Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Náš Lopuch Vám
vytře zrak

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Notebooky [ŽP: neomezená] (kategorie Počítače) moderuje Šéf Lopuchu.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 765 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
johny_g Johny_G - Relaxační terapie pro lopušáky ZDARMA! 2.1.2009 14:53  1241
Jen tak nakopirovat to bohuzel nejde. Musis na flashku dostat bootsektor, coz neni takova sranda jako dostat ho na CD.
avip AViP 2.1.2009 11:09  1240
Před časem jsem si udělal Live flash s Linuxem (s cílem používat ji místo Live CD) a jen tak z hecu jsem s ní oběhl asi dvacet počítačů a notebooků (HP, Dell, Acer, Asus + nějaký noname white box).

Výsledky byly rozpačité a bootovalo to jen asi na dvou třetinách počítačů.
hawkeye Hawkeye Anyway the wind blows - doesn't really matter to me... 2.1.2009 10:34  1239
AViP & nekromancerJo, je mi jasné, že bootování z flashky není ten problém, ale spíš to, aby nebyl BIOS příliš vybíravý a flashku "vzal v potaz". Do dnes jsem žil v dojmu, že není problém na čistou flashku nakopírovat instalační CD a je to, ale jak se zdá, bude to ještě žůžo-dobrodrůžo:)))
Takže nějaká ta tisícovka za externí mechaniku asi nakonec taky padne.
(Jo a většina prodejců slibuje, že kolem 10. 1. dorazí nová várka:))
nekromancer 2.1.2009 08:17  1238
Hawkeye: Jak píše AViP... postup není problém, potíž je aby se BIOS desky dohodl s flashkou a skutečně nabootoval. Jak jednou běží wokna nebo lino, funguje to jak má, ale bootování z flashky je pořád celkem alchymie. Kupodivu z USB CD/DVD nebo USB HDD to problémy obvykle nedělá.
avip AViP 1.1.2009 23:22  1237
No problém, jak se to vezme... není problém zapsat na flash disk bootovatelný obraz OS, problém je v tom, aby ten či onen počítač byl z onoho flash disku schopen nabootovat (a pozor - to, že to má podporu pro bootovaní z USB zařízení v BIOSu bohužel není záruka úspěchu).

A jinak co vím od našeho dodavatele techniky, před Vánoci byly vyprodány +/- všechny netbooky co byly skladem a čeká se na lednové dodávky. Alespoň ve velkoobchodech, maloobchody něco někde mít samozřejmě mohou.
hawkeye Hawkeye Anyway the wind blows - doesn't really matter to me... 1.1.2009 18:37  1236
Tak to vyhrál ASUS - výměna 1 GB za 2 GB RAM se zdá možná a dokonce mi to někde i nabízeli (pochopitelně si počítají asi 300 Kč za práci - tzn. odšroubování jednoho šroubku, odklopení krytu, vyjmutí RAM, vsunutí nové, zacvaknutí, zašroubování... práce na dvě minuty...)
Zatím to ale vypadá, že ASUSy (tedy 1000H) nikde zatí nejsou. Asi udělali mnoha lidem radost na Vánoce. Nemáte někdo zkušenost?

Jinak to tedy vypadá, že externí optiká mechanika bude asi nezbytnost...

Jenom jsem asi nějak nepochopil, proč je takový problém, vytvořit bootovatelnou flashku? Resp. myslíš flash, z nějž se nabootuje systém, nebo flashku, z nějž se systém nainstaluje?
avip AViP 29.12.2008 15:41  1235
16 GB Corsair je s Eee 901 absolutně no-go (Corsairy obecně, byť vím že známému 1 GB Corsair s Eee bootuje)...
a vůbec, je zas na čase Asusy trochu pomluvit jako celek (:-D), nějak mi přijde, že jejich BIOSy jsou mnohem vybíravější, než je tomu u jiných výrobců...
Ale například s A-Data flashkami všechno chodí jak má, ovšem tam mám největší 4 GB...
a abych tem problém vymezil, týká se pouze bootování, s normálním připojením jsem nikdy na žádný nenarazil.

Takže ještě jinak - velice doporučuju si předem ověřit zkusmo, jestli je netbook schopen alespoň začít startovat z flashky, protože příprava bootovatelné flash není vzdor veškerému pokroku až tak triviální záležitost a není nic nepříjemnějšího, než po tom všem zjistit, že to nejede kvůli nějaké obskurní nekompatibilitě.
Stačí trochu propátrat netbookové diskuzáky, je to poměrně frekventované téma.

Jo, taky se dá bootovat z SD nebo SDHC karty (a tam budiž řečeno, že jsem zatím při pokusech nenarazil na problém), ale tady zas narážíme na problém s přípravou média, protože já třeba nemám externí SDHC čtečku pro desktop a tak to musím všelijak obcházet, takže v praxi je to spíš technická kuriozita, než použitelné řešení.
hawkeye Hawkeye Anyway the wind blows - doesn't really matter to me... 29.12.2008 15:04  1234
O externí mechanice pochopitelně uvažuji, takže any idea?

nekromancer: Jo, bylo mi jasné, že chyba bude mezi židlí a myší, ale nějak se mi nechtělo to dlouho řešit, takže nakonec jsem data přetáhl na několika RW a bylo to. Starý počítač šel stejně do sklepa... a časem půjde do háje.
nekromancer 29.12.2008 14:21  1233
Avip: Tak tenhle problém jsem zatím nepotkal, asi mám kliku na flašky :-)
Ty externí CDčka souhlasí, je dobré si před případnou koupí externí mechaniku dobře prohlídnout a posoudit, jak obtížně půjde v případě potřeby z boxu vypárat. Daleko dřív totiž odejde mechanika než její box, takže se pak dá vyhodit a nahradit nějakou interní mechanikou za pár šlupek. Případně dobře vybrat prázdný box a složit si to podle potřeb.

Hawkeye: Musíš si správně ponastavovat síť, tzn. prostřelit správné díry ve firewallu, nastavit účty, a případně doinstalovat klienta sítě Moft.
avip AViP 29.12.2008 13:15  1232
Na USB Flash pro instalaci OS opravdu nedoporučuji spoléhat, kompatibilita je místy katastrofální a řídí se mám pocit nejspíš podle fáze měsíce v den, kdy byla ta která Flash vyrobena (to, že se dá Flash v OS připojit a že ji BIOS vidí, vůbec nezaručuje, že z ní nabootuje).

Obecně, menší problémy jsou s nízkokapacitními Flash disky, řekněme, do 4 GB včetně, ale ve srovnání s externí mechanikou na USB je to pořád zoufale nespolehlivá záležitost, tady je mimochodem na místě poznamenat, že většina externích mechanik vzniká tak, že výrobce vezme interní IDE nebo SATA mechaniku a nacpe ji do své verze externího boxu s patřičným adaptérem, takže jaké řešení člověk zvolí je spíš otázkou priorit, dostupnosti jednotlivých dílů a v neposlední řadě i ochoty se s montáží něčeho podobného mordovat, jinak tam dneska už rozdíl žádný není (možná až na logo výrobce).

Časy LPT boxů (=přesný výběr typů nutný jinak špatný výkon nebo nefunkční zařízení jako celek) jsou už naštěstí dávno pryč.
hawkeye Hawkeye Anyway the wind blows - doesn't really matter to me... 29.12.2008 12:55  1230
Instalace OS atd.Tyhle věci chci řešit zatím přes USB flash, ale teď mě napadá - jak nejlépe propojit ntb s PC? Možná hloupá otázka, ale před nějakou dobou jsem se snažil propojit nové PC se starším přes síťovku a nezdařilo se (na jednom byly XP, na druhém Visty HP) - tedy stejné jako v případě ntb a PC. Co tedy s tím?
nekromancer 29.12.2008 12:38  1229
Externí mechanika se při existenci desktopu dá obejít USB/IDE nebo USB/SATA redukcí (máme v rachotě redukci USB / SATA / IDE / IDE2,5" redukci a je to jeden z neujužitečnějších doplňků co mi kdy prošly rukama).
IMO ji užiješ víc než kompletní externí mechaniku včetně boxu a stojí to pár stovek, a je u toho i zdroj k napájení mechaniky.
Jak tam jednou systém máš nebo máš k dispozici "kompletní" počítač, je IMO lepší si to na něm nachystat na rychlou klíčenku nebo USB disk.
avip AViP 29.12.2008 11:48  1228
Vždycky je to instalační DVD, takže externí mechanika je tak trochu nezbytná, zejména, pokud by chtěl člověk experimentovat s OS (což dřív či později asi bude nebo bude muset).

Dá se to obejít tím, že si člověk na jiném počítači přehraje obsah disku na USB flash nebo si to pošle to síti (tohle funguje na ovladače a normální sw), ale kvůli eventuální instalaci OS je externí mechanika tak trochu nezbytná tak jako tak.

U HDD modelů je výhodou to, že díky jejich kapacitě není nutné se vším páchat taková konfigurační harakiri jako u SSD modelů (ono se to nezdá, ale třeba kapacita 901 je v reálném nasazení na dolní hranici použitelnosti a to třeba i kvůli instalacím sw, instalace např. Infomapy na Eee 901 je opravdu zážitek jen pro silné nervy, naopak po instalaci Infomapa chodí jak brus, ale dostat ji tam...).
hawkeye Hawkeye Anyway the wind blows - doesn't really matter to me... 29.12.2008 11:33  1227
AViPTo zní velice rozumně. Jak jsem řekl, pokud mi někde nacpou do ASUSu 2 GB, nebo mi prodají paměť, ať si ji tam šoupnu sám (aniž bych přišel o záruku), jdu do něj.
Právě cena/výkon/kapacita SSD mě odrazují a když nebudu lama a někde s tím neříznu o zem, myslím, že normální HDD by to mohl ustát...
Takže konkrétněji - nevíte, jak dodává ASUS OS? Jako instalačku na DVD/CD (jak to dělá MSI) nebo je už pláclej na hadru a má pro sebe cca 40 GB disku? Protože pokud za B), jsou to zase body pro MSI:) (jinak k těm MSI - když si prohlídneš třeba MSI Wind U100, nevypadá to tak tragicky, snad až na ten plast a fakt, že jsem nenašel v ČR možnost koupit to rovnou s 6-článkovou baterkou.) Tu lze sice dokoupit, ale tuším že to je nějakých 1.500 navíc...:(
avip AViP 29.12.2008 10:33  1226
HawkeyeVem to i ze širšího pohledu - zatímco Asus právě vyrábí cca. dvou a půltou generaci svých netbooků (byť 1000H je "jen" druhá generace), ostatní se zatím plácají ve své první, maximálně jeden a půlté generaci... a podle toho to taky občas vypadá.

Navíc, nemůžu si pomoci, ale speciálně MSI (a spol. t.zn. Mivvy a dalším lepičům nálepek) vůbec nedošlo, že netbook je něco trochu jiného než jen zmenšený notebook.

Upřímně řečeno, instalace konvenčních HDD do netbooků mně osobně nepřipadá jako moc dobrý nápad a jsem opravdu zvědav na dlouhodobé statistiky spolehlivosti (na straně druhé, SSD mají natolik tragický poměr cena/výkon/kapacita, že použití normálních HDD je v mezidobí asi nevyhnutelné).

[ 765 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt