Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Tolik rozruchu
jen v Lopuchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 2.7.2006 15:13  3345
ZizalkaNo vida, to jsem nevěděla. Tak když někdo bude vědět o někom dalším, tak šup sem s ním:)
zizalka 2.7.2006 15:11  3344
Anka: Zdigitalizovaného Káju čte třeba mina.
gvi: Pokud bys ses do Káji fakt pustila, tak by mě moc potěšilo, kdyby sis někam poznamenávala chyby a překlepy na které při čtení narazíš. Já jsem na tuhle činnost úplně neschopná. Vidím to co v textu chci vidět a ne to co tam opravdu je napsané. A na monitoru je to ještě horší než na papíře... (mina mi už pár poznámek poslala ke druhému a třetímu dílu, tak je (snad) v pondělí opravím a nahraju novou verzi na web). Na začátku knihy je údaj o datu nejnovější aktualizace.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 2.7.2006 14:56  3343
Dej si každý den jednu kapitolu z e-Káji (viz záhlaví), to se dá stihnout i při práci/škole. Stejně jsi na Lopuchu pečená vařená:))
A možná bys byla i prvním čtenářem, který zúročí piplavou práci místních pracantů, kteří Káju převáděli a převáděli, až převedli do pdf:)
gvi 2.7.2006 14:32  3342
Ankano jsem se koukla, v kterém klubu Muf zrovna jest... chuť na čtení by byla, čas nikolvěk...
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 2.7.2006 14:21  3341
gviKde?

Hodně lidí sem přišlo s tím, že Káju četlo kdysi dávno. A všichni si ho teď přečetli znovu:)
zizalka 2.7.2006 14:05  3340
RottenFox (3332) takový titulek musí být úderný, stručný a slibující senzaci, ten tvůj je moc dlouhý (IMHO)
gvi 2.7.2006 13:58  3339
Ankaa hádej čí odkaz mne sem zavál? Ovšem již je to drahně let, co jsem Káju přelouskala...
rottenfox 2.7.2006 13:55  3338
Kája ve škole? haha
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 2.7.2006 13:54  3337
My se o Kájovi neučili. V žádáné škole. A to jsme měla štěstí na dobré češtinářky.
gvi 2.7.2006 13:53  3336
dyť se to normo učí ve škole, nebo už ne?
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 2.7.2006 13:53  3335
gvi tady? Tak to teda pěkně vítám!:))
rottenfox 2.7.2006 13:52  3334
gviMy tady všichni. Kolik lidí z okolního světa to ví? Kolik lidí ví, kdo to byl Kája Mařík?
gvi 2.7.2006 13:51  3333
Zizalkaa on to ještě někdo neví?
rottenfox 2.7.2006 13:45  3332
spíš "spisovatel Káji Maříka, Felix Háj byla žena"
zizalka 2.7.2006 13:42  3331
Co třeba...Image Hosted by ImageShack.us

[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt