Windows 98/SE/ME
Tyto tři operační systémy už lze reálně provozovat s dnešními velkými disky bez nutnosti vytvářet někdy až desítky oddílů kvůli snaze obejít omezení operačního systému (jako tomu bylo u předcházejících OS).
Problémy s velkými disky pod těmito operačními systémy lze v zásadě rozdělit na dvě skupiny:
Disky pod 128GB. S těmito disky není pod výše uvedenými OS žádný problém, ani pokud disk není správně nebo vůbec detekován v BIOSu. Tyto OS už totiž k disku vůbec přes BIOS nepřistupují a platí to, co už bylo uvedeno výše – pokud je disk v BIOSu detekován jako např. 32GB a má skutečnou velikost 80GB a chceme na něj nainstalovat operační systém, musíme vytvořit primární aktivní oddíl, který nebude přesahovat do oblasti, kam BIOS „nevidí“, to znamená v tomto případě může mít bootovací oddíl systému velikost maximálně 32GB. Pokud BIOS disk vůbec nevidí, je bohužel logické, že z takového disku nemůžeme ani bootovat. „Vidět“ v OS ovšem samozřejmě bude.
Disky nad 128GB. S těmito disky jsou ve Windows 98/SE/ME v podstatě jen menší problémy. Základem „úspěchu“ je nutnost vlastnit IDE řadič, schopný 48bitového adresování obsaženého ve specifikaci ATA/ATAPI-6, tzn. mladší než zhruba leden 2002. Druhou podmínkou je, že pro tento IDE řadič musí existovat ovladač schopný pracovat pod těmito operačními systémy, neboť standardní IDE řadič od Microsoftu, obsažený v těchto OS takto velké disky nepodporuje (resp. nepodporuje právě 48bitové adresování). Na první pohled to není závažný problém, ale pro jeden velmi známý chipset vypuštěný na světlo světa už téměř před rokem stále neexistuje takový ovladač – možná správně tušíte, že se jedná o chipset nForce2. Bohužel nVidia asi nepočítá, že by někdo tyto velmi výkonné desky provozoval s těmito, troufnu si tvrdit „archaickými operačními systémy“, neboť podobný problém je i u zvukového procesoru SoundStorm, který v těchto Windows někdy nefunguje korektně… Ale zpět k tématu. Pokud tedy splňujete dvě výše uvedené podmínky, většinou by se již neměl vyskytnout žádný problém. Bohužel opak je pravdou – Windows 98/SE/ME si totiž někdy špatně rozumí s oddíly většími než 128GB, čímž vznikají velmi podobné chybové hlášky jako u Windows NT 4.0 SP4/Windows 95 OSR2 v případě 32GB oddílů (tzn. chyby při defragmentaci, scandisku, chybně zobrazené volné místo apod.). Řešením je např. 160GB disk rozdělit na 2x80GB oddíly, nebo vytvořit 30GB oddíl na systém, programy a hry a zbytek (tzn. cca 125GB) ponechat pro další data (a např. i pro zazálohovaný první oddíl, aby v případě havárie OS nebylo potřeba udělat kompletně novou instalaci všech programů).
Hlava: Na ten non-oficial SP jsem se uz dival a zda se ze nic. |