22.07.
22. července 1942: Nová Guinea - japonské jednotky pod velením generála Horiiho postupují z vesnice Buna po Kokodské stezce. Malá australská posádka se na Kokodské stezce připravuje na obranu.
22. července 1942: Portugalská východní Afrika (Mosambik) - do přístavu Lourenço Marques (Maputo) připlouvá japonské repatriační plavidlo Asama Maru. Společně s italskou pasažérskou lodí Conte Verde přiváží 1450 cizinců internovaných od počátku války Japonci. Zde na neutrální půdě jsou vyměneni za 1500 japonských a thajských diplomatů, kteří dorazili švédskou lodí Gripsholm. Mezi repatriovanými jsou i velvyslanci USA a Japonska v zemích svých protivníků v době přepadení Pearl Harboru, Joseph Grew a Kičisaburó Nomura, oba odpůrci ozbrojeného konfliktu mezi oběma zeměmi.
22. července 1943: Aleuty - americké námořní síly (2 bitevní lodě a 4 křižníky a další lehčí jednotky) ostřelují Japonci obsazený ostrov Kiska.
22. července 1943: USA - na tento den podle konspisrační teorií připadá tzv. Filadelfský experiment. Experiment měl být založen na principu jednotné teorie pole popisující povahu sil, které zahrnují elektromagnetické záření a gravitaci a jeho cílem bylo dosáhnout neviditelnosti a cestování v časoprostoru. Zkoušky měly být provedeny na Filadelfské námořní základně s plně vyzbrojeným torpédoborcem USS Eldridge (DE-173). Při testu s posádkou se prý podařilo dosáhnout téměř úplné neviditelnosti, někteří svědci toto zmizení popsali jako zahalení objektu „nazelenalou mlhou“. Případem byly inspirovány mnohé sci-fi spekulace a příběhy, mimo jiné také například film Tajemná záře nad Pacifikem.
22. července 1944: Mariany - ostrov Guam, příslušníci námořní pěchoty amerického III. obojživelného sboru se útoky na odpoutání pozornosti pokoušejí propojit svá dvě předmostí. Proti intenzivnímu japonskému odporu jsou tyto americké síly s to každá postoupit o přibližně 1,5 kilometru.
22. července 1944: Čína - v Jen-anu, centru komunisty ovládané Číny, přistává americký letoun C-47 s první částí členů tzv. Mise Dixie (The United States Army Observation Group). Navazují se tak oficiální diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a režimem Mao Ce-tunga. Vůdce čínských nacionalistů Čankajšek s touto misí souhlasí výměnou za odvolání generála Stilwella, amerického vojenského atašé v Číně, s nímž má řadu sporů.
22. července 1944: USA - v hotelu Mount Washington v Bretton Woods ve státě New Hampshire končí Měnová a finanční konference OSN, známá také jako Brettonwoodská konference. V přípravě obnovy mezinárodního hospodářského systému po 2. světové válce 730 delegátů ze všech 44 spojeneckých zemí podepsalo tzv. Brettonwoodskou dohodu. Na základě zavedení systému pravidel, institucí a postupů pro regulaci mezinárodního měnového systému byly vytvořeny Mezinárodní měnový fond (MMF) a Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), která je dnes součástí skupiny Světové banky. Spojené státy, které ovládaly dvě třetiny světového zlata, trvaly na tom, že systém Bretton Woods spočívá jak na zlatě, tak na americkém dolaru. Konference se zúčastnili sovětští představitelé, ale později odmítnou ratifikovat závěrečné dohody s tím, že vytvořené instituce jsou "vlky z Wall Streetu". Tyto organizace vstoupí v platnost v roce 1945 poté, co dohodu ratifikuje dostatečný počet zemí.
22. července 1945: Barma - japonské jednotky obklíčené v pohoří Pegu, o odhadovaném počtu 5 000, mají v pokusech o průlom východním směrem k řece Sittang značné ztráty.
22. července 1945: Čína - americká Dálněvýchodní letecká armáda útočí na japonské letecké základny a lodní dopravu v oblasti Šanghaje 300 letadly (mezi kterými se objevuje nový typ lehkého bombardéru Douglas A-26 Invader). Japonská zpravodajská agentura později informuje, že oblast Šanghaje byla bombardována přibližně 100 bombardéry a stíhačkami a sděluje, že Japonci sestřelili 4 letadla a poškodili dalších 7.
22. července 1945: Japonsko - americký taktický svaz Task Force 92 ostřeluje ostrov Paramušir v Kurilském souostroví. Během noci z (22. na 23. července) proniká 9 amerických torpédoborců krytých bouřkou do Tokijského zálivu a útočí na japonský konvoj. Ostatní spojenecké taktické svazy jsou zásobovány v nejrozsáhlejší námořní zásobovací operaci války. Na japonském pobřeží Sachalinu se vyloďuje komando mužů z ponorky USS Barb a pod příkrovem noci umisťuje výbušniny na nedalekou železniční trať. Ještě během zpáteční plavby komanda k ponorce na náložích exploduje japonský vlak. Tato akce je za celý pacifický konflikt jedinou pozemní operací amerických sil na japonských domácích ostrovech.
22. července 1945: Tokio - japonská vláda oznamuje, že je přístupná k vyjednávání o míru, ale bez pohrůžek.
|