AnkaU všech knížek (kromě Pejska a kočičky) jsou písmena větší.
Malované čtení, Jiří Havel (Fragment) cca 150,- Kč - čtení prokládané obrázky místo slov. Příběh je v rozsahu 1-2 strany.
Ferdův slabikář, Kuře Napipi, oboje Ondřej Sekora (Albatros) - Pro méně zdatné čtenáře písmenkové říkanky, od krátkých článků velkými písmeny po delší s menšími písmeny. Klasika, není co dodat.
O klukovi z plakátu, Květa Kuršová (Mladá Fronta) - na každé straně obrázek, text většinou jen na půl stránce. Známe z Večerníčků.
Kosí bratři (vyšlo 4 nebo 5 knížek), L. Středa, M. Tichá (SiD & Nero), cca 100,- Kč každá knížka - stejně jako u Kluka z plakátu.
Poznávej svět kolem sebe s Medvídkem Pú (Egmont ČR)- cca 200,- Kč - knížky z Egmontu jsou sice dražší, ale bývají většinou udělané tak, že se dětem líbí, dá se vybrat hodně právě takových, kde textu je na straně málo a velký obrázek. Tato je uvedena jen pro příklad, ale je pro nejmenší začínající čtenáře. Další máme třeba "Příhody malého poplety", "Medvídek Pú", "Prasátko a jeho velký příběh" ap. (Samozřejmě nejen M.Pú, ale my jsme na něj úchylní)
Jen si člověk musí dát pozor na to, že někdy je barevná celá stránka a barevný podklad je na úkor čitelnosti a podle mě i odvádí pozornost od písmenek.
Bob the Builder - různé příběhy (Egmont ČR) cena 79,- Kč, brožované sešity, na každé straně obrázky (reálně postaviček z TV).
Příběhy naší rodinky (Svojtka & CO.) cena 69,- Kč - hodně obrázků (ne kreslených, ale fotky, něco jak ten Bořek stavitel), krátké příběhy většinou pojaté formou "fotopříběhu", pod každým obrázkem větička textu. Moc hezky udělané.
Obrázky ... (z přírody, vynálezů, z lesa, dinosaurů a pravěku, hudby, vesmíru....a spousta dalších , celkem asi 20 knížek) (Mladé letá) cena 170 - 200,- Kč/knížka - forma "encyklopedie", jednoduchá a přijatelná informační forma u každého tématu. Krátké texty. Pro menší děti IMHO idelání forma, jak se seznámit se světem kolem nás.
Pejsek a kočička (různé příběhy vycházející samostatně nebo po dvou) J.Čapek, upravil E.Hofman (Nakladatelství Baset)- na každé straně obrázek, text 2-3 věty, ale malá písmenka. Na konci obrázky k vymalování.
Nedovedu posoudit, jestli by se to holčičce zdálo být dobré, ale je to příklad toho, co dokázalo syna aspoň chvilku udržet u čtení. Navíc měl dobrý pocit, že toho "hodně" přečetl. ;o)
U dleších textů nám pomáhalo čtení s "okýnkem" - doporučeno v PPP (v tužším papír. obdélníku vystříhnout v levém horním okraji "okénko" na délku tak cca na 4-5 písmen a výšku o fousek vyšší než je výška písmen), okénko se posunuje pomalu po textu a dítě tak čte skutečně jen odkrytá písmena, zamezuje "hádání" slov podle nejdříve poznaných písmenek ve slově. Ze začátku se sice vztekal, že s tím číst nebude, ale čtení se po používání hodně zlepšilo. Chce to ale důslednost. Ale toto asi znáte z PPP, předpokládám, že navštěvujete.
A úplně nakonec - na žádnou "zvláštně upravenou" knížku jsem nenarazila.
|