Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: peeouhq
[ 8549 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
alfi Alfi 13.8.2022 15:43  13665
The Battle of Stalingrad Every Week with Mapshttps://www.youtube.com/watch?v=Z0zJ0lPq1UU
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.8.2022 04:58  13664
13.8.
13. srpna 1937: Čína - nedaleko Šanghaje se vyloďuje 10 000 japonských vojáků a začíná bitva o město trvající 92 dní.

13. srpna 1941: Čína - po týdnu Japonci zaznamenávají 40 náletů provedených na město Čchung-čching.

13. srpna 1942: Japonsko - je schválen zákon o nepřátelských letcích, který stanovuje, že spojenečtí příslušníci leteckého personálu, kteří bombardovali nevojenské cíle v Pacifiku, budou souzeni. Prvními souzenými budou američtí letci zajatí během Doolittlova náletu. V praxi nebude při těchto tribunálech uznáváno právo na obranu a nebude se hledět na nedostatek důkazů.

13. srpna 1942: Barma - 153. indický výsadkový prapor je se zásobami vysazen uprostřed džungle u Fort Hertz. Den předtím letecký průzkum překvapivě zjistil, že výspa je obsazena britskými vojáky, kteří sem ustoupili během jarní japonské ofenzívy, avšak postrádali prostředky pro spojení a sílu k dalšímu pochodu. Mezi nimi je kapitán Arthur Thompson, který bude po válce znám pod literárním pseudonymem Francis Clifford. Jeho první romány se budou odehrávat v Jihovýchodní Asii a psány budou na základě jeho vlastních zkušeností z druhé světové války na tomto bojišti. V detektivních a thrillerových románech bude též čerpat ze své pozdější služby v SOE (Special Operations Executive, zvláštní sekce britské zpravodajské služby MI6). V Česku vyjdou tyto romány: Krutá spravedlnost, Čas je zrádná past, Třetí strana mince a Zpoždění.

13. srpna 1943: Nad ostrovem Borneo - americká 5. letecká armáda útočí 380 letadly ze základen v Austrálii na ropná pole v Balikpapanu.

13. srpna 1945: Washington - japonské kapitulační dokumenty odsouhlasené prezidentem Trumanem jsou zaslány generálovi MacArthurovi.

13. srpna 1945: Japonsko - v domácích vodách sestřeluje posádka japonské ponorky I-504 americký bombardér B-25 Mitchell. Jedná se o bizarní událost, neboť posledního sestřelu spojeneckého letounu plavidlem Osy celé druhé světové války dosahuje italská obsluha, která na tomto plavidle slouží v řadách již třetího poraženého námořnictva. Jedná se totiž původně o italskou ponorku Torelli, kterou po kapitulaci Itálie zařadila i s částí posádky do svého stavu Kriegsmarine a následně ji po kapitulaci Německa předala Japoncům.

13. srpna 1945: Korea - americký pilot nadporučík Perdomo se ve své stíhačce P-47N stává posledním leteckým esem druhé světové války, když nad korejským poloostrovem během pěti minut sestřeluje čtyři japonské stíhačky Ki-84 a jeden průzkumný letoun.

13. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 1 600 amerických letadel přelétá nad Tokiem a dalšími japonskými velkými městy a shazují milióny letáků vysvětlující situaci, které bylo dosaženo jednáními o kapitulaci, a poměry v Japonsku. Většina japonských "jestřábů" (příznivců agresivní válečné politiky) stále odmítá uznat porážku. Japonský podporučík Saburo Sakai, jednooký stíhač, stíhací eso (s 64 vítězstvími) sestřeluje během noci (13. - 14. srpna) nedaleko Tokia bombardér B-29.

13. srpna 1945: Japonsko - tokijský rozhlas oznamuje, že Japonsko bude kapitulovat.

13. srpna 1946: Británie - v Londýně umírá ve věku 79 let Herbert George Wells, anglický spisovatel, který je společně s francouzským spisovatelem Julesem Vernem nazýván zakladatelem sci-fi. Proslavil se například románem Válka světů (The War of the Worlds, 1898) nebo předpovědí vynálezu tanku, který popsal v povídce Obrněnci (The Land Ironclads, 1903) a na jehož vývoj měl dokonce přímý vliv. Druhá světová válka byla pro Wellse velikou osobní ranou, neboť se splnily všechny jeho nejčernější předpovědi (tanky, letecká bombardování, setření hranic mezi bojovými liniemi a zázemím, obrovské ztráty mezi civilisty, neúcta k životu jednotlivce, absolutní diktatury).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.8.2022 04:58  13663
12.08.
12. srpna 1941: Washington - Po značné debatě Sněmovna reprezentantů schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě). Zákon je schválen v poměru hlasů 203 ku 202, takže by bylo nesprávné předpokládat, že v této době silně převažuje americké politické mínění ve prospěch agresivnější mezinárodní politiky.

12. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt ukončují své setkání v zátoce Placentia. Je odsouhlaseno, že bude Japoncům posláno silné varování a je zřejmé, že Amerika téměř jistě vstoupí do války, pokud Japonsko napadne Brity nebo Holanďany ovládaná území na Dálném východě nebo v Malajsku. Rovněž je poslána zpráva Stalinovi, ve které je navrženo setkání v Moskvě. Setkání v Newfoundlandu je většinou spojováno s dohodou později nazývanou jako Atlantická charta. Jde o prohlášení principiálně určující politiku Británie a Spojených států a nesoucí poselství, že všechny země mají právo na uspořádání svobodných voleb a na nezávislost co se týče zahraničního tlaku. Tato konference rovněž dala britským a americkým štábům příležitost se navzájem poznat a spolupracovat.

12. srpna 1942: Nové Hebridy - velký počet amerických jednotek je vyloděn na ostrově Espiritu Santo (v překladu Duch svatý), aby vybudovaly zásobovací základnu pro tažení na Guadalcanalu.

12. srpna 1942: Nová Guinea - silný japonský sbor se vyloďuje ve vesnici Buna. V reakci na to postupují k této vesnici australské jednotky.

12. srpna 1942: Spojené státy - na Michiganském jezeře vstupuje do služby cvičná letadlová loď USS Wolverine (IX-64), přestavěný původně kolesový parník přepravující cestující na Velkých jezerech. Společně se svou sesterskou lodí USS Sable (IX-81) poslouží do konce války k výcviku 17.000 námořních pilotů a dalšího leteckého personálu.

12. srpna 1945: Čína - sovětský 1. Dálněvýchodní (nebo i Dálnovýchodní) front pokračuje v ofenzivních operacích i v obtížném horském a lesnatém terénu. Dobyta jsou města Mučang a Kunčung.

12. srpna 1945: Korea - Rudá armáda postupující z oblasti kolem Vladivostoku proniká ze severu na Korejský poloostrov. Vyloďující se části sovětské Tichomořské floty obsazují na severu přístavy Juki a Rašin.

12. srpna 1945: Čína - Čchung-čching, čínsko-americký hlavní štáb odvolává operace proti městům Fort Bayard, Hong Kong a Canton, ve světle blízké kapitulace Japonska.

12. srpna 1945: Nad Japonskem - bombardéry B-29 Superfortress pokračují v útocích na své cíle.

12. srpna 1945: Ostrovy Rjúkjú (ostrovy Nansei) - u ostrova Okinawa je japonským torpédovým bombardérem poškozena americká bitevní loď USS Pennsylvania. Jeden z posledních úspěšných leteckých torpédových útoků války je proveden na den přesně 30 let od prvního úspěšného bojového použití leteckého torpéda 12. srpna 1915. Mezitím americký torpédoborec Thomas F. Nickel a vyloďovací plavidlo Oak Hill čelí bez úhony neúspěšnému útoku japonské ponorky.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 11.8.2022 09:11  13662
9. srpna 1945: Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena, díky oblačnosti nad primárním cílem, městem Kukura, na přístav Nagasaki

Kokura

Od té doby se v Japonsku používá výraz „štěstí jako v Kokuře“.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.8.2022 04:58  13661
11.08.
11. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

11. srpna 1942: Nová Guinea - Japonci obsazují z rukou Australanů Deniki na Kokodské stezce. Australské jednotky jsou donuceny k 8 km ústupu směrem k přechodu Templeton nedaleko vrcholu této stezky.

11. srpna 1942: Spojené státy - do amerických kin je uveden nový film Wake Island ztvárňující obranné boje americké námořní pěchoty před japonskými invazními silami v prosinci 1941. Film bude později nominován na Oskara za nejlepší hraný film.

11. srpna 1944: Mariánské ostrovy - po skončení organizovaného odporu svých jednotek na ostrově Guam páchá japonský generál Hidejoši Obata na svém velitelství v Mount Mataguac rituální sebevraždu.

11. srpna 1945: Washington - americký ministr zahraničí, James Byrnes, reaguje na japonskou nabídku kapitulace s tím, že odmítá jakýkoli kompromis co se týče požadavku na bezpodmínečnou kapitulaci. Poznamenává, že spojenecká představa bezpodmínečné kapitulace je taková, že císař bude "podléhat" nejvyššímu velení spojeneckých sil a forma příští vlády bude odrazem "vůle japonského lidu".

11. srpna 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, americké operace na "vyčištění" oblasti jsou dokončeny.

11. srpna 1945: Manila - generál MacArthur prohlašuje, že použití atomové bomby bylo zbytečné, jelikož by Japonci stejně kapitulovali.

11. srpna 1945: Japonsko - sovětský 2. Dálněvýchodní (či také Dálnovýchodní) front a Tichomořská flota zahajuje okupování jižní části ostrova Sachalin.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.8.2022 04:58  13660
10.08.
10. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

10. srpna 1942: Bismarckovo souostroví - americká ponorka USS S-44 torpéduje japonský těžký křižník Kako z 6. divize křižníků, která se vrací z bitvy u ostrova Savo na základnu v Kaviengu (ostrov Nové Irsko). Navzdory tomu, že se křižník po zásahu třemi torpédy potápí za pouhých 7 minut, zahyne pouze 34 námořníků z více než šesti set členů posádky.

10. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky zajišťují ostrov. Nevýznamné skupiny Japonců pokračují v odporu. Americké ztráty činí 7 000 včetně 1 300 zabitých vojáků. Je zajato pouze 100 japonských vojáků z posádky, kterou odhadem tvořilo 10 000 mužů.

10. srpna 1944: Nizozemská východní Indie - americké bombardéry B-29 startující z Cejlonu zaminovávají přístupy k rafinériím Palembang. Délkou 6 000 km se jedná o jednu z nejdelších misí tohoto druhu.

10. srpna 1944: Barma - týden po dobytí japonské základy Myitkyina je oficiálně rozpuštěna 5307. zásobovací jednotka známá jako "Merrillovi záškodníci". Po měsících partyzánské činnosti v džungli hluboko za japonskými liniemi a závěrečném boji o Myitkyinu zůstává bojeschopných jen 130 mužů z původních 2997. Velitel Hunter je celkovým zacházením se svou jednotkou znechucen natolik, že ji označuje za "nejzuboženější, nejzneužívanější, nejhrdinštější a nejvíce nedoceněnou jednotkou celé války".

10. srpna 1945: Tokio - vláda Japonska oznamuje, že Spojencům zaslala zprávu, kde přijímá podmínky Postupimské deklarace a kde uvádí, že "nepřichází v úvahu jakýkoliv požadavek, který by ohrožoval privilegia císaře jako svrchovaného panovníka".

10. srpna 1945: Mongolsko - Ulánbátar, mongolská vláda vyhlašuje Japonsku válku, více než 24 hodin poté, co mongolská vojska po boku Sovětů překročila hranice Japonci okupované Číny.

10. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo útočí na strategické cíle na Honšú. V úsilí zničit japonské letectvo se přesouvají americké a britské letadlové lodě k severní části Honšú a jejich letadla útočí v řadě po sobě následujících vln. Celkem Spojenci ztrácejí 34 letadla, zatímco je hlášena ztráta 397 a poškození 320 japonských letadel. Zcela zničeno je letiště Iwaki, spěšně budované od začátku roku 1945 pro protiinvazní speciální útočný sbor (kamikaze). V 70. letech bude celé toto místo zastavěno jadernou elektrárnou Fukušima I, která se neblaze proslaví vážnou havárií v roce 2011.

10. srpna 1945: Čína - od vyhlášení války Japonsku postoupila Rudá armáda 192 km do nitra státu Mandžukuo (česky také Mančukuo).

10. srpna 1945: Filipíny - na ostrově Mindanao je americkými bombardéry B-25 zničeno velitelství 100. japonské divize. Útok je mimořádně úspěšný a likviduje velitelské struktury zbývajících japonských sil na ostrově, které již následně nejsou schopné organizovaného odporu. Nálet osobně a naprosto přesně navádí japonský poručík Minoru Wada, bývalý zpravodajský důstojník, který byl dříve na ostrově zajat. S odhodláním pomoci zkrátit válku a zachránit tak co nejvíce životů obou válčících stran nabídl po svém zajetí Američanům maximální spolupráci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2022 04:58  13659
09.08.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Savo (Savo Sound), mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké a australské křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Savo je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.

9. srpna 1945: Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena, díky oblačnosti nad primárním cílem, městem Kukura, na přístav Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.

9. srpna 1945: Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstup SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03:00 toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.

9. srpna 1945: Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2022 04:58  13658
08.08.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí Američané obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field (Hendersonovo letiště, podle velitele perutě bombardérů námořní pěchoty Lofton R. Hendersona, který zahynul ve svém SBD v bitvě u Midway). Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova bez vzdušného krytí. Tato akce je vážnou chybou.

8. srpna 1942: Indie - policejní orgány Britské Indie zatýkají desetitisíce představitelů Indického národního kongresu a držet je budou až do roku 1945.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím na ostrov Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1944: Čína - město Cheng-jang, důležitý železniční uzel s největší americkou leteckou základnou v jihovýchodní Číně, padá do rukou Japonců. Vzdávající se čínský 10. sbor o 17.000 mužích aglomeraci bránil proti šestinásobné přesile v nejdelší bitvě o město v celé čínsko-japonské válce a způsobil nepříteli větší ztráty než byla velikost jeho samého.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír, a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.

8. srpna 1945: Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijmout Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným císařem.

8. srpna 1945: Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.

8. srpna 1945: Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.8.2022 04:58  13657
07.08.
7. srpna 1941: Washington - po značné debatě senát schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě).

7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tři letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera a výsadkový sbor pod velením admirála Turnera zajišťují vylodění 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží jen na malý odpor.

7. srpna 1942: Aleuty - americké taktické uskupení ostřeluje Japonci držený ostrov Kiska.

7. srpna 1942: Nová Guiena - v Papuánském zálivu je japonskou ponorkou Ro-33 napadena 300tunová australská motorová loď MV Mamutu evakuující civilisty z ohroženého Port Moresby. Ponorka provádí útok palubním třípalcovým dělem a přeživší z potápějícího se plavidla včetně žen a dětí pobíjí kulometnou palbou. Obětí je 114, přežívá 28 osob. Vzápětí je povolána naléhavým radiogramem admirála Mikawy čelit americkému vylodění na Guadalcanalu.

7. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, útoky amerických jednotek na japonské pozice probíhají na celé frontě.

7. srpna 1945: Japonsko - japonský rozhlas odsuzuje atomové bombardování Hirošimy a kritizuje Spojené státy, první zemi, která použila tuto novou zbraň, jako "ničitele lidstva a co se týče sociální spravedlnosti jako veřejného nepřítele číslo jedna". Mezitím probíhá první let proudového bombardéru Nakadžima J9N Kikka (česky: Pomerančový květ). Provedení tohoto letadla vychází z německého proudového letadla Me 262.

7. srpna 1945: Nad Japonskem - více než 200 bombardérů B-29 provádí nálet na města Jahata, Tokio, Kukujama.

7. srpna 1945: Barma - britské jednotky narážejí na odhodlaný odpor japonských jednotek v zatopené oblasti mezi městem Myitkyo a starým kanálem řeky Sittang.

7. srpna 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v rámci příprav na nadcházející invazi do Japonska se setkávají důstojníci hlavního štábu americké 1. armády.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.8.2022 04:58  13656
06.08.
6. srpna 1941: Tokio - Konoeho vláda předkládá Spojeným státům návrhy obsahující ústupky v Číně a Indočíně a požaduje na oplátku ukončení zmrazení japonských aktiv. Tyto návrhy nejsou Spojenými státy akceptovány, a když jsou Japonci o tomto odmítnutí spraveni, navrhují jednání mezi Konoem a Rooseveltem ohledně záležitostí, které jsou v sázce.

6. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena - Araši, Hagikaze a Kawakaze. Torpédoborec Araši se proslavil v bitvě u Midway, kdy po útoku na ponorku USS Nautilus (SS-168) ve snaze dohonit hlavní japonský svaz svou širokou brázdou nasměroval americké bombardéry přímo k japonským letadlovým lodím.

6. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, během japonského protiútoku má pluk americké 77. divize těžké ztráty.

6. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 09:30 je shozena první atomová bomba (přezdívaná "Little Boy" neboli "Chlapeček"), na město Hirošima ze speciálně upraveného bombardéru B-29 (americké 12. armády konkrétně z uskupení: 509th Composite Group) pilotovaného plukovníkem Paulem Tibbetsem. Toto letadlo je pojmenováno po jeho matce Enola Gay. Bomba je zbraní uranového štěpení a odpovídá použití 20 000 tun TNT. Šedesát procent města je zničeno silným výbuchem a následným nekontrolovatelným požárem. Umírá kolem 80 000 Japonců (respektive, sedmina obětí jsou nuceně nasazení Korejci). Mnoho dalších je vážně popáleno a další později onemocní v důsledku vystavení se radiaci. Nejde o nejvíce zničující nálet války, ale hospodárnost tkvící ve vyslání pouze jednoho letadla na zničení jednoho velkého města ukazuje jedinečně na úplnou změnu ve vojenském a politickém myšlení, která započala. Mezitím probíhají další americké nálety na města Tarmuizu, Kagošima a Mijakonodžó.

6. srpna 1945: Mariany - ostrov Guam, britský admirál Fraser, velící britské Tichomořské flotě, předává americkému admirálovi Nimitzovi Řád lázně (v češtině též Bathský řád).

6. srpna 1945: Ostrov Wake - na japonské pozice útočí americká letadlová loď USS Intrepid (CV-11).

6. srpna 1945: Spojené státy - major Richard Ira Bong, nejúspěšnější letecké eso amerického letectva, který v průběhu druhé světové války sestřelil 40 japonských letadel, ve svých 24 letech umírá při testovacím letu na zkušebním proudovém letadle P-80.

6. srpna 1945: Nizozemská východní Indie (okupovaná) - nedaleko Bali je japonským letectvem potopena ponorka USS Bullhead (SS-332). Stává se posledním americkým válečným plavidlem potopeným nepřítelem za druhé světové války.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.8.2022 04:58  13655
05.08.
5. srpna 1943: Spojené státy - vzniká organizace sdružující civilní americké pilotky WASP (Women Airforce Service Pilots, wasp = angl. vosa). Členky se stávají testovacími pilotkami, instruktorkami výcviku pilotáže a přelétávají ledadla na bojiště. Uvolňují tak mužské kolegy v armádě pro bojové jednotky.

5. srpna 1944: Austrálie - během noci se japonští váleční zajatci pokoušejí o masový útěk ze zajateckého tábora Cowra v Novém Jižním Walesu (anglicky New South Wales). Celkem jsou zabiti 231 Japonec a 3 dozorci.

5. srpna 1945: Mariany - ostrov Tinian, v noci z 5. na 6. srpna ve 2:10 hodin vzlétá k Japonsku sedm amerických letadel. Jedno z nich je speciálně upravený bombardér B-29 Superfortress --mající přezdívku Enola Gay-- s atomovou bombu "Little Boy" (česky "Chlapeček") na palubě a směruje k Hirošimě.

5. srpna 1945: Nad Japonskem - letadla z americké 5. a 7. armády se základnou na Okinawě útočí na město Tarumizu na jihu. Na tomto náletu se podílí kolem 325 letadel. Na dalších 12 japonských velkých měst jsou z bombardérů B-29 shozeny letáky, varující před přicházejícími nálety. Během noci americké bombardéry provádí nálety na města Imabari, Ube, Majobaši, Sága, Nišinomija a Mikage, naplňují tak varování obsažená ve shozených letácích.

5. srpna 1945: Čína - čínská 13. armáda obsazuje město Tančuk. Čínská 58. divize osvobozuje město Čchang-čchun.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.8.2022 04:58  13654
04.08.
4. srpna 1942: Mexiko, Spojené státy - obě země zahajují společnou dohodou tzv. Bracero program (ze španělštiny bracero = manuálně pracující člověk). Mexiko poskytne 300.000 pracovních sil do zemědělství, které USA v tomto odvětví nutně potřebují jako náhradu za Američany odvedené do armády. Spojené státy se zavazují pracovníkům zajistit právní rámec, odpovídajícící životní podmínky a minimální mzdu 30 centů na hodinu.

4. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, Američané obsazují Mundu a letiště.

4. srpna 1943: Indie - děsivých rozměrů dosahuje hladomor mezi civilním obyvatelstvem v Bengálsku, které trpí zpřetrháním tradičních dodavatelsko-odběratelských vztahů v zásobování potravinami způsobeným japonskou okupací Barmy, narušenou námořní dopravou, odvody do armády a přesunem pracovních sil do válečného průmyslu. Státní sekretář pro Indii a Barmu Leo Amery naléhá na Churchillův kabinet, aby vláda situaci hrozící katastrofálními politickými následky řešila, ta to však prakticky odmítá a trvá na prioritizaci výživy lidských zdrojů spojených s válečným úsilím. Celkem do r. 1944 zemře hlady téměř 3 miliony obyvatel Bengálska.

4. srpna 1944: Barma - britská 2. divize (součást indického XXXIII. sboru) obsazuje město Tamu.

4. srpna 1944: Boninské ostrovy - uskupení z taktického svazu Task Force 38 (admirál Clark) útočí na japonské pozice na ostrovech Čičidžima a Iwodžima a způsobuje citelné škody.

4. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo shazuje letáky varující před nálety na 12 dalších velkých měst.

4. srpna 1945: Barma - britské jednotky v oblasti na dolním toku řeky Sittang (též česky Sistaun) vypuzují Japonce z železnice Pegu-Martaban (též Bago a Mottama) u města Abya, severovýchodně od Pegu.

4. srpna 1945: Singapur - japonští dozorci popravují sedm zajatých amerických letců.

4. srpna 1945: Velké Sundy - americké bombardéry útočí na japonské pozice ve městě Surabaja na Jávě.

4. srpna 1945: Washington - oblast spadající pod velení generála MacArthura je rozšířena a zahrnuje ostrovy Rjúkjú (neboli Nansei), jižně od ostrova Kjúšú.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.8.2022 04:58  13653
03.08.
3. srpna 1942: Australské vody - japonská ponorka I-175 v noci nedaleko australského města Moruya útočí na neozbrojený rybářský trauler Dureenbee. Ponorka plavidlo několikrát obeplouvá a po 45 minut ostřeluje z palubního děla a kulometů. Útok si vyžádá 3 mrtvé a 8 zraněných a je považován za válečný zločin, nicméně spojenecké ponorky rovněž podobným způsobem během války útočí na japonské rybařské lodě ve víře, že poškodí japonskou ekonomiku.

3. srpna 1944: Barma - společný čínsko-americký sbor obsazuje město Myitkyina na severovýchodě. Většině japonské posádky se podařilo úspěšně stáhnout. Do bitvy jsou zapojeni "Merrillovi záškodníci". Přestože se jedná o jednotku speciálně vycvičenou pro partyzánský způsob boje v džungli a její muži jsou unaveni několikaměsíčním nasazením hluboko v japonském týlu, jsou do bitvy nasazeni jako řadová pěchota, což vede k velkým ztrátám.

3. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americká 77. divize (součást amerického III. obojživelného sboru) postupuje na východní stranu ostrova poté, co se Japonci stáhli. Japonské obranné pozice na hoře Santa Rosa jsou ostřelovány americkými válečnými loděmi. Americká 3. divize námořní pěchoty tvrdě bojuje o vesnici Finegajan, kde projevuje příkladné hrdinství při krytí ústupu své přepadené jednotky vojín Frank P. Witek, který bude za tuto akci posmrtně vyznamenán Medailí cti.

3. srpna 1945: Ostrov Guam - v americkém oficiálním prohlášení je oznámeno, že americké bombardéry B-29 shazující nad japonskými vodami miny již nyní neprodyšně uzavřely všechny hlavní přístavy, nechávaje tak tuto zemi úplně zablokovanou. Ve zprávě americké 20. letecké armády se uvádí, že v důsledku zaminování všech přístavů v Japonsku a v Koreji se od března, kdy byla spuštěna tato operace, na minách potopila nebo poškodila plavidla o celkovém odhadovaném výtlaku v řádu stovek tisíc tun.

3. srpna 1945: Barma - spojeneckým vítězstvím "Bitvy o průlom" ("Battle of the Breakthrough") končí organizovaný japonský odpor. Je odhadováno, že z 10 000 japonských vojáků bránících hřeben Pegu Joma jich zahynulo 8 300.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 2.8.2022 17:46  13652
Dálniční nehodaz roku 2019 vězeňského autobusu s tahačem, který vezl dvě historická americká obrněná vozidl na přehlídku v Plzni, má neveselou dohru.

Obžaloba: Muž nesplnil pravidla pro převoz tanků, za smrtelnou nehodu mu hrozí 10 let
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 2.8.2022 06:40  13651
2. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky postoupily na okraj letiště v oblasti Munda.

letiště v oblasti Munda -> letiště Munda

https://en.wikipedia.org/wiki/Munda_Airport

originál je American forces have advanced to the edge of Munda airfield

[ 8549 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt