Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Bylinky a bylinkářství [ŽP: neomezená] (kategorie Život (nejen) Lopušáků) moderují Šéf Lopuchu, Mefista.
Užitečné odkazy:
Abeceda zdraví, Atlas léčivých rostlin Kvalitne.cz, Léčivé bylinky - zdraví z přírody, Nase bylinky, Zdraví na dlani

Odkazy:

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 610 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
bc_starkiller 19.11.2004 11:08  306
Fyzická námaha u mě ráno nepřichází v úvahu. To bych se spíš utopila :)
mondy Mondy Ave, Caesar, - morituri te salutant 19.11.2004 07:51  305
Bc_Sad třezalka - uvádí se, že by se nemělo vypít víc než sedm šálků denně. Takže pokud si ji nenavaříš místo pití na celý den, je to v poho.
tvx tvx Myslet si, že svět je JEN takový, jak - ho v daný čas můžeme pochopit je hloupé. 19.11.2004 06:53  304
Nebo brzo vstát a jít ti takhle poránu zaplavat "c) Při fyzický námaze se vyplavujou haldy příjemných látek.

který specifický enzymy přežijou třeba ten var?
williams 19.11.2004 01:56  303
na podzimní náladu doporučuji oloupat šlupky z pár jablek, usušit je, pak je v troubě dosušit až začnou trošinku tmavnout, (no mohou i víc, to nechám na tobě) polévkovou lžíci zalejt půllitrem vařící vody, zamíchat kouskem skořice, mírně přisladit...
bc_starkiller 19.11.2004 01:19  302
Tak si prostě nechám tu chuť zajít :) Je spousta jiných chutných bylin, ze kterých se dá udělat čaj a podzimní depresivní nálada se dá likvidovat i jinak...
williams 19.11.2004 00:47  301
Bc_Starkiller to je strašněindividuální, závisí to na tolika faktorech, že to nelze odhadnout. Jedině snad v případě že s nikým nebudeš víc než jen spát, pak ji můžeš vypít klidne litry, ale to bys asi nebrala antikoncepci co? :o(
bc_starkiller 19.11.2004 00:06  300
A kolik ho ta uživatelka může vypít, aniž by se zrušil účinek, nevíš? Mám vždycky největší chuť na to, co nesmím... :)
williams 18.11.2004 23:55  299
Enzymy štěpící škroby ( amylázy) vznikají při klíčení, jejich hlavním zdrojem je zárodečná hmota nespecifikovaných buněk (viz třeba výroba sladu) Jinak enzymatická aktivita je různá jsou enzymy které pracují při teplotách hluboko pod nulou i přes bod varu vody. kupříkladu amylázy fungují až do cca 80°C živočišné enzymy mají obvykle optimum kole 30-40° , rostlinné mají několik vrcholů ale to je záležitostí enzymatologie.

Třezalka.
Třezalka je samo o sobě poměrně silé antidepresivum. Jedna z firem před několika lety uvedla na trh produk Jarsin, což je výtažek z třezalky , resp. jedna z jeho frakcí, která má velice silné antidepresivní vlastnosti. V případě kombinace s jiným antidepresivem by mohlo docházet k nekontrolovatelnému posílení účinků (NESSRI) nebo naopak k vyrušení (ovlivňujících K kanály)

rovněž má třezalka ve svémk přírodním stavu látky které ovlivňují hormonální rovnováhu. to samozřejmě při užívání hormonální antikoncepce je nežádoucí a tato může zlyhat což je samozřejmě z hlediska uživatelky nežádoucí efekt.
Jinak je třezalka jedna z velice účinných a oblíbených léčivek s celou řadou nepříznivých účinků při předávkování (světlocitlivé exemy).


bc_starkiller 18.11.2004 23:32  298
Dobrá, odcházím na pole žvýkat klásky :)
(A seš si jistej, že vychcípou všechny, nebo je to jen mantra ctitele syrové stravy? :) )
tvx tvx Myslet si, že svět je JEN takový, jak - ho v daný čas můžeme pochopit je hloupé. 18.11.2004 20:57  297
Bc_Starkillerenzymy "umírají" cca při padesáti stupních celsia... takže zkus snad leda jíst to syrový či lépe naklíčený a nebo nejlp vůbec "c)

třezalka:
Z mý zkušenosti celkem jo, slušně utlumuje, v kombinaci s meduňkou jsem po ní dost usínal a byl takovej vláčnej a veselej. Ale na mě všechno působí extrémně silně, takže mě rozhodí i obyčejnej čaj...
bc_starkiller 18.11.2004 20:44  296
V otrubách jsou prý enzymy, které usnadňují trávení škrobu. To jsem měla na mysli. Když najdu zdroj, ve kterém jsem to četla, dám ho sem.
Williamsi, dík za poučný příspěvek :)

Abychom teda nebyli moc OT - nemáte někdo nějaké info o třezalce? Zajímalo by mě, proč je uvedená jako kontraindikace u antidepresiv a hormonální antikoncepce. To je to taková síla?
tvx tvx Myslet si, že svět je JEN takový, jak - ho v daný čas můžeme pochopit je hloupé. 18.11.2004 11:01  295
williamsPřešlechtěnost jsem myslel z úplně jinýho důvodu, čím přešlechtěnější odrůda, tím většinou musí být víc opečovávána aby přežila, jak se to dělá asi tušíme,v tom bychom se shodli?
tvx tvx Myslet si, že svět je JEN takový, jak - ho v daný čas můžeme pochopit je hloupé. 18.11.2004 10:57  294
williamsjá to cedim přes vlněnou punčochu a silonku a ty pichlavý kousky skoro žádný pak nemam. A když to necháš sednout, usadí se zbytek u dna.
Že by se mi oddělily slupku od vnitřku jen vhozením do vody se mi nikdy nepovedlo, ty pichlavý štětinky zůstanou stejně ze značný části přilepený k slupce. Ale určitě je to další způsob jejich redukce, hustou punčochu bych nevynechával.
williams 18.11.2004 01:34  293
AD: tvxšipkový Juce který uvádíš má jednu špatkou vlastnost, škrábe v krku, jelikož jsi neodstranil dloblé štětinky kolem jader. skutečně chutný šipkový džús získáš když :
čerstvé šípky posekat na drobné nepravidelné kousky ( ideálně čtvrtky až osminky ale kdo se s tím má dělat) namočí do hosně stzudené vody (ideálně 4-8°C) nechá v lednici odstát maximálně půl hodinku, jádra a štětinky se usadí dole, dužina plave nahoře.
sezbíráme dužinu, rozmixujeme zředíme vodou, necháme vyluhovat při pokovové teplotě 5-24hodin a můžeme pít. Není to však multivitamín !! kromě vitamínu C neobsahuje žádný z vitamínu v takovém množství aby byl multivitamínový..
jinak šípkový polotovar (dužina i když je to tuším vlastně malvice) lze vysušit (-80% vitamínu C) a použít jako základ pro čaj (-50% skladování -90% vaření) který se vaří cca 15 minut aby byl chutný a ideálně pak rozvařené šípky nechat vylouhovat až čaj vystydne. Zbytek vitamínu C v ¨šípkovém čaji sice postačuje k neprojevení se kurděí, ale toť asi tak vše. Ale jinak je to skutečně vynikající čaj a má velce široké použití...
ale co je vynikající, tak šípková marmeláda, rosoly a džemy, pak kandované šípky a tak...
williams 18.11.2004 00:22  292
AD: Bc_Starkiller a tvxOtruby, jsou vláknina.
rozdíl mezi řepným a třtinovým cukrem je hlavně v ceně. Chemicky a biochemicky 00 prd. lépe nesladit když sladit tak sladit medem, javorovým sirupem,
žádné otruby ani vlákniny nikdy nedokáže zajistit lepší stravitelnost cohokoli. pouze a jedině zvyšuje pasáž střev, čím zajišťuje že se produkty trávení dostávají rychleji ven z organizmu.
Pohanka se podle způsobu využití řadí k obilninám, botanicky je to ale rostlina dvouděložná a patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae) a rodu Fagopyrum. Český název je pohanka obecná nebo také střelovitá či setá (Fagopyrum esculentum Moench.). Obsah škrobu je v pohance podobný jako v ve všech semenech využívaných v obylninářství, to platí i pro proso, čirok, bér, mohár, čumízu, kukuřicu, žito, ječmen a pšenici nevyjímaje. jediný rozdíl je v tom že zásobní škroby m ají pokaždé trochu jiný řetězec. Kdybychom měli býti citlivý ja přešlechtění tak bychom museli po požití třeba kukuřice (Zea mays) okamžitě zcepenět, jelikož už starými May byla přešlechtěná tak, že se ve volné přírodě nemůže sama rozmnožovat, klasy jsou několiktisíckrát větší než klasy předpokládané původní rostliny od které se liší asi tak jako autíčko na klíček od kosmické rakety, jestli mám zůstat při tomhle přirovnávání, tak pšenice, žito, ječmen, oves, jsou stále ještě v hračkách, i když některé již na baterky. takže obávat se přešlechtění je blbost. Neříkám kdybych byl topol a tak zvažuji jestli tamhleta pěkná jablunka není přešlechtěná pro můj pyl ale jelikož živočišní a rostlinná genetická informace je naprosto odlišná, tak to že se mohu nakazit virem šárky mi při pití slivovice hlavu skutečně nedělá... :o)))
Je potřeba kupovat chléb s přívlastkem, tmavý chléb dle našeho zákona na ochranu spotřebitelů je chléb tmavé barvy. - nikdo nikdy nebude věřit tomu že barva je podstatná pro zdravé trávení. chce to se zastavit a přečíst si složení, koupit chléb slunečnicový, s lňeným semínkem, s dýňovým semínkem, s pohankou, žitný, režný, zeleninový, nabídka je skutečně neskutečně široká, stačí zajít do pekárny, ne do supermarketu. například před rokem a půl dával Odkolek do prodeje rajčatový chléb, velice chutná věc na toustíky, viděl jsem špenáto vý s pohankou, nelice nevzhledná záležitost ale s dostatečnou vrstvou másla a tence nakrájenou uherskou klobásou stravitelné. Jednou jsem z nouze dokonce byl nucen pozřít i pohankovej chleba s přídavkem lebedy. i přes hojné maštění krásně prorostlým domácím uzeným bůčkem (uzenej studeným dýmem ze smrkových a borových pilin, nakládán na tři týdny do čisté soli s česnekem (velice zdravé) a pak sušenej v průvanu nejmíň dva měsíce..) a zlikvidoval jsem ho snad kilo :o) jsem cítil pluchy jak mi odírají sliznici mého ubohého zadku. takže kdo se chce mučit zdravými potravinami, má neskutečně mnoho možností. :o)
Na pečení chleba jsou velice dobré domácí pekárníčky ( ne každý umí postavid klasickou pekařskou pec na pečení chleba... ) Jakou směs si člověk uklohní, jestli je to z ručně zbíranýcch na kameni drcených semínek je již plně na jeho vůli....



pohanka

[ 610 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt