Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Kája Mařík [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Literatura) moderují muflonek, Anka.

Pěkně vítám, to jsou k nám hosti. Tak se u nás posaďte, ať nám nevynesete spaní!


Řídících Márinka, I. díl, III. kapitola (Márinka u Šetlíků)

„Maminko, tak jsme chytli ježka. Véna ho nesl tetě, mají v černé kuchyni šváby,“ hlučně ohlašovala Márinka příčinu svého zpoždění.
Cíla myla nádobí, pan řídící už byl ve škole, paní řídící si brala žlutavou kongresovou zástěrku, vyšívanou květy kopretin.
„Maminko, ani se nehnul,“ trochu tišeji řekla Márinka.
„Hnul, nehnul,“ řekla paní řídící, „ale měl by se hýbat proutek na tvých zádech. Tohle je pořádek? V jednu se chodí k obědu? To bylo dnes naposled, Márinko! Oběd už ti asi vystydl. No, povídal tatínek, že už je nejvyšší čas, abys chodila do školy!“
Paní řídící jde do třídy, Cíla domývá nádobí a Márinka sedí nad talířem vychládající polévky a míchá. Pořád míchá.
„Jez, Márinko!“ pobízí ji Cíla.
„Já praženou nerada, Cílo. Je to samý škraloup.“
„No ovšem, když už dlouho stojí,“ podotýká Cíla.
„To asi měla teta Tonovic radost, když přinesl Véna ježka, viďte Cílo?“
„A to bych si nemyslila. Já bych spíš řekla, že paní berňová vyhodila Vénu i s ježkem.“
„Tak já už mám dost,“ hlásila Márinka odstrkujíc skoro plný talíř polévky. „Zaplať Pán Bůh! A to mám hlad!“
„No dám ti čočku,“ řekla Cíla.
„A za tu taky zaplať Pán Bůh! Helejte, Cílo, neříkala panímáma Šetlíkovic, abych tam přišla na slívy?“
„A říkala, to říkala.“
„Tak abych šla, Cílo, aby se panímáma neurazila.“
„Jen jdi, Márinko! A k večeři budeš mít, co’s nechala v poledne.“
Véna uháněl domů s ohromnou radostí. „Teti, nesu ježka na ty šváby v černé kuchyni!“ volal.
Paní berňová se zdvihla s lavičky: „A prach element, copak my máme u nás šváby? Hned se mi s tím někam kliď! A potom rovnou do školy! Neumíš-li přijít v poledne domů, nebudeš obědvat!“
Véna okouní u školy, zatím co Márinka už si pochutnává na slívách u Šetlíků. Cíla vidí Vénu s ježkem. „Véno, pojď sem! Teta tě vyhodila i s ježkem, viď? No, já to řekla hned. Ukaž, já ho zatím dám do komory! A heleď, tuhle je polévka, pospěš si! Márinka nejedla, a tuhle čočka. Honem, ať nedostaneš ve škole!“
Véna nedbá, že je polévka chladná. Chvatně ji dojídá a sní i talíř čočky. Skoro v běhu volá: „Tak zaplať Pán Bůh!“ a už otvírá dveře první třídy.
Pan řídící ptá se důrazně: „Copak, Véno, že tak pozdě?“
Véna se dívá panu řídícímu do očí a říká tiše: „Prosím, já dojídal po Márince polévku a talíř čočky. A toho ježka dala Cíla do komory.“ — — —

Ilustrační obrázek k anketě "Kde podle vás ležely literární samoty?"


Náš web o Kájovi: skolakkajamarik.cz Po stopách Káji Maříka (na Google Maps) Fotky z MaříConu 2008: Vinkler/Vlasta, Mirdule, Jitka, Ovi Ivoda Fotky z MaříConu 2007 

