Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Domovská stránka klubu Televizní vysílání

Přibližné vysvětlení některých používaných termínů:
Termín Vysvětlení
Analog Tím bude myšleno analogové televizní vysílání. To je to, na které jsme všichni zvyklí. Vyhledaná frekvence se zpravidla musí doladit, aby byl přijímaný signál kvalitnější. Pokud je signál špatný, obraz zrní a ve zvuku je šum. U digitálního vysílání na podobné neduhy nenarazíte, vyskytují se však úplně jiné (viz dále).
DVB-T Norma digitálního televizního vysílání, o které se teď hodně mluví. Jedná se o digitální pozemní vysílání, které v České republice v dohledné době nahradí vysílání analogové (někde již nahradilo), a přijímá se na běžnou televizní anténu. Pokud nevlastníte televizor s DVB-T tunerem, budete muset využít tzv. set-top-box (viz dále).
DVB-S Norma digitálního satelitního vysílání, která se i v ČR ve veliké míře používá již několik let. Signál se přijímá na satelitní parabolu (takový ten talíř za oknem, kterému se nesprávně přezdívá "satelit"). Osobně jsem ještě neviděl televizi schopnou tento signál zpracovat, budete tedy určitě potřebovat satelitní set-top-box/receiver. Každopádně jej budete potřebovat kvůli dekódovacím kartám (viz dále). DVB-S vám poskytnou buďto specializované společnosti (UPC Direct, Digi.cz, atp.), nebo si můžete příjem zařídit sami - jedná se o tzv. individuální příjem (s několikanásobně vyššími počátečními náklady, avšak s nulovými měsíčními výdaji).
DVB-C Norma digitálního kabelového vysílání. U nás nabízí DVB-C například UPC (zahrnuje i bývalý Karneval). Některé televizory jsou schopny tento signál zpracovat, ovšem pravděpodobně si budete muset dokoupit modul pro dekódovací kartu.
DVB-H Norma digitálního vysílání pro přenosná zařízení. Umožňuje příjem televize např. v mobilních telefonech. V ČR se v DVB-H zatím vůbec nevysílá.
Set-top-box Zařízení sloužící k převodu digitálního signálu na analogový. Až na výjimky si budete muset dokoupit pro každý analogový přijímač jeden kus! Pokud tedy vaše televize, váš videorekordér či DVD rekordér neobsahují DVB tuner, budete jen do této místnosti potřebovat tři set-top-boxy, protože jinak přijdete o možnost nahrávat jiný program, než právě sledujete (obecně se tedy více koncových zařízení připojit dá, ale na všech budete sledovat jeden program). Set-top-boxy jsou různé pro DVB-T, DVB-S a DVB-C, ovšem můžete narazit i na kombinovaná zařízení.
Dekódovací karta, modul Dekódovací karta je plastová kartička s chipem sloužící ke sledování kódovaných kanálů. Jedná se o věc zcela běžnou u DVB-S a DVB-C, ovšem normu DVB-T u nás čeká teprve do budoucna a pokud budete chtít takový signál přijímat, budete patrně nuceni obměnit set-top-boxy za výrazně dražší kousky. V ČR a na Slovensku se u DVB-S až do nedávna dala dekódovací karta obejít tzv. emulací, ovšem poskytovatel vysílání, firma CS Link, takovým snahám zatnul tipec. Dekódovací karta pro české satelitní programy vás vyjde na 2000 Kč. Na satelitu Astra-3A/Astra-1E (veřejně dostupná družice pro příjem českých kanálů) jsou kódovány všechny české programy vyjma stanic ČT24, Óčko, Noe TV a částečně Public TV (kóduje jen přejaté pořady - např. filmy). Ze Slovenska chytnete bez karty pouze kanál TA3. Pokud jde o modul, tak tímto termínem budu zpravidla označovat zařízení, které se vloží do speciální šachty (CI - Common Interface) v televizoru či set-top-boxu a umožní používat dekódovací karty v zařízeních, která nemají vlastní dekodér.
Multiplex Souhrn několika kanálů, které sdílí společný datový tok (viz dále). Kupříkladu všechny televizní i rozhlasové kanály České Televize jsou v jednom společném multiplexu.
Komprese, datový tok Digitální vysílání je vždy komprimováno. Nejčastěji se jedná o kompresi MPEG-2 a MPEG-4. V ČR zatím až na výjimky (například HD vysílání Novy) narazíte pouze na MPEG-2, která je méně náročná na zpracování, ovšem do stejného datovém toku (= bitrate, tj. vyhrazený objem dat, který lze přenést za jednotku času - u našeho DVB-T kolem 22Mbit/s na multiplex) se vejde podstatně nižší kvalita. Rovněž s sebou na rozdíl od MPEG-4 nenese ty rozšířené služby, kterými nás krmili před reálným nástupem digitalizace v ČR. Pokud jste si o MPEG-4 neřekli, můžete vsadit boty, že ji váš set-top-box neumí.
Artefakty V tomto klubu se nebude jednat o žádné vzácné vykopávky, nýbrž o veliký nešvar digitálního vysílání (resp. nešvar komprese MPEG). V případě, že je datový tok příliš nízký (u nás typicky proto, že se do jednoho multiplexu nacpe víc kanálů, než může unést), uvidíte místo některých pohyblivých částí obrazu jen rozmazané kostičky. Nejvíce tím asi budou trpět diváci sportovních kanálů. Na Astře-3A/1E je situace velice dobrá, na artefakty narazíte tak jednou za týden a to ještě trvají maximálně vteřinu. Pozemní vysílání (DVB-T) je docela ucházející, ale ne úplně nejlepší. Zatím nejhorší jsem viděl u DVB-C od tehdejšího Karnevalu, kdy se během minutové sekvence fotbalového zápasu objevily hned několikrát. U UPC Direct a Digi.cz je prý situace ještě horší (neviděl jsem to ale na vlastní oči, takže to neberte jako směrodatné).
EPG Elektronický programový průvodce. Patrně jediná zvláštní služba, se kterou se u současného digitálního vysílání setkáte. Během přepínání kanálů se vám rovnou zobrazuje název aktálního, případně i následujícího vysílaného pořadu. Volitelně můžete rozbalit program pro delší časový úsek a anotace pořadů. Netuším, jak je to s dostupností EPG u DVB-T, ale u satelitního vysílání je například pro ČT a Primu běžný.