Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Nudou jsi opuch?
Navštiv Lopuch!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anonym 12.11.2008 10:55  6156
OviGoldie 6154, na Rochota se v 5. díle údajně vypravila tuším paní kontrolorová s Hedvičkou, když se Kája vrátil po skončení VŠ studií a chystal se žádat o Zdeninu ruku. Jenže ten smyšlený výlet na Rochoty, to byla jenom záminka, a samoty ani nemusely ležet na přímé spojnici Lážov - Rochoty.

Ale pro Vaši verzi by mohla hovořit jiná, ale bohužel snad pouze jedna jediná pasáž v celém díle, ale to byste musel samoty umístit nikoliv mezi Lážov a Stříbrnou Lhotu, ale ještě dál, tedy mezi Stříbrnou Lhotu a Rochoty. Stejně jako Mníšek pod Brdy je literárním Lážovem, tak Stříbrná Lhota je (mohla by být) literárním Myšovem. O Kytín jít nemohlo, jemu autorka ponechala jeho původní název, stejně jako dalším podobným (vzdálenějším) obcím v okolí, např. Čisovicím, Zahořanům, Lišnici, Řevnicím apod. Abych se tedy vrátil k tématu - na konci 1. dílu totiž, při pouti na Sv. Horu u Příbrami, když se Kája mamince vícekrát ztratil a zase našel, tak to lidé z jejich (lážovského) procesí komentovali slovy (cituji): "Je tu! Ten se neztratí! Chodí denně přes Myšov do Lážova do školy, ten zná cesty!"

Jenže naopak pro umístení lážovských samot v tom lesním trojúhelníku mezi Lážovem, Kytínem a Malou Sv. Horou (prostor jihozápadně od Lážova) hovoří až příliš mnoho indicií. Počínaje líčením poutí přes Malou sv. Horu na "velkou" Sv. Horu (u Příbrami), výletem dětí na Dobříš, mnoha narážkami na počasí nad Babou (ze samot muselo být na hřebeny dobře vidět, tedy samoty musely být umístěny dál na jih), až po pasáž v 5 díle. kde se Kája dívá ze Skalky dolů na Lážov, a "...na ten do cípu složený šáteček, jak pěkně vykruhuje jej prostřední a zadní rybník vpravo a zahrady ostřče vlevo...Tam za těmi rybníky, kam nedohlédne, tam červenají se dvě střechy. Ta jedna u nich doma, ta druhá tam, kde je teď Zdeňa.". Podíváme-li se na mapu, pak prodloužení spojnice Skalka - Zadní rybník míří do onoho lesního trojúhelniku. Tím směrem se musel Kája dívat, aby vytušil červené střechy hájovny a myslivny...

Taky by stálo za pokus zjistit u domorodců, jestli poblíž existují místa zvaná "U zmrzlého" a "U velké louže", někde mezi Lážovem a samotami. Rozhodně alespoň "U zmrzlého" bylo zhruba na cestě mezi samotami a Lážovem. A u té "velké louže", asi kilometr víceméně rovnou čarou od myslivny, končily děti s pokusem zavádět "terefón".

Zdraví Ovi

gormie 12.11.2008 09:57  6155
Goldie [6154]: S umístěním na web počítám, ale až to bude trochu k něčemu vypadat. Chce to přidat nějaké stručné popisky do bublin, třeba i fotky.
S tou Rygalovou lesovnou si nejsem jistý, musel bych se kouknout do Legendy, ona byla nějak poddolovaná a rozpadla se, ne? Ale i tak by stálo za to mít ji označenou na mapě.
Za tu starou mapu dík, to je výborný nápad.
goldie 11.11.2008 22:37  6154
Tady je odkaz na tu starodavnou mapu:
http://www.mapy.cz/#x=132784128@y=135153664@z=11@mm=A

podle meho nazoru, muselo byt umisteni (alespon to literarni) samot, skoro presne na zapad od Mnisku...tak nekde mezi Skalkou a obci Lhotka...z Mnisku vede skoro prima zapadni cara k Rochotam, a v knize je prece casto zmineno, ze sel nekdo na Rochoty a cestou se stavil na samotach...tedy to muselo byt nekde na te "care".
goldie 11.11.2008 22:31  6153
Ten google odkaz by se mel nejak dat i na nas web...a vedle toho taky starobyla mapka mnisku a okoli (z mapy.cz), aby lide meli porovnani, jak hrozne se mnisek zmenil, a ze v "kajovske" dobe, to opravdu byla takova vetsi vesnice...
goldie 11.11.2008 22:29  6152
gormiejeste by to chtelu oznacit tu Rygalovu lesovnu...stoji prece jeste ne? treba by Jitka nebo jiny mistnoznali marikologove mohli poradit, kde ze presne je...taky bys tam mohl oznacit tu starou kovarnu...
goldie 11.11.2008 17:51  6151
vypada to dost dobre...konecne ze to Google obnovil...
nell Nell Etiam si omnes, ego non 11.11.2008 16:03  6150
gormieto je paráda! :)
gormie 11.11.2008 09:50  6149
Když jsme u té geografie, měl bych ještě jeden námět na diskusi. Google konečně aktualizoval letecké snímky Mníšku, takže jsou teď  dostatečně podrobné. Na to jsem čekal, chtěl jsem vytvořit mapu významných míst Lážova - Google maps na to mají šikovný editor.
Tady je první nástřel. Určitě tam něco chybí, nebo jsem možná někde udělal chybu v umístění. Uvítám každý návrh nebo připomínku.
kvitko kvitko Co mi vypadne - z ruky:-) 11.11.2008 09:16  6148
To je docela dobrý popis na umístění.
Kříž bude normální kříž. Je to poutní místo.
goldie 11.11.2008 04:46  6147
Jeste jsem nasla jednu jednoznacnou ukazku z pateho dilu, ktera nasvedcuje, ze Marie Wagnerova opravdu nezamyslela umistit Kajovske samoty do mista skalecke myslivny a hajovny:

"Kaja konecne jede domu...Vystupuje v Revnicich...jde rychlym, pruznym krokem pres Skalku. Zastavi se u krize (pravdepodobne Cerveny kriz???), podiva se z vyska na Lazov...tam za temi rybniky, kam nedohledne, cervenaji se dve strechy. Ta jedna u nich, ta druha tam, kde je ted Zdena."

goldie 10.11.2008 19:02  6146
Gormiemyslim, ze pan ucitel Krasa v tom umisteni samot vychazel spis z reality (tj. ze vztahu mezi Wagnerovou a lesnim Rygalem) nez ze samotneho romanu. Vzdyt sam dodava, ze o romanu vedel malicko a teprve az za nim zacali jezdit lide, zajimajici se o Kaju, roman teprve pak "prolistoval"...ale take uvadi, ze z jednoho konkretniho textu (jak Kaja ucil Zdenu lezt na stromu, snad v lipove aleji, nevim presne kde se text nachazi) je zrejme, ze skalecky areal byl prave umistenim samot...ale na druhou stranu, ikdyby tomu tak bylo, tak vetsina ostatnich textu nasvedcuje opaku...alespon si to myslim...
goldie 10.11.2008 18:58  6145
jo...taky si to tak nejak predstavuju...ale v badani prece jen budu pomalu pokracovat a uvidim, co z toho vzejde
anonym 10.11.2008 10:30  6144
pardon - Malá Sv. Hora
anonym 10.11.2008 10:28  6143
Lokalizace lážovských samotDle nespočetných (prakticky všech) indicií v celém díle musely lážovské samoty (Maříkovic hájovna a Rédlovic myslivna) ležet na jihozápad od Lážova; v prostoru lesního trojúhelníku s vrcholy Lážov - Malá s. Hora - Kytín. Zdraví Ovi
gormie 10.11.2008 09:23  6142
Goldie [6140]: Máš pravdu, že tu polohu jsme tu už jednou řešili a ne úplně přesvědčivě vyřešili. Podle mě je zjevný nesmysl, aby románová lesovna byla na Skalce - to by se tam přece o ní psalo jinak, kdyby se tam děj skoro pořád odehrával. V Legendě je to ale asi spíš myšleno tak, že ta skalecká lesovna byla předlohou té románové.
Pokud jde o polohu románových samot, tak si taky myslím, že by mohly ležet na opačném konci Lážova. Z toho pátého dílu je to celkem zřejmé.

[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt