Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Nudou jsi opuch?
Navštiv Lopuch!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: mfmrxqd
[ 8535 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.9.2024 04:58  14711
14.09.
14. září 1942: Guadalcanal (Šalomounovy ostrovy) - jednotky generála Kawagučiho utrpěly v počátečním útoku ztráty 1200 mužů. Útoky slábnou a přestávají.

14. září 1942: Nová Guinea - Japonci se zmocňují Kokodské stezky. Australané jsou zatlačeni na hřeben Imita. Boje nyní probíhají pouhých 30 mil od Port Moresby.

14. září 1942: Aleutské ostrovy - americká armáda bombarduje Japonci ovládaný ostrov Kiska.

14. září 1943: Šalomounovy ostrovy - na ostrově Vella Lavella americké a novozélandské jednotky postupují. Z důvodu japonských útoků jsou americkému praporu na ostrově Sagekarasa poslány posily.

14. září 1944: Filipíny - tři uskupení US Task Force 38 s 12 letadlovými loděmi podnikají letecké údery na japonské pozice na Visajanském souostroví nebo na centrálních ostrovech Filipín.

14. září 1944: Palauské ostrovy - americké námořní síly pod velením admirála Oldendorfa pokračují v ostřelování ostrovů Peleliu a Angaur a stejně tak v odminovacích operacích v příbřežních vodách.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.9.2024 04:58  14710
13.9.
13. záží 1940: Nad Čínou - 12 japonských stíhaček nového typu A6M Reisen, později ve spojeneckém kódovém označení Zeke nebo Zero, sestřeluje nad městem Čcheng-tu pod vedením poručíka Sabura Šindo 27 čínských stíhacích letounů sovětského původu Polikarpov I-15 a I-16. Japonci nemají žádné ztráty.

13. září 1941: Tichomoří - japonské Rengó Kantai (Spojené loďstvo) dokončuje čtyřdenní cvičení.

13. září 1942: Guadalcanal (Šalomounovy ostrovy) - Japonci zintenzivňují útoky. Američané je s obtížemi zadržují za pomoci efektivní dělostřelecké podpory. V bojích o přístupy k Hendersonovu letišti se obzvláště vyznamenává Major Kenneth D. Bailey. Své námořní pěšáky znovu organizuje po předchozích střetnutích a vede je osobně do boje, který se mění na dlouhé hodiny v boj muže proti muži. Přestože je několikrát raněn, stejně jako dříve při invazi na Tulagi, pokračuje v boji a pro všechny je morální vzpruhou. Za tuto akci bude odměněn udělením Medaile cti, nicméně o dva týdny později padne při střetnutí na řece Matanikau.

13. září 1943: Šalomounovy ostrovy - americký prapor se vyloďuje na ostrově Sagekarasa.

13. září 1943: Peking - Generalissimus Čankajšek se stává prezidentem.

13. září 1943: Nová Guinea - během bitvy o silně opevněnou Heathovou plantáž na západním přístupu k Lae se vyznamenává australský vojín Richard Kelliher, který odvážnou akcí likviduje jedno z japonských kulometných hnízd a pod těžkou palbou odnáší raněného velitele čety. Za projevenou odvahu bude dekorován nejvyšším vojenským vyznamenáním Commonwealthu, Viktoriiným křížem, jako jeden z pouhých tří Australanů v roce 1943. Kelliher má přitom podlomené zdraví způsobené břišním tyfem a zánětem mozkových blan, které prodělal již před válkou. V roce 1944 bude prohlášen zdravotně nezpůsobilým pro vojenskou službu a propuštěn z armády.

13. září 1944: Palauské ostrovy - americké námořní síly začínají přípravné ostřelování Peleliu a Angauru. Admirál Oldendorf velí této operaci, které se účastní 5 bitevních lodí, 9 křižníků a velký počet torpédoborců. Doprovodné letadlové lodě poskytují vzdušnou podporu a je prováděno odminování přístupové trasy k ostrovům. Najetím na minu se u Angauru potápí americký minolovný torpédoborec USS Perry (DMS-17, ex DD-340).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.9.2024 04:58  14709
12.09.
12. září 1942: Šalomounovy ostrovy - na Guadalcanalu začíná hlavní útok japonských jednotek 35. brigády generála Kawagučiho. Probíhají těžké boje zejména na hřebenu trefně pojmenovaném "Bloody Ridge" ("Krvavý hřeben") nebo také "Edson´s Ridge" ("Edsonův hřeben") podle velitele jeho obrany podplukovníka námořní pěchoty Merritta A. Edsona. Letecké posily jsou Američanům vyslány z letadlové lodi USS Wasp (CV-7).

12. září 1942: Atlantik - u západního afrického pobřeží je německou ponorkou U-156 torpédován a potopen britský parník Laconia vezoucí 1800 italských válečných zajatců a 500 britských a polských strážných. Když kapitán ponorky Hartenstein vidí ve vodě stovky trosečníků, rozhoduje se je zachránit vlastními silami i povoláním okolních ponorek a otevřeným radiogramem k tomutéž vyzývá i nepřátele. Americké letectvo však informace o pozici využívá k útoku na ponorku, který vědomě provádí přestože je její paluba i záchranné čluny v jejím vleku plné lidí. Ponorka se před útokem ponořuje a přeživší jsou zanecháni napospas moři, což bude následně praktikováno až do konce války na základě Dönitzova Rozkazu Laconia (Laconia-Befehl) výslovně zakazujícího posádkám ponorek poskytovat pomoc trosečníkům z potopených lodí. Americké ponorky v Pacifiku postupují obdobně nesmiřitelně.

12. září 1943: Nová Guinea - vojáci australské 5. divize obsazují Salamauu. Na severu jsou odříznuty japonské jednotky v Lae.

12. září 1944: Filipíny - tři uskupení US Task Force 38 s 12 letadlovými loděmi podnikají letecké údery na japonské pozice na Visajanském souostroví nebo na centrální ostrovy Filipín.

12. září 1945: Singapur - vzdává se zbývajících 680 000 japonských vojáků v jihovýchodní Asii. Kapitulaci do rukou britského generála lorda Louise Mountbattena podepisuje generál Seiširo Itagaki jménem polního maršála Teraučiho, který je hospitalizován v Saigonu a není schopen převozu.

12. září 1945: San Francisco - v hotelu St. Francis se koná party bývalých členů perutě námořní pěchoty VMF-214, známé z kampaně na Šalomounových ostrovech jako "Černé ovce", na uvítanou svého velitele majora "Pappyho" Boyingtona, který se vrátil z japonského zajetí. Fotografie z noční oslavy vyjdou v magazínu Life jako vůbec první, na kterých jsou zobrazeni lidé popíjející alkohol. Jedním ze slavících je také stíhací eso Christopher Magee, který zanedlouho půjde znovu do boje. Roku 1948 se zúčastní jako dobrovolník izraelské války za nezávislost, v rámci které absolvuje v Českých Budějovicích, v té době paradoxně v již komunistickém Československu, přeškolovací kurz na stroje Messerschmitt Bf 109G, resp. Avia S-199.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.9.2024 04:58  14708
11.9.
11. září 1941: USA - naproti Washington, D.C. přes řeku Potomac, je položen základní kámen Pentagonu, největší administrativní budovy na světě. Z tohoto nového sídla Ministerstva obrany Spojených států amerických mají být koordinovány válečné operace ozbrojených sil Spojených států.

