A kromě toho se autor odvolává na "somálský právní systém", což podle mne je, i vzhledem k tomu co píše, blbost. Somálský právní systém by mohla vykonávat jedině centrální moc, protože dost pochybuju, že domorodé právo na jihu (šária) je shodné s tím na severu (něco jiného - případně naopak, mám v tom chaos jako Somálci ve státní správě), takže jako celek nic takového asi neexistuje.
A tohle:
Obyčejové právo se na druhou stranu vyvíjí doslova současně se společenskými změnami. Sestává se z pravidel, které soudci rozpoznávají z normativního chování žijících lidí. Pokud se společenská změna objevuje postupně, obyčeje se změní postupně; pokud se společenská změna objeví náhle, obyčeje se změní také náhle – protože obyčej se mění dobrovolnou akceptací, nikoliv demokratickým procesem.
Je dle mého nesmysl. Autor tady v podstatě předpokládá, že všichni akceptují dobrovolně a, v případě rychlé změny, nejlépe hned a o tom si dovoluju dost silně pochybovat. V praxi bych to viděl spíš na to, že pokud nějaká většina přijme/akceptuje nějakou změnu obyčeje dobrovolně, menšina se jí buď demokraticky podřídí nebo zahyne, ať už jakkoliv. Pokud se tedy ta menšina netrhne a buď se odstěhuje, nebo vztyčí obranné palisády (ne nutně fyzicky). |