Podplukovník Josef Doucha byl dva roky zástupcem šéfa týmu, který výbuch na Staroměstském náměstí vyšetřoval. "Dodnes si myslím, že datum, kdy byl výbuch proveden, nebylo náhodné," říká. Nálož bouchla čtrnáct dnů před prvními demokratickými volbami po čtyřiceti letech komunismu. Podle kriminalistů byla nálož konstruována tak, aby způsobila mezi návštěvníky Staroměstského náměstí masakr; že se tak nestalo, je prý pouze náhoda. V okamžiku výbuchu se totiž naštěstí uvolnila litinová víčka, která ve třicet centimetrů dlouhé trubce zavírala směs trhaviny a nadrobno nasekaného železa s olovem. Díky selhání víček se trubka neroztrhla, ale "pouze" vystřelila svou náplň jedním směrem: k orloji, kde střepiny zranily několik turistů. "Roztržení trubky by v okolí pomníku způsobilo opravdový masakr. To jsme si ověřili na několika pokusech," říká Doucha.
Na případu začala okamžitě pracovat třicetičlenná skupina kriminalistů a vyšetřovatelů. Prostřednictvím tisku požádala svědky o fotografie a videokazety. Přišly jich stovky. Některé až z USA nebo Kanady. Jejich pomocí se podařilo objasnit, co se na Staroměstském náměstí dělo před výbuchem i po něm. "Ale ač se to zdá neuvěřitelné, zůstalo hluché právě to desetiminutové místo, kdy byla taška s náloží u pomníku uložena," říká J.Doucha.
Policie prověřila několik stovek svědků. Prošetřovala vojenské experty na výbušniny a propuštěné odborníky ze Státní bezpečnosti. Bez výsledku. Podle expertního posudku může podobnou nálož zhotovit každý amatér. K objasnění případu nevedlo ani srovnání výbuchu na Staroměstském náměstí s podobnými atentáty, které byly za posledních dvacet let spáchány na území České republiky (údajně jich bylo sedm).
Poslední šancí bylo zjistit výrobce trubky, ve které byla výbušnina umístěna. To se podařilo. Jde o podnik zpracovávající trubky ze železáren. Ale ani tento objev nikam nevedl. Nebylo možné zpětně vypátrat všechny lidi, kteří přišli s polotovarem do kontaktu. "Seděli jsme tam u nich asi měsíc a prověřovali zaměstnance, ale výsledek žádný," říká pplk.Doucha.
Po roce policie radikálně snížila počet lidí, kteří se případem zabývali. V tu dobu už nikdo z týmu nevěřil, že se pachatele podaří dopadnout. Nicméně okolnosti výbuchu se prošetřují dál: pracuje na tom kriminálka. Nedávno proběhly tiskem informace, že policie podezřívá z atentátu dva bývalé vězně z Valdic. Chybí prý ale důkazy. Podle kriminalisty, který se případem zabývá, to není pravda. V současné době prý neexistuje žádné konkrétní podezření. Případům, jako je tento, se v policejním žargonu říká "pomník".
|