V tomto klubu tvoříme řetěz z Cimrmanských hlášek (divadelníc, filmových i rozhlasových).
Podmínky:
- Hlášky na sebe musí navazovat, například stejným slovem, kontextem, vyzněním nebo nějakou jinou logickou vazbou.
- V případě dvou či více hlášek navazujících na jedinou předchozí platí jako další výchozí první zaznamenaná.
- Hlášky číslujeme! Jednak proto, ať je jasné, kdo na co navazuje, jednak proto, ať vidíme, jak jsme šikovní, kreativní a plodní.
- Dvě za sebou jdoucí hlášky nesmějí být ze stejné divadelní hry (platí i pro semináře). Smí ovšem být jedna hláška ze hry a jedna ze semináře i v případě, že jde o totéž představení.
- Hláška, která byla použita dříve, smí být použita znovu. Neměla by ale být opakována stejná posloupnout hlášek. Tj. následující hláška musí být jiná, než byla ta minule.
- Každý, kdo přidává svoji hlášku, je POVINEN přečíst si alespoň dvě hlášky předchozí a pokud ta, na kterou má navazovat, neodpovídá pravidlům, musí reagovat na tu předposlední.
Příklad správně hrané hry:
- Tatínek je blbec.
- Otec rodí nebo matka rodí?
- Vy čekáte dítě ? A ono přijede sem, vlakem?
- ...a překvapení herci se s ním setkali až ve vlaku, když jim kontroloval jízdenky.
- Míč ! Já nechal ve vlaku míč !!!
...atd... atd... zkrátka musí se v té hlášce najít něco, co půjde nějak svázat s nějakou úplně jinou hláškou. Hlášky se nesmí navazovat prostřednictvím jména "Cimrman", zájmen, předložek a spojek a tvarů slovesa být!!! Snažte se najít něco víc, než jen jedno společné slovo, které ani v jedné hlášce nehraje významnou roli... To společné slovo by mělo být v obou hláškách významné (viz příklad s vlakem). Dalším speciálním případem je jmelí. Návaznost se jmelím smíte použít jen tak, jak zazněla ve hře. Tj. není možné navazovat na každou blbost odpovědí Copak blbost, ale jmelí!.
Spřátelené kluby: Hlášky J.Cimrmana, kde najdete příklad řetězu, Katedra Cimrmanologie, kde se i vy můžete připojit k výzkumnému týmu, a Kvíz Cimrmanových hlášek.
|