z dnešního rozhovoru s ředitelkou české protipirátské unie:http://vipchat.novinky.cz/archiv/00074-marketa-prchalova,-reditelka-ceske-protipiratske-unie.html
Vla.Mraz: Dobrý den, různá média, jak tištěná, tak elektronická vykládají autorský zákon tak, že pokud někdo "pirátská" díla jen stahuje, ale neumisťuje je na internet nebo je nesdílí, tak se nedopouští nezákonnosti. Dle mého názoru k tomu vybízí i některé reklamy providerů. Je tomu skutečně tak ? Jaký je na to názor Vaší UNIE ?
prchalova: Tento "tradiční" výklad podle našeho názoru již neodpovídá skutečnosti. Takový výklad totiž ignoruje podmínky, které musí být kumulativně splněny, aby bylo užití v rámci výjimky či omezení práva autorského, což je zhotovení kopie pro osobní potřebu. Pokud se týká "pouhého" stahování, jde o to, že za určitých podmínek si může fyzická osoba udělat kopii zveřejněného díla pro svou vlastní potřebu. Každý jednotlivý případ však musí být v souladu s tzv. třístupňovým testem, přičemž aby každé stahování bylo legální, muselo by vyhovovat nejen prvnímu pravidlu - tj. že se jedná o případ stanovený v zákoně (fyzická osoba pro sosobní potřebu, zveřejnějněné dílo, pouze 1 kopie), ale i ostatním děma: 2. takový akt nesmí být v rozporu s běžným užitím díla a 3. ani jím nesmí být nepřiměřeně dotčeny zájmy autora. Současné stahování už přitom těmto dvěma podmínkám ve většině nevyhovují, protože lidí stahují z nelegálních zdrojů, jsou přímo závislí na protiprávním jednání jiné osoby, navíc stahují díla, která jsou oprávněně uváděna pouze v kinech a P2P sítě se tak stávají nekalým konkurentem legální distribuce. Také je třeba si uvědomit, že některé P2P sítě v technologickém postupu zahrnují současně se stahováním i sdílení díla s jinými osobami, např. BitTorrent.
docela zajímavé stanovisko, víceméně to popírá takové to všeobecné tvrzení, že když je stahuju (nesdílím), tak je to legální.
|