11.03.
11. března 1942: Barma - americký generál Stilwell přebírá velení nad čínskou 5. a 6. armádou (ve skutečnosti o velikosti evropské armádní divize). Jeho prvním činem je soustředění jednotek v oblasti Mandalaje a v Šanských státech.
11. března 1942: Filipíny - „Já se vrátím“. Tato slova jsou pronesena americkým generálem Douglasem MacArthurem při opouštění ostrova Luzon. Generál Wainwright přebírá velení.
11. března 1942: Indický oceán - na Vánočním ostrově dochází k úspěšné vojenské vzpouře. Britští koloniální vojáci z indického Pandžábu, pod dojmem série japonských vojenských vítězství a vize osvobození Indie od Britů, pobíjejí anglické důstojníky, uvězňují guvernéra a zmočňují se vlády nad ostrovem.
11. března 1943: Jižní Afrika - k trestu smrti za velezradu je odsouzen Robey Leibbrandt, organizátor 60 členné skupiny záškodníků provádějící sabotážní akce proti infrastruktuře země. Leibbrandt se před válkou účastnil jako boxer olympijských her v Berlíně 1936 a v Německu prošel také speciálním výcvikem. Jako agenta jej zpět do Jižní Afriky poslal Abwehr, aby zde využil protibritské nálady mezi obyvatelstvem. Jihoafrický premiér Jan Smuts trest zmírňuje na doživotí, aby z Leibbrandta nevytvořil mučedníka.
11. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké průzkumné jednotky se vyloďují bez odporu na ostrově Manus u výběžku Bear a na ostrůvcích Butjo Luo. Z ostrova Hauwei průzkumníky vytlačuje japonská posádka.
11. března 1944: Barma - japonská 33. divize pokračuje v útoku na britskou 17. indickou divizi a rovněž infiltruje zadní voj 20. indické divize, jejíž postup je zastaven u města Witok. Ve střední Barmě jednotky Činditů přerušují komunikace spojující Japonce s jejich jednotkami čelícími čínsko-americkým silám pod velením amerického generála Stilwella. Mezitím britské síly obsazují Buthidaung v oblasti Arakan.
11. března 1944: Okupovaná Francie - japonská ponorka I-29 dosahuje přístavu Lorient s nákladem 80 tun surového kaučuku, 80 tun wolframu, 50 tun cínu, dvěma tunami zinku a třemi tunami chininu, opia a kávy.
11. března 1945: Ostrovy Yap - americká letadlová loď USS Randolph (CV-15) je na základně Tichomořské flotily v atolu Ulithi poškozena útokem kamikaze.
11. března 1945: Filipíny - zintenzivňují se boje v oblasti Batangas jižně od Manily a směrem na sever k městu Baguio.
11. března 1945: Barma - brigády britské 36. divize ve sbíhavém útoku ze severu (kolem města Myitson) a západu obsazují město Mongmit.
11. března 1945: Nad Japonskem - během dramatického průzkumného letu objevuje posádka amerického bombardéru B-29 nad Hirošimským zálivem a kotvištěm Kure japonské loďstvo, o němž Američané od bitvy v zálivu Leyte před pěti měsíci neměli žádné zprávy. Z více než 70 válečných plavidel posádka identifikuje bitevní loď Jamato a několik dalších velkých lodí, a to pomocí měření rozměrů použitím speciálních posuvných pravítek, jejichž vynálezce, 25tiletý fyzik Alex E. S. Green, je shodou okolností na palubě. Všichni členové posádky letounu budou vyznamenáni Medailí svobody, v průvodní citaci se bude hovořit o "nejdelším a nejriskantnějším průzkumném letu během války".
|