11. září 1941: Spojené státy - ve své řeči v Des Moines v Iowě označuje známý letec Charles Lindbergh tři skupiny, tlačící Spojené státy rovnou do války - Rooseveltovu administrativu, Brity a Židy, kteří Ameriku ovlivňují prostřednictvím svého vlastnictví a vlivu ve filmu, rozhlase, tisku i vládě. Tento jeho projev vyvolá širokou a ostrou kritiku, která Lindbergha přiměje k rezignaci na všechny funkce v armádě a letectvu. Po Pearl Harboru mu opětovný vstup k armádnímu letectvu nebude umožněn, nicméně zúčastní se jako civilní konzultant války v Pacifiku.

11. září 1942: Nová Guinea - Japonci jsou zastaveni v pohoří Owena Stanleyho na hřebenu Ioribaiwa.

11. září 1942: Suluské moře - hluboko v nepřátelských vodách přepadá na ponorce USS Seadragon (SS-194) námořníka Darrella Rectora akutní zánět slepého střeva. Vzhledem k tomu, že námořníkovi na plavidle bez lékaře jde o život, odhodlává se zdravotník Wheeler Lipes bez formálního chirurgického vzdělání provést v nouzových podmínkách apendektomii. Úspěšná operace se stává prvním větším chirurgickým zákrokem provedeným na ponorce.

11. září 1943: Šalomounovy ostrovy - americký 27. pěší pluk se vyloďuje na Arundelu, aby posílil americké jednotky.

11. září 1943: Nová Guinea - japonská posádka se stahuje ze Salamauy. Australská armáda obsazuje letiště a vstupuje do města.

11. září 1943: Jižní Pacifik - německý pomocný křižník Michel potápí norský tanker India. Plavidlo jde ke dnu s celou posádkou. Jedná se o poslední úspěch německých korzárských lodí ve druhé světové válce.

11. září 1945: Spojené státy - v husté mlze nedaleko San Diega se po srážce s torpédoborcem USS Laffey (DD-724) potápí stíhač ponorek USS PC-815. Laffey, zřejmě nejpoškozenější přeživší plavidlo války, kdy do něj u Okinawy během 80 minut narazilo 6 kamikaze a zasáhly jej čtyři bomby, si tak několik dní po skončení nákladných oprav připisuje na konto vlastní plavidlo. PC-815 se během jeho smolné kariéry říkalo "prokletý stíhač ponorek" a tato událost jeho pověst definitivně potvrzuje.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.9.2024 04:58  14707
10.9.
10. září 1937: Mongolsko - nočním zatčením 65 vysokých státních představitelů zahajuje maršál Čojbalsan čistky po sovětském vzoru. Velký teror potrvá 18 měsíců a padnou mu za oběť desetitisíce lidí.

10. září 1940: Severní Pacifik - německý pomocný křižník Komet vplouvá do Tichého oceánu z Beringova průlivu a dosahuje tak po proplutí severovýchodním průjezdem podél arktického pobřeží SSSR své operační zóny. Nemohl by toho dosáhnout bez pomoci ruských ledoborců, za kterou německá vláda vyplatila Sovětskému svazu částku 130 000 dolarů.

10. září 1942: Madagaskar - se záměrem obsadit celý ostrov se britská armáda vyloďuje na jeho západním pobřeží.

10. září 1943: Nová Guinea - australská 7. divize zahajuje postup ze svých pozic v Nadžábu směrem k Lae. Hlídky dosahují Heathovy plantáže.

10. září 1943: Šalomounovy ostrovy - probíhají těžké boje na ostrově Arundel. Na ostrov je posláno více amerických posil.

10. září 1943: Čína - po urputném 24hodinovém boji se Japoncům vzdává posádka italské radiové stanice v Pekingu. Italští námořní pěšáci pod vedením podplukovníka Baldassareho se rozhodli po kapitulaci Itálie zachránit čest italské armády a udržet stanici proti japonské desetinásobné přesile až do zničení všech tajných dokumentů a jejího vybavení. Přestože neměli žádné těžké zbraně, zničili v pouličních bojích tři tanky Typ 95 Ha-Go a odolali banzai útokům.

