám se, že obtížná korelace byla důvodem, proč se tato metoda neujala.
Co se týče měřitelnosti slyšitelných rozdílů, můj osobní názor je že jsou ukryté za podobnými problémy průměrováním plošnou spektrální analýzou. Aby se odhalily, musejí být tranzienty zkoumány s dobrým časovým rozlišením, to je perfektním 3D grafem.
P.S. Mnoho druhů jemných zkreslení v časové oblasti je možné převést k ekvivalentu jitteru vztaženému k signálu. To by mohlo mnohé demaskovat.
http://www.essex.ac.uk/ese/research...20amplifier.pdf |