Změna tématuNo tak jak jsem avízoval - Karel May už asi podle počtu postů v tomhle klubu moc k diskuzi nesvádí a tak změníme lokál: Isaac Bashevis Singer. Co k němu ve stručnosti říct: Narodil se v roce 1902 v Polsku, před válkou utekl do USA, kde psal až do své smrti v roce 1992. V roce 1978 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Celý život odmítal psát knížky jiným jazykem, než jidiš, protože tvrdil, že dokud existuje jedna jediná knížka v tomhle jazyce, ten jazyk nezaniknul.
U nás se na něj "specializuje" nakladatelství Argo, česky zatím vyšlo něco přes dvacet knih. Asi nejslavnější jsou jeho povídky, odhaduje se, že jich napsal několik set. Argo v jeho vydávání pokračuje, nejbližší v plánu je povídková sbírka Metuzalémova smrt.
O Singerovi by se dalo povídat hodiny a hodiny. Česky zatím vyšel jen jeden životopis, ale po jeho dočtení se obávám, že na kvalitní Singerovo autobiografii si budeme muset ještě počkat. Lépe o něm vypovídá knížka jeho syna Israela Zamira, která se jmenuje Cesta za mým otcem, Isaacem Bashevisem Singerem (vydal Volvox před mnoha lety, ale v antiku se to sem tam objeví).
Otázka do pléna: Kdo z vás četl Singera a co od něj se líbilo, nelíbilo atd.? Snad tohle bude inspirace pro ty, kteří se k Singerovi nedostali, nebo o něm nevěděli, nebo se ho báli. Já s ním začal někdy v patnácti letech krutě dojemným příběhem Šoša. (Hlupáky z Chelmu - takové židovské kocourkovské - nepovažuju za úvod do Singera :-D). A vlastně Šoša je jednou z nejtypičtějších Singerových knížek - mladý chlap v osudovém okamžiku mezi několika svými osudovými ženami :-D Tahle postava je pak mockrát použita - například ve Stínech nad Hudsonem nebo Nepřátelích: Příběh lásky (zfilmováno). Singer byl i dramatik - Divadlo pod Palmovkou několik let hrálo jeho Kejklíře z Lublinu (mám pocit, že to pak hrálo ještě nějaké regionální divadlo, možná Brno, ale to už jen střílím od boku). Jedním z překladatelů Singera u nás je pan Antonín Přidal, ale těch co Singera překládají je mnohem víc - a nezdá se mi, že by se styl těch knížek nějak výrazně měnil (snad jen Vyvrhel). |