10. září 1944: Filipíny - tři skupiny US Task Force 38 s 12 letadlovými loděmi provádí letecké údery na japonská letiště na ostrově Mindanao.

10. září 1944: Indie - Úřad pro vyšetřování zveřejňuje své závěry ohledně neštěstí Fort Stikine (obrovská exploze nákladní lodě 14. dubna). Jako faktory podílející se na neštěstí jsou uvedeny chybné naložení lodě, kapitánova nedbalost a nekoordinovaná krizová opatření.

10. září 1945: Spojené státy - do služby vstupuje vedoucí loď nové stejnojmenné třídy USS Midway (CV-41), největší soudobé plavidlo světa a první americká letadlová loď, která díky svým rozměrům nedokáže proplout Panamským průplavem. Její služba v americkém námořnictvu potrvá 47 let a nakonec se stane plovoucím muzeem v San Diegu v Kalifornii. V roce 1947 se z její paluby jako na první lodi na světě uskuteční start velké rakety, bude se jednat o kořistní německou V-2.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.9.2024 04:58  14706
9.9.
9. září 1937: Čína - v Šanghaji umírá v emigraci bývalý ruský bělogvardějský generál Michail Diterichs, který v letech 1917-1918 vykonával funkci náčelníka štábu armárního sboru a velitele východní (Vladivostocké) skupiny Československých legií na Rusi.

9. září 1940: Washington - USA uzákoňuje vyhrazení dalších 5 500 000 000 $ z rozpočtu na zbrojení. Kontrakty se týkají 210 plavidel pro námořnictvo, včetně sedmi bitevních lodí a 12 letadlových lodí.

9. září 1940: Spojené Státy - posádka Royal Navy přebírá první z 50 torpédoborců poskytnutých Británii.

9. září 1942: Šalomounovy ostrovy - japonský generál Hjakutake, velitel 17. armády, se vyloďuje s jednotkami 2. pěší divize u Tassafarongy, aby podpořil útok na hlavní americkou pozici na Guadalcanalu.

9. září 1942: Spojené státy - ve státě Oregon provádí malý japonský průzkumný hydroplán Jokosuka E14Y z ponorky I-25 historicky první bombardování kontinentálního území USA. Svrhává dvě zápalné pumy na lesy, ovšem plánované vyvolání lesních požárů se nedaří díky rychlé reakci amerických požárních hlídek a deštivému počasí.

9. září 1943: Nová Guinea - australským silám se daří vybudovat malá předmostí přes řeku Busu.

9. září 1943: Spojené státy - v kinech má premiéru film Bílá legie (So Proudly We Hail!) založený na skutečných osudech "Andělů z Bataanu", amerických vojenských zdravotních sester sloužících na Filipínách při obraně Bataanu a v nemocnici podzemního komplexu Malinta Tunnel na ostrově Corregidor. Jedním z námětů filmu je autentická kniha Junanity Hipps Sloužila jsem na Bataanu (I Served on Bataan), která se v roce 1943 stala ve Spojených státech bestsellerem. Juanita Hipps byla těšně před pádem Filipín evakuována, většina sester však v době uvedení filmu, ve kterém figurují, dlí v japonském zajetí a slouží jako zdravotnický personál zajateckých táborů.

9. září 1943: Čína, Japonsko - v souvislosti s italskou kapitulací jsou italská minolovka Lepanto v Tiencinu, dělový člun Ermanno Carlotto a transportní loď Conte Verde v Šangahaji, a stejně tak pomocný křižník Calitea II (ex Ramb II) v Kóbe, potopeny v přístavech vlastními posádkami, aby nepadly ve funkčním stavu do rukou Japoncům. Všechny budou později vyzdviženy a zařazeny do japonského námořnictva.

9. září 1944: Filipíny - tři skupiny US Task Force 38 provádí vzdušné údery na japonská letiště na ostrově Mindanao.

9. září 1945: Havajské ostrovy - do Spojených států vyplouvá letadlová loď USS Saratoga (CV-3) s celkem 3.712 americkými vojáky vracejícími se z války domů. Do konce operace Magic Carpet (repatriace příslušníků amerických ozbrojených sil do Spojených států) přepraví celkem 29.204 veteránů, více než kterékoliv jiné plavidlo.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.9.2024 04:58  14705
8.9.
8. září 1939: Spojené státy - uskutečňuje se první let stíhacího letounu Vultee P-66 Vanguard. Nepříliš úspěšný typ bojově nasadí pouze nacionalistická Čína.

8. září 1942: Nová Guinea - Japonci postupují a zatlačují Australany zpět přes pohoří Owena Stanleyho. Pozice Australanů nedaleko Efogi jsou opuštěny.

8. září 1943: Šalomounovy ostrovy - americké a japonské posily doráží na Arundel. Bitva pokračuje.

8. září 1943: Nová Guinea - australské síly postupující od východu k Lae obsazují plantáž Singaua, ale jejich postup je zastaven japonským odporem na řece Busu. Pod australským tlakem se začínají Japonci stahovat ze Salamauy. Čtyři americké torpédoborce ostřelují Lae.

8. září 1943: Indický oceán - po oznámení italské kapitulace se rozhoduje posádka italské šalupy Eritrea uniknout z dosahu Japonců v Malackém průlivu do Bengálského zálivu. Později zde bude zajata traulerem HMS Overdale Wyke a eskortována do Kolomba. Italská oceánská ponorka Cagni na cestě z Bordeaux do Singapuru se rozhoduje odplout ke kapitulaci do jihoafrického Durbanu. Ostatní italská plavidla nacházející se na Dálném východě se postupně dostanou pod kontrolu Němců a Japonců.

8. září 1945: Japonsko - americká vojenská policie pod vedením majora Paula Krause obkličuje dům generála Tódža, aby ho zatkla. Když slyší zevnitř výstřel, vtrhávají policisté dovnitř a vidí, že se střelil do hrudníku. Pokus o sebevraždu přežívá a bude souzen v Tokijském procesu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.9.2024 04:58  14704
07.09.
7. září 1942: Nová Guinea (oblast Milneho zátoky) - japonský křižník a torpédoborec ostřelují před opuštěním Milneho zátoky australské pozice. Jedná se o poslední akt této operace. Zbytek roztroušených japonských jednotek, které se nepodařilo evakuovat a které se pokouší na vlastní pěst přejít džunglí k japonským pozicím u Buny, je likvidován australskými jednotkami.

7. září 1944: Francie - členové francouzské vlády ve Vichy jsou nuceně přesunuti do německého Sigmaringenu, kde bude vichystický režim fungovat jako vláda v exilu. Maršála Pétaina střídá v pozici předsedy Fernand de Brinon. Poblíž Besançonu zázračně přežívá americký desátník Robert D. Maxwell výbuch ručního granátu, když na něj ve snaze ochránit kamarády během boje bez váhání hází deku a vlastním tělem jej zaléhá a absorbuje plnou sílu exploze. Za tento čin obdrží nejvyšší vojenské vyznamenání, Medaili cti, a skoná až roku 2019 ve věku 98 let.

7. září 1944: Filipíny - u ostrova Mindanao je ponorkou USS Paddle (SS-263) napadeno čelní plavidlo japonského konvoje, transportní loď Šinjó Maru, jedna z tzv. pekelných lodí, přepravující spojenecké zajatce (cca 750, téměř všichni Američané). Po zásahu dvěma torpédy se začíná potápět, nicméně Japonci brání zajatcům loď opustit a místo toho je vraždí. Části zajatců se daří vyskákat do moře, ale ti jsou postříleni ze záchranných člunů ostatních lodí konvoje, které vytahují z vody pouze japonskou posádku a stráže. Pouze 82 přeživším zajatcům se daří uniknout na Mindanao a spojit se s filipínskými partyzány.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.9.2024 04:58  14703
6.9.
6. září 1941: Japonsko - premiér Konoe se podvoluje armádnímu tlaku, když souhlasí s přípravami na válku, které by měly započít v polovině října, pokud nebude dosaženo dohody s Američany ohledně ropného embarga. Americký velvyslanec Grew varuje Spojené Státy, že pokud dobře nezváží Konoeho smířlivé návrhy, bude premiér velmi pravděpodobně nahrazen vojenskou diktaturou.

6. září 1941: Čína - druhá bitva o Čchang-ša. Japonské síly o 120.000 mužích zahajují novou ofenzivu s cílem dobýt město Čchang-ša. První střet probíhá mezi čínskými partyzány a japonskou 6. divizí v horách Jüe-jang.

6. září 1942: Spojené státy - plukovník Leslie Groves, dosavadní hlavní armádní dohlížitel na výstavbu Pentagonu, je povýšen do hodnosti brigádního generála. Nová hodnost mu má mimo jiné usnadnit pozici mezi akademickými tituly ověnčenými fyziky, které má vést jako ředitel nového projektu Manhattan zabývajícího se vývojem atomové bomby.

6. září 1943: Šalomounovy ostrovy - Japonci začínají na ostrově Arundel klást odpor americkým pokusům o postup.

6. září 1943: Nová Guinea - jednotky australské 9. divize postupují na západ od Huonova zálivu směrem k Lae, narážejí přitom na silný japonský odpor.

6. září 1944: Palauské ostrovy - všechny čtyři skupiny letadlových lodí amerického taktického uskupení Task Force 38 (admirál Mitscher), s 16 letadlovými loděmi, útočí ze vzduchu na japonské pozice na ostrovech. Velitel americké 3. flotily, admirál Halsey, je přítomen na palubě bitevní lodě USS New Jersey (BB-62).

6. září 1945: Spojené státy - pouhé čtyři dny po podepsání kapitulace Japonska umírá v Kalifornii admirál John S. McCain Sr., který ve válce v Pacifiku velel hlavní úderné síle amerického námořnictva, operačnímu uskupení rychlých letadlových lodí (Task Force 38). Jeho potomci v americkém námořnictvu učiní rovněž velkou kariéru. Syn John S. McCain Jr. s ním bude tvořit první pár otec-syn námořních důstojníků, kteří v US Navy dosáhnou oba hodnosti čtyřhvězdičkového admirála a vnuk John S. McCain III bude dokonce bojovat v roce 2008 o post amerického prezidenta, ve kterém ho však porazí jakožto první Afroameričan v tomto úřadu Barrack Obama.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.9.2024 04:58  14702
5.9.
5. září 1936: Španělsko - válečný fotograf Robert Capa působící v občanské válce pořizuje za bitvy u Cerro Muriano na córdobské frontě jeden z nejslavnějších válečných snímků historie Padající republikán. Je to začátek profesní kariéry, ve které Capa se svým fotoaparátem projde válkou v Číně, Evropě včetně vylodění v Den D na pláži Omaha, válkou o nezávislost Izraele až po válku v Indočíně, kde bude zabit nášlapnou minou.

5. září 1941: USA - v amerických kinech má premiéru Občan Kane, nejpokrokovější film v dějinách kinematografie. Režisér Orson Wells je zároveň představitelem hlavní role.

5. září 1942: Nová Guinea - Australané donucují Japonce k evakuaci Milneho zátoky.

5. září 1943: Nová Guinea - americký 503. výsadkový pluk přistává u Nadžábu v údolí Markham, nedaleko Lae. Spojuje se s australskými silami z Tsili Tsili. Očekává se přílet australské 7. divize.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 4.9.2024 09:47  14701
4. září 1945: Mariánské ostrovy - japