Rostoucí nespokojenost s T3Docházím k závěru, že platformu Palm, pokud se nestane zázrak, čeká osud Amigy, a v následujícím elaborátu to osvětlím.
Koupil jsem si v říjnu T3ku, tehdy a dnes stále ještě ten nejvíc high-end manažerský model Palmu od PalmOne, něco jako vlajkovou loď. Pominu to, že následující pondělí byla o 1/3 zlevněna, protože na trh přišla T5ka (což je jednak mid-range model za cenu manažerského high-endu, jednak díky nekompatibilnímu režimu interní paměti nejproklínanější PDA na trhu).
Ale moje zkušenosti a zjištění jsou následující:
- Už 2 roky je od PalmSource uvolněn OS6 Cobalt, a PalmOne již předloni na podzim slibovala, že T3 a T5 budou mít OS6. Nemají ji dodnes.
- Po 3 měsících používání rachtá a kvrdlá šoupací sekce s klávesami a při sebemenším tlaku zdola (např. v kolébce) se zavírá. Takže na PDA v kolébce nejde psát jinak, než ve freehand módu na celou obrazovku, což znamená že se nerozpoznávají stisky tlačítek a musím neustále přepínat.
- OS5 je po stránce architektury dinosaurus (napadlo by někoho z vás na dnešní highend stanici s Pentiem 4kou honit MSDOS + DosShell?), už dávno nevyhovuje, a jeho zpětná kompatibilita s procesory DragonBall je spíš na závadu.
Namísto ní bych ocenil multitasking. Taky jsem si myslel že je v PDA k ničemu, ale pak se ukázalo, že když jsem např. v OutBoxu a mám označený mail, ke kterému si potřebuju vyhledat něco někde jinde, tak po návratu ten mail musím HLEDAT, protože mailový klient si nepamatuje svůj předchozí stav. A dělá to většina aplikací.
- Dokonce i v EEPROM natvrdo předinstalované aplikace často a s radostí HNIJOU, HNIJOU, a HNIJOU. Restartnu, z telefonu chci stáhnout přes BT došlé SMSky, a ve 2 případech z 5ti resetuju bodnutím do zad, protože Fatal Alert se zamrzlým knoflíkem RESET. Obdobně spousta dalších aplikací, dokonce i OS5kových.
- Včera večer mi v některých aplikacích zničeho nic přestalo fungovat otáčení displeje. Při práci s klávesnicí se fullsize-landscape mód fakt hodí, takže mi to VADÍ.
- Lokalizace odfláknutá. Nevím jak je na tom český RedGrep, ale dostal jsem k T3ce přibalený PiLOC, který má jednu fakt hnusnou nectnost. Zapnu lokalizaci, a pokud místo graffitti chci psát na softKB na místě psací plošky, výsledkem je opět zmrzlý FatalAlert+bodnutí do zad. Sice softKB nepoužívám, ale už se mi mnohokrát stalo že jsem si zejména při chůzi do přepínací oblasti ťuknul a bylo to v p*d*li.
K čemu mi je, že "lokalizace" "podporuje" kromě CP1250 ještě kódovou stránku Maců a ISO8859-2, když je nestabilní, některé aplikace češtinu ani neumí, a Macovská "lokalizace" proti Macu nechodí (čeština se rozvrtá, knížky se nepřekódují takže pro jejich čtení je třeba přepnout do CP1250), a proti Linuxu to není lepší?
- Lokalizace aplikací zmršená. Některé česky píšou, jiné ne, protože ignorují systémové fonty (což je samozřejmě prasečina jejich vývojářů, ale co je MNĚ do toho?). Speciálně se to týká Docs2Go. Před rokem jsem si pro svojí tehdejší m515ku koupil verzi 6.0 Standard za 25 dolarů, a na rozbordelení češtiny jsem si okamžitě stěžoval. Doporučili mi upgrade na Exclusive edici za 49 dolarů (plná cena při nákupu nové). Poslal jsem je do hajzlu. Dnes ráno přišla výzva k upgradu na verzi 7, opět za min. 25 dolarů bez uhledu na to, že už starší verzi mám. Navíc každý patch s výjimkou 6.761 byl placený, a jeho vydáním přestali jakékoli starší revize podporovat, dokonce v rámci major verze!
- Bez příplatkových aplikací nepřístupný souborový systém jak v PDA, tak na kartě. A to ani systémem podobným integraci MS ActiveSync do Exploreru. Bez min. 15ti USD (slyšel jsem o free aplikaci, ale nenašel jsem link na stažení) se k filesystému prostě nikdo nedostane.
- Palm nemá dokonce ani tzv. passthrough mode. PocketPC umí zpřístupnit síťové spojení PDAčku pomocí PP protokolu, takže pro stažení pošty přímo do PDA sedící v kolébce není třeba se z něj připojovat na internet např. telefonem. Prostě se pustí mailový klient, ťukne se stáhnout poštu, a on si poštu stáhne po kabelu vedoucím do PC.
- Nefungující synchronizace více Palmů k jednomu počítači. Stejné modely si vzájemně rozmrší data, různé modely mají nekompatibilní USB ovladače, takže funguje vždy jen ten nejnovější.
- Neexistující zákaznická podpora. Ve fórech na webu PalmOne se nějaké informace najdou jen díky uživatelům, kteří problémy zkoumají, až na řešení většinou přijdou. Nenašel jsem tam snad jedinou odpověď od pracovníků výrobce. Hotlinka je off-shorovaná do Indie, čekací doba na spojení s operátorem je průměrně hodina, a operátoři nerozumí anglicky, německy ani rusky, a umí kváknout jen "špek mér loutly ant slovly, ich non komprende dýze".
- S VLASTNÍMI modely PalmOne nekompatibilní VLASTNÍ příslušenství. Např. již zmiňovaná UWK, deklarovaná jako kompatibilní se VŠEMI modely palmů, chodí jen s některými. Resp. se všemi JE možno ji po řádově desítkách hodin práce rozchodit, ale v mém případě se jednalo o zatuhnutí T3ky takovým způsobem, že nefungovalo naprosto nic, ani hardreset, a musel jsem nechat 3x vyhnít baterku. Klávesnice začala fungovat po celkem 52 hodinách od prvního pokusu o instalaci ovladačů. Na trhu je od loňského března, a přesto jsem byl PRVNÍ z celého světa, kdo do fóra na PalmOne vylepil fungující postup pro T3 a Zire72.
- Nefungující vlastní zveřejněné vývojářské nástroje. Stáhnul jsem si SDK pro OS5 a OS6, a po dokončení instalace SDK6 nešlo spustit (chyba v instalaci), a ani jednomu SDK nefungoval emulátor (možnost spustit "Palma" na PC a ladit aplikaci na něm a až po odstranění chyb vztahujících se k systému pokračovat laděním na skutečném zařízení a zabývat se chybami, projevujícími se jen na hardwaru). Po dvou dnech šťourání a opravování chyb v nainstalovaných záznamech v registru jsem to nakonec rozchodil.
- A co mě taky pěkně vytočilo, z "úsporných" důvodů byl ze základní desky u produkčních modelů vyhozen čip kontroléru USB sběrnice (v ceně cca 2,5 dolaru), takže T3 je pouze slave zařízení neschopné USB řídit (nemá ho ani T5, ale tam se s ním pro mě nelogicky ani nepočítalo). S aplikací CardExport je možno Tčko zprovoznit jako USB mass storage zařízení, ale není možno ani pomocí kříženého kabelu jiná USB zařízení řídit. Takže si na kartu nemůžete stáhnout fotky z foťáku, nahrnout muziku do MP3 přehrávače, přehodit kamarádovi knížky/fotky/dokumenty na jeho USB klíčenku.
Důsledek to má ten, že pokud někam chcete vyrazit nalehko jen s foťákem a Palmem, jako jsem chtěl letos já na lyže, bude to "natěžko" i s noťasem, protože 1GB MemoryStick stojí víc než T3ka, takže ve foťáku budete mít zřejmě 128ku, maximálně 256ku. A s tou celý týden nevydržíte ani omylem. A do Palma fotky nestáhnete, takže potřebujete noťase.
Sečteno a podtrženo, jsou to AMATÉŘI a T3ka půjde z domu. Nerad to říkám, ale PocketPC ŽÁDNOU z těchto chyb kupodivu nemá. Ano, je mi známo že OS PPC má větší hardwarové nároky a např. výpočet trasy napříč republikou trvá o půl minuty déle, ale na 600km půl minuty není rozdíl. Zjistil jsem ale, že pro mě je rozdíl, že PPC narozdíl od Palma FUNGUJE. A navíc jsou dnes za podobnou cenu jako T5ka k sehnání modely, které kromě BT mají i WiFi, 2 SD sloty, a UWK klávesnice s nimi kupodivu bez problému funguje. |