Existují tři způsoby, jak lze určit velikost fontu:
Za prvé, absolutně, v px. V takovém případě bude font velký tolik a tolik pixelů a uživatel s tím nic nenadělá.
Za druhé, v závislosti na rozlišení, a tím myslím dpi ("hustotu"), nikoliv počet bodů na výšku a šířku ("1024x768"). Pak se velikost udává v pt (pointech), přičemž přepočet závisí na nastavení operačního systému - např. pokud si někdo v OS nastaví vyšší rozlišení, všechno se proporčně zvětší. Pořád je to ale "napevno", uživatel si to nemůže dle libosti zvětšit "pro tento okamžik".
Za třetí, relativně. Použijí se klíčová slova xx-small, x-small, small, medium, large, x-large, xx-large a od nich se to odvozuje v různých relativních jednotkách, například v procentech, v ex (šířka písmene "x") nebo em (šířka písmene "m"). V takovém případě je ponecháno zcela na uživateli, jaké písmo považuje za "normální", "malé" či "velké".
To je pro uživatele nejpohodlnější, protože si může v prohlížeči nastavit to, co mu vyhovuje a může to snadno změnit (v menu velikost písma nebo ctrl+kolečko na myši, v IE).
Pro autora stránky to má tu "nevýhodu", že se musí naučit myslet relativně. Tedy ne "tohle bude 200 bodů a tohle 500", ale "tohle bude 20% šířky stránky".
Mnoho autorů namítá, že tím ztratí kontrolu nad tím, jak stránka bude vypadat. Je to pravda jenom částečně. Za prvé, pokud chce někdo mít přesnou kontrolu nad výstupem, ať použije třeba PDF, ale ne HTML, které k tomutu účelu není vůbec určeno a přincipiálně ho nikdy nemůže zvládnout.
Za druhé, tu kontrolu nikdy neměl, protože to co jsem napsal o "zvětšitelnosti" různých způsobů zápisu, platí pouze pro Internet Explorer. Například Mozilla ignoruje jak nastavení systému, tak nastavení stránky a pokud řeknete "zvětšit", zvětší i to, co je zadáno absolutně. Někdy. A někdy ne. Ve výsledku se tedy zpravidla design stránky rozpadne, protože Mozilla se snaží heuristicky odhadnout, co má zvětšit a co ne, a obvykle se jí to u složitějších stránek moc nepovede.
IE 7 a Opera na to jdou ještě jinak a umějí zvětšit stránku "lupou", že ji vyrenderují jako obvykle a pak zvětší ty pixely (takže zvětší třeba i obrázky a flash). Nicméně IE7 ani Operu nepoužívá tolik lidí, aby se na to dalo spoléhat. |