mach [448]: Ja souhlasim s AL3Xem. Ja jsem dokonce v nevyhode v tom smeru, ze jsem zatim jeste furt nenasel cas naucit se skutecne pokrocile kousky s emacsem (a elispem), abych si to poradne nakonfiguroval, treba ten outline v nem jde rozbehat taky, dokonce (aspon pro Javu) jde rozbehat i kontextove zavisly doplnovani), ale vlastni veci dokazu v pohode psat i bez toho - bohate mi staci doplnovani na zaklade veci, ktery emacs v tu chvili najde v otevrenych souborech, protoze nejcastejc doplnuju nazvy promennych a funkci, ktery uz byly drive doplneny (navic je tohle doplnovani i treba rychlejsi nez to kontextovy v Eclipsu, protoze to prece jenom potrebuje zkontrolovat, co se v tom miste da doplnit, pak musis sipkama vybrat tu spravnou variantu, a tak). Je pravda, ze pokud chce clovek neco z ciziho kodu (treba primo z javovskych trid), tak holt musi mit po ruce dokumentaci, ale to mi nevadi, mam ji proste pri buseni otevrenou v jednom okne prohlizece. Ale uznavam, ze u vetsich tymovych projektu, kdy musim pouzivat kod svych kolegu, ktery jeste neni poradne zdokumentovany (a kdo vi, jestli kdy bude), prinasi Eclipse spoustu vyhod. Nicmene jak rikam, na vlastni veci, u kterych si navic typicky celkem pamatuju, jak jsem co vymyslel a priblizne i jak pojmenoval, bych asi Eclipse nepoustel (proto ho ani nemam nainstalovanej).
King [453]: Perl ma jednu zasadni nevyhodu, na kterou jsem narazil. Neda se k nemu sednout a pokud mozno rychle splacat tu vec, kterou zrovna clovek potrebuje. Je potreba venovat urcity cas jeho nauceni se. Ja jsem konkretne potreboval rozparsovat nejakej vetsi text po slovech a nacist si o nem do pameti nejaky informace v strukture, ktera byla neco jako asociativni pole asociativnich poli struktur cislovanych poli (nebo podobna ptakovina). A musim rict, ze jsem se proste v te syntaxi poli v perlu velice velice velice ztracel a proste jsem jenom tak dlouho zkousel ruzne zavinace a dolary a dalsi znacky, nez jedna z nich zabrala. Vim, ze to je rozhodne spatny pristup, ale mne se proste tu logiku, co za tim perl ma, nepodarilo dostatecne rychle pochopit, abych to rovnou psal spravne. Treba zrovna tohle by v Jave bylo daleko prehlednejsi.
Ostatne znam mnoho i pomerne zkusenych perlistu, kteri v tom obcas, co potrebuji, napisi, a kteri i tak tvrdi, ze perl je proste write-only jazyk, ono na tom neco bude.
PHP je proste vyborny jazyk na rychle napsani jednoducheho dynamickeho webu, v tom je asi bezkonkurencni, ale holt jeho puvodni navrh nepocital s tim, ze by se v tom casem chtely psat vetsi projekty a jeste objektove, takze to za sebou tahne spoustu historickych zalezitosti, ktere to kazi. Ale ani to pousteni PHP bez webserveru bych nezatracoval - pokud clovek v PHP obcas dela a tudiz zna zakladni funkce pro praci se stringama, a naopak nikdy nevidel perl nebo awk, tak muze v PHP napsat docela pekne shell scripty (kdyz mu prijde, ze je to narocnejsi uloha, nez aby ji delal ciste v bashi).
A pokud jde o Pascal, tak to je proste idealni jazyk na vyuku - bez ohledu na to, ze ho pak uz nikdo nejspis nebude pouzivat. Takze na te akademicke pude ma svoje nezastoupitelne misto, nic lepsiho proste zatim nikdo nevymyslel (na Jave, perlu ani PHP clovek pointery nevysvetli, a na C to zase ten zak tezko hned pochopi). |