Všem zájemcům o fenomén vampyrismu lze doporučit v českém prostředí ojedinělou etnografickou studii Franka Wollmanna z počátku dvacátých let minulého století, která se soustředí na obraz vympýra v tradiční lidové kultuře. Zabývá se nejen "klasickým" upírem, ale také morami, revenanty a lykantropy.
WOLLMANN, Frank, Vampyrické pověsti v oblasti středoevropské in: Národopisný věstník českoslovanský, 14-18, 1920-1926
Podíval jsem se i na stránky Jenny Nowak, kde se zmiňuje o tzv. pohřbech vympýrů v Čelákovicích. Pokud si dobře vybavuji přednášky z archeologie, nejedná se o jev nikterak vyjímečný, prostředky zabraňující návratu mrtvých se vyskytují po celou historii v rozličných kulturách.
Navíc jsem přesvědčen, že víra ve vampýry v dnešní podobě, prezentovaná např. dotčenou spisovatelkou, nemá mnoho společného se strachem z vampýrů v dobách minulých. Je nutné si uvědomit, že naši předkové žili a uvažovali ve zcela jiných kategoriích než my. Jejich životní prostor byl značně omezený, život krátký, existenci celých vesnic snadno ohrozil jeden neúrodný rok...v kombinaci s celkovou nejistotou, válkami, epidemiemi se nelze divit, že lidé hledali viníka, kdokoli jen trochu odlišný mohl být snadno označen za upíra. Naši dávní předkové navíc žili v době, kdy zázraky a nadpřirozené jevy patřily ke každodenní realitě, resp. byli přímo vyžadovány...
|