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
goldie 9.7.2006 23:30  3535
co se tyce serialu My holky z mestecka, tak nepocitejte, ze se vam ty autorky ozvou...vzdyt to je prachsprosty plagiat...pouzit neco z jine knihy a klidne za to sliznout "uspech"...ja jsem si toho taky vsimla a od te chvile jsem ten serial nenavidela...
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:28  3534
Omlouvám se za ty velké fotky, snad to pro jednou nevadí...
Tyto a další fotky prostě a jednoduše naleznete zde. Je tam např. fara, kde MW napsala Káju, škola, kde učil otec MW (= ta, do které Kája chodil?),...
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:23  3533
A toto je urážka Káji Maříka, která se mě hluboce dotýká
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:21  3532
Za Rybníky 225 (dům u Rennerů)Poslední bydliště M.W.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:20  3531
"Jirsův domek"M.W. tu našla útočiště poté, co zemřel farář Reus a ona musela opustit faru.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:18  3530
hrob autorky
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:15  3529
něco na webMarie Wagnerová se synem Viloušem:)
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 23:15  3528
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 22:31  3527
ŽížalkaDala jsi mu odkaz na tyto stránky? Jsi opravdu rychlá:) Já se o totéž pokusila s autorkami seriálu My holky z městečka, ale zatím jsem se ničeho nedopátrala:(
zizalka 9.7.2006 21:26  3526
Jsem na to hrdá :-). Ale hlavní zásluha patří Ance, že na to upozornila. Já jsem si zkusila to jméno a příjemní dát do Google v uvozovkách a čirou náhodou jsem narazila na jeho e-mailovou adresu, tak jsem mu zkusila napsat. A pan Kovalčík mi takhle rychle odpověděl.
gormie 9.7.2006 21:11  3524
Sekci úvah dám do kupy. Pak by to chtělo přesvědčit další maříkology, aby přispěli.
gormie 9.7.2006 21:10  3523
Zizalka: Výborně, jsi úplná investigativní žurnalistka! ;) Tu knihu musíme sehnat, mohla by být zajímavá.

Výlet do Mníšku: Chystám se na to už od loňska, ale jaro jsem opět prošvihnul, tak možná ty kaštany vzdám a zajedu tam v létě. :)
zizalka 9.7.2006 20:43  3520
Anka, hele co se mi podařilo, našla jsem toho pana Kovalčíka:Datum: 09.07.2006 19:00
Předmět: Re: Kája Mařík

Dobrý večer,
překvapil mne Váš zájem o Káju Maříka v dnešní době.
Ptáte se, zda-li jsem autorem (knihy) - zde je patřičnější studie - Znovu Kája Mařík.
Ano, napsal jsem ji v r. 1992 pro pedagogické nakladatelství ITEM v Ostravě. Bylo to vydavatelství, které chtělo přispět rychle - pohotově na pomoc školám i učitelům ve vydávání materiálů do r. 1989 tabuizovaných témat z různých oborů, především společenskovědních.
Působil jsem tehdy na Ostravské univerzitě - PdF - katedře českého jazyka a literatury s didaktikou. Zajímal jsem se o problematiku literatury pro děti a mládež s náboženskou tematikou.
V r. 1992 v ITEMU vyšla studia Jan Karafiát a jeho Broučci a pak již zmiňovaný Kája Mařík.
V r. 1993 v časopise Čtenář vyšel můj seriál na pokračování od č. 4 - 10 - Literatrura pro děti a mládež s náboženskou tematikou.
Sám už asi nemám ani jeden výtisk.
Ale tituly z ITEMu - (později žezlo převzalo vydavatelství Scholaforum v Ostravě) by měli být dostupné v knihovnách - univerzitních, vědeckých, příp. na fakultách.
Pokud jste z Brna, pak bych Vás mohl odkázat na Pdf MU
Brno, kde existuje specializované pracoviště zabývající se výzkumem dětské literatury - Ústav literatury pro mládež, kde je též knihovna a snad tyto věci tam najdete.
Také jsem se zabýval zpracováním (adaptacemi) bible pro děti a mládež, recenzoval jsem čítanky apod.
Pokud byste něco potřebovala napište e-mail.
Nyní již 5 let žiji v Náchodě a jsem farářem Církve československé husitské.
Bohužel, pedagogicky nepůsobím, jen leckdy a leckde mám přednášky.
S pozdravem a s přáním úspěchů ve Vašem snažení
Zdeněk Kovalčík
rottenfox 9.7.2006 20:41  3519
ZizalkaAsi jo. Nějak si taky uvědomuju, že se to tu řešilo.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 9.7.2006 20:41  3518
ŽížalkaJe to možné.

Jinak se teď snažím dohledávat ty tajemné informace od Jitky ohledně Viléma Wagnera a jiných "pozůstatků" autorky, protože už jsem spoustu věcí zapomněla. Celé mi to připadá neuvěřitelně tajemné a dobrodružné, ale spíš to bude jen jeden obyčejný lidský osud:)
Nevzpomínáte si někdo, jak to bylo s nějakou Vilémovou rodinou?

[ 5906 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt