Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Lopuch, server nejen
pro botaniky

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Katedra Cimrmanologie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Humor) moderují Šéf Lopuchu, Scalex.

Katedra se zabývá zkoumáním odkazu Járy da Cimrmana a objevováním jeho dosud nepovšimnutých stop v naší historii i současnosti.
Vědecké úkoly mohou být zadávány kterýmkoli studentem katedry, zpravidla ne častěji než jednou týdně. Do titulku zadání uveďte pořadové číslo úkolu. Pokud vkládáte referát týkající se staršího zadání, než je právě aktuální, zadejte do titulku odkaz na jeho číslo, např. Re: XXII.
Příspěvky nesouvisející s předmětem výzkumu (off topic) budou po několika dnech smazány.
Tento klub si v lednu 2014 oblíbilo 27 uživatelů. Starší referáty jsou uloženy v archivu.
Příbuzné kluby: Hlášky J.Cimrmana, Cimrmanův řetěz, Kvíz hlášek z Cimrmana
Příbuzné katedry: Inicium Jiné právo. .
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
vitsoft 26.9.2006 21:46  574
Mladý Jára se na koloběžce již jako jinoch rád proháněl po vídeňských bulvárech, avšak často ho přitom obtěžovali pouliční psi. Vymyslel proto jednoduché plašicí zařízení na jejich odhánění - sešlápnutím pedálu se do drátů zadního kola zavedl dýhový jazýček, který vydával zvuky nikoli nepodobné hluku tehdy ještě neznámého motocyklu. Zvuk Cimrmanovy koloběžky působil mezi fádním klapotem drožkářských koní velmi razantně a plašil nejenom psy. Dá se tedy říci, že se jednalo o dopravní prostředek kombinovaný s ruchadlem, jak naznačuje předchozí referát. Ruch Cimrmanovy koloběžky inspiroval Gottlieba Daimiera během jeho návštěvy rakouskouherské metropole k vynálezu prvního motocyklu.
petromila 16.9.2006 06:51  572
Re XLVI.Pane docente,při veškerý možný úctě k Vašim znalostem,věhlasu a šedinám...nemohlo dojít k záměně???Totiž na Vámi uvedeným obrázku není,jak uvádíte, Cimrmanova koloběžka,nýbrge podstatná část Cimrmanem vylepšenýho(rozumí se odlehčenýho)ruchadla bratranců Veverkových.Usuzuji tak z radlice,pro ruchadlo Veverka-Cimrman tak typický.Zajímalo by mě,kde jste snímek objevil?Přece poslední exemplář ruchadla V-C byl zničenej,když na něm chalupník Božetěch Morousek pronásledoval Járu Cimrmana od jižní strany Řípu přes Roudnici nad Labem až do polí v okolí Brzánek.Cestou Jardovi poskytoval poněkud fádní informace,co akorát se s odlehčenou radlicí dá ruchat.V tom se chalupník mýlil,protože oba spěchající a hlavně hlučný rachtání ruchadla způsobilo v Polabí všeobecný rozruch.Ale nebyl by to Jára Cimrman,kdyby i z tohoto nezdaru nevytěžil zlatý zrnka.
Hned příští tejden začal v Roudnici vydávat první bohatě ilustrovaný časopis určený pro zemědělce,který byl pod názvem Rozruch
v Polabí - známej po celý trafice pana Kmoníčka,a věhlas všech dvou čísel došel až na náměstí ve Štětí...
vitsoft 15.9.2006 22:11  571
XLVI.XLVI
Pětačtyřicátý úkol dobře ukázal, jak důležitá je týmová vědecká spolupráce, kdy jsou na konci poznávacího procesu všechny omyly vyvráceny a my sice nevíme nic, zato to však to nevíme naprosto přesně.
Pokud by se například nepodařilo vyvrátit odvážnou hypotézu studentky cimrmanologie slečny Petromily, že v těchto frontách lidé ve skutečnosti čekají na příležitost vzdát hold českému Járovi Cimrmanovi, znamenalo by to naprostý obrat v našich představách o jeho skutečné popularitě, a pravděpodobně by bylo nutné rovněž přepracovat celé dějiny mezinárodního dělnického hnutí. Před námi tedy leží ještě obrovské množství práce, přistupme proto k dalšímu tématu.

Jak ovlivnil Jára Cimrman konstrukci koloběžky?
tadu 10.9.2006 08:55  570
Je vidět, milí kolegové, že jste se opravdu snažili. Zvláště údaje profesora Vitsofta jsou jako vždy téměř brilatní. Jen s jednou malou chybkou zásadního významu. Jára Cimrman v Egyptě byl! Nerada předkládám neověřená fakta, znáte mne jak vědecky ke svému bádání přistupuji a držím se striktně jen nezvratných důkazů, hodiny trávím v archívech a co řeknu za tím si i před ostrou kritikou jiných badatelů stojím, neboť jsem skálopevně přesvědčena o správnostech svých postupů, potažmo tím i výsledků, ale byl!
Právě přes Williama Matthewa Flinderse Petrieho se dozvěděl o jistém "nadaném kreslíři". Tím byl Howard Carter. Prameny o Cimrmanově životě po začátku 1. světové války jsou velice sporé a můžou být předmětem diskusí, ale v deníku slavného Cartera "Lesk a bída egyptologů" můžeme na straně 123 číst:"V nouzi největší poradil mi jeden z kopáčů, nějaký rakušák Jaroslav Cimrman(pozn. aut.-cožpak by to mohla být jen shoda jmen??), kterého do mého týmu dostal ten starej prašivec Petrie, abych se zaměřil na prostor před vchodem do hrobky Ramesse VI. A ono to vyšlo! Ten prevít měl pravdu! Od té doby z nás byli hromsky velký přátelé." A tak roku 1922 napomohl náš mistr k objevení hrobu Tutanchamona.
On sám se vzápětí na to dle Cartera stáhl do ústraní, neboť ho unavila šílená medializace té události a objevitele požádal: "Howarde, nezmiňuj nikde mé jméno, neb toho kolotoče mám už tak dost. Ať si myslí, že to byl tvůj nápad."
Zásadní je také jeho zásah do historie slavných citátů. Přesvědčil novináře přítomného otevření hrobky, aby Carterův výrok po prvním nahlédnutí do hrobky po otázce:"Vidíte něco?" zapsal slovy:" Ano, neuvěřitelné věci."
A jak že zněl ten opravdový, který, jak si myslel Cimrman by mohl pokazit tento dějinný okamžik? Nechme mluvit Cartera: "Nejprve jsem nic neviděl, z komory unikal zpropadený horký vzduch, který způsobil chvění plamene té blbé svíčky. Za chvíli ale můj zrak přivykl tpmu strašnému světlu a uvnitř místnosti jsem začal rozeznávat detaily: zvláštní zvířata, sochy a zlato. Zlato se blýskalo zatraceně všude. Na chvíli, která se ostatním musela zdát jako kurevská věčnost, jsem strnul s hubou dokořán. Když se ten zpropadenec lord Carnarvon, který už déle nemohl snášt napětí, nervozně zeptal : 'Vidíte něco?' Dokázal jsem ze sebe vypravit pouze : ´To si piš vole!´.."
petromila 8.9.2006 19:34  569
Cimrman se ke svým zkušenostem z egyptologie ještě jednou vrátil..a to na konci svýho tzv. Modrýho období...
(které začalo v prosinci třiadvacátýho roku,kdy Járovi někdo v zemljance ukrad kamna...)
Tehdy za ním přišli nějací komisaři,že prej umřel kdosi významnej...a že je třeba nějak toho chlapíka uchovat drobet dýl...
On jim na to kývnul...jenže...nesprávným překladem zápisků z Domu mrtvých se dopustil osudovýho zanedbání.I když z těla nechal odstranit fšecko rychlezkázný,včetně mozkovejch tkání,mumie se nechovala tak,jak předpokládal.
Cimrman usuzoval,že k zhoršování stavu dochází proto,že mumie není v pyramidě,proto požádal,aby byla pyramida postavena.
Nedostatkem financí a zaostalostí stavebních dělníků vznikla úplně jiná budova,a devastace mumie pokračovala dál.
Připomínám zde hypotézu,že se mumie zcela rozpadla zrovna v tý době,co Jára da Cimrman zemřel.Zděšení opatrovníci státní mumie,kteří si Mistra Cimrmana nesmírně vážili,přišli v nejvyšším zoufalství na geniální myšlenku:Podle Jardových zápisků nabalzamovali samotnýho Cimrmana.
Jenže si ty špatný zápisky taky špatně přeložili...a tím paradoxně použili SPRÁVNEJ postup při balzamování.
Tím se bohudík tělo Járy Cimrmana uchovalo až do naší doby.
Bohužel,považováno za někoho jiného.
kuki 8.9.2006 07:39  568
Tento projekt ovšem ztroskotal na nedostatečném přívodu vzduchu nozdrami zmíněné kašírované lidské hlavy. Zkrátka sousedův pes se udusil a chcípnul.
Obyvatelé okolních vsí reagovali dosti vlažně i na Cimrmanův pokus o balzamování psa. Po zhlédnutí této procedury ztratili zájem o starověký Egypt definitivně (ani si netroufám citovat výrok chalupníka Vondráka, zaznamenaný v liptákovské kronice).
V této fázi končí i Cimrmanovo egyptologické období a nadále se věnuje pouze hudbě, fyzice, účetnictví (včetně podvojného), malířství, chovu amerického orla bělohlavého a porodnictví.
vitsoft 7.9.2006 19:36  566
Ve svém egyptologickém období udržoval mladý Cimrman čilou korespondenci se Sirem Williamem Petrie, se kterým ho pojily stejné zájmy, i když sám Jára v Egyptě nikdy nebyl. Jak později Petrie v jednom interview přiznal, k objevu hrobky krále Amenemhata, netradičně umístěné mimo osu pyramidy, jej dovedla právě poznámka Járy Cimrmana, v níž si stěžoval na asymetrické umístění kadibudky na hnojišti u jeho liptákovské chalupy.

Pro popularizaci kulturního dědictví starověku se Cimrman dokonce pokoušel vybudovat na své zahradě malé egyptárium, kde rozestavěl několik pyramidových stanů. Největší Chufevovu pyramidu simuloval přetažením obrovských trojúhelníkových pláten přes stodolu. Pro oživení nevelkého zájmu liptákovského obyvatelstva si nasazoval psí hlavu a naopak ze sousedova psa se snažil nasazením kašírované lidské hlavy vytvořit živou sfingu.
simka86 7.9.2006 12:32  565
astronomie,samozřejmě.
simka86 7.9.2006 12:31  564
Re: XLVAle já si právě myslím, že jeho rozluštění hieroglyfů, pánové, bylo naopak jako jediné správné.Díky novým poznatkům z odhaleného písma, mohl využít své znalosti v oblasti matematiky-astrologie. Vždyť pouze ostych ze slávy a skromnost, jemu tak vlastní, mu zabraňovaly v tom, aby uvřejnil svůj objev = nové souhvězdí Středního vozu.

Nabyté poznatky z Egypta potom zveřejňoval pouze zákazníkům proslulého Cimrmanova informačního šapitó.Není tedy pravdou, že toto šapitó bylo uzavřeno kvůli napadení virů, nýbrž z důvodu napadení ostatních filozofů a matematiků, a to ze strachu, aby se Cimrman neproslavil více než oni.
kventyn 5.9.2006 13:00  563
Rád bych uvedl předchozí příspěvek na pravou míru, kolega mi doufám promine.
Ono selské stavení je nepřesná formulace vyvozená z Cimrmanových zkoumání. Fara nebyla stavení selské, ale řekněme vesnické a mělo jednoznačně duchovní význam.
Cimrman, jak je všeobecně známo byl bezvěrec a spokojil se se zjištěním učiněným rozborem písma, že se v Egyptě nacházely budovy sloužící náboženským účelům na než pak navázali křesťané.

Už méně se ví, že Cimrman ve snaze proniknout do uzavřené skupiny egyptologů, začínal u nich jako pomocná síla, kterou hojně využívali pro měření délek v pouštním prostředí. Cimrman zde využil svůj velmi přesný krok získaný za jeho dentisticko- železničářské praxe.
suffy 5.9.2006 10:54  562
Re: XLVNež se dostaneme k Cimrmanovým skutečným objevům v říši egyptské, je třeba předeslat, že v počátcích se jako egyptolog zelenáč dopouštěl nejednoho přehmatu při luštění egyptského obrázkového písma a oba přehmaty ho svedly z té správné cesty, aby se na ní pak oklikou opět vrátil.
O co šlo: Cimrman pod prvním silným dojmem, že se pouští do výzkumu kultury postavené na otrokářském řádu, jal se i otrocky překládat obrázkové písmo. Základní pojmy pak zpočátku naprosto mylně etymologicky vysvětlil.
Pojem "Faraon" považoval za egyptské selské stavení patřící jiné osobě a marně hledal v egyptštině výtaz pro stavení vlastní.
Obdobně pojem "pyramida" z počátku chápal jako součást narozeninových oslav egyptských žen, kdy je oslavenkyni darován Pyr, kterému Cimrman jednoznačně přiřkl falický význam.
vitsoft 3.9.2006 22:54  561
XLV.Jak zasáhl Jára Cimrman do egyptologie?

XLV.
w_o_o_d_y 1.9.2006 17:16  560
Re XLIVAle co vás nemá. Nejde ani o monstrozní vrtačku ani o žebrík ani o rybářský prut na kapry větších rozměrů. Tohle je přece slavný Cimrmanův teleskopický dalekohled. Princip byl následující. Nemusíte stavět obrovské observatoře. Jeho teleskopohled jak jej familiérně přezdíval se dá převážet na kterékoliv vhodné místo odkud bude podle speciálních propočtů nejlépe viditelný pozorovaný objekt... Tato přvratná myšlenka ztroskotala na dvou věcech. Na všech vyhodnocených místech už observatoře stály. A za druhé. Cimrman nemohl na konstrukci umístit teleskop páč nezískal od Galileiových vydridušských potomků právo k použití Galileiových čoček...
suffy 31.8.2006 14:31  559
Re XLIVPředchozí popsaná použití tohoto zařízení jsou samozřejmě správná, ale jsou až následná. Úplně na začátku stála prostá myšlenka nahradit klasický žebřík nepojízdný, žebříkem pojízdným. Cimrmanovi se nečekaně podařilo přeskočit jednu vývojovou etapu (krátký žebřík) a rovnou se ambiciozně pustil do konstrukce pojízdného žebříku dlouhého.
petromila 20.8.2006 21:10  558
Re XLIVDovoluji si Vás upozornit,že se mejlíte fšichni,neb se jedná o Cimrmanův Mobilní svěrač pravejch úhlů - CMSPÚ,
hojně využívanej ve stavebnictví.Pravej úhel byl v průběhu věků ve stavebnictví vždy velmi oblíbenej a vyhledávanej.
Často fšak byl zaměňovanej za velmi podobnej úhel levej,což mnohdy mělo pro stavbu fatální následky...
Cimrmanův vynález těmto záměnám zamezil.
Bohužel krádeže olovnic z CMSPÚ zase zamezily rozšíření Cimrmanova vynálezu...



[ 397 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt