10.07.
10. července 1940: Francie - francouzský parlament schvaluje změnu ústavy, sám se rozpouští a předává absolutní moc vládě v čele s maršálem Pétainem. Je oficiálně zrušena Francouzská třetí republika a vzniká Vichystická Francie, která se vydává na cestu kolaborace s Německem. Drtivá většina Francouzů se přiklání na stranu nového oficiálního režimu a odmítá hnutí Svobodná Francie generála de Gaulla.
10. července 1942: Aleutské ostrovy - americké průzkumné letadlo PBY Catalina objevuje při náhodném přeletu ostrova Akutan vrak japonské stíhačky A6M2 poddůstojníka Kogy, který na ostrově nouzově přistál 4. června po náletu na Dutch Harbor během midwayské operace a přistání nepřežil. Letadlo objevují Američané téměř neporušené, což velmi ovlivní další vývoj války v Pacifiku. Mimořádně cenná kořist bude záhy prozkoumána, uvedena do letuschopného stavu a stane se zdrojem nedocenitelných informací pro konstrukci vlastních strojů a pro vývoj strategie i taktiky v boji s tímto stíhacím strojem a vzdušnými silami protivníka. Pro Japonce je toto událost, která ještě umocňuje jejich drtivou porážku u Midwaye.
10. července 1943: Šalomounovy ostrovy - Japonci zadržují americký útok na ostrově Nová Georgie. Americké jednotky mají potíže se zásobováním.
10. července 1943: Nová Guinea - další propojení australských a amerických jednotek vede k odříznutí japonských sil ve vesnici Mubo od japonských jednotek ve vesnici Salamaua.
10. července 1943: Nad Kurilskými ostrovy - osm bombardérů B-25 ze základen na Attu (souostroví Aleuty) útočí na ostrovy Šumšu a Paramušir. Jedná se o vůbec první nálet na japonské území od Doolittleova náletu v roce 1942. Tato akce je součástí příprav na vylodění na dalším z aleutských ostrovů, ostrově Kiska. Série náletů má za cíl rozprášit na Kurilách japonské letecké síly.
10. července 1944: Nová Guinea - Aitape, japonské jednotky začínají opět útočit na linii tvořené řekou Driniumor.
10. července 1944: Mariany - ostrov Saipan, generál Jošicugu Saitó, který velel japonským silám při obraně Saipanu, páchá za úsvitu ve svém jeskynním úkrytu rituální sebevraždu. Velitel americké invaze generál Holland M. Smith nechává tomuto svému protivníkovi uspořádat pohřeb s vojenskými poctami. Ostrov Guam - z útesu Japonci okupovaného ostrova navazuje pomocí zrcátka a morseovy abecedy americký námořní radista George Ray Tweed spojení s hlídkujícím americkým torpédoborcem USS McCall (DD-400). Tweed jako jediný Američan unikl japonskému zajetí při jejich invazi na ostrov v roce 1941 a za pomoci domorodců se dokázal dva a půl roku skrývat. Po úspěšném kontaktu se na torpédoborci skládá skupina odvážných dobrovolníků, kteří se rozhodují Tweeda zachránit. Přestože se útes, ze kterého Tweed vysílá, nachází v dostřelu japonských baterií umístěných na ostrově, plují jej vyzvednout na motorovém záchranném člunu. Akce se daří a Tweed je dopraven na torpédoborec, kde podá mnoho cenných zpráv o japonských pozicích na Guamu před nadcházejícím americkým vyloděním.
10. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, australské jednotky postupují na východ od Balikpapanu, ale jsou zadrženy japonskými bariérami hořícího benzínu.
10. července 1945: Japonsko - celkem 1 022 letadel amerického taktického svazu Task Force 38 napadá 70 leteckých základen v oblasti Tokia a ničí 173 japonských letadel. Tento útok naráží jen na slabou protiletadlovou obranu. Je to poprvé kdy jednotky americké 3. flotily napadají Tokio. Součástí tohoto taktického svazu provádějícího tyto útoky jsou letadlové lodě Lexington (CV-16), Essex (CV-9), Independence (CVL-22) a San Jacinto (CVL-30), bitevní lodě Indiana (BB-58), Massachusetts (BB-59), South Dakota (BB-57) a Iowa (BB-61), křižníky Chicago (CA-136), San Juan (CL-54), Springfield (CL-66) a Atlanta (CL-104) a 14 torpédoborců. Tokijský rozhlas se o těchto útocích zmiňuje jako o "temném stínu invaze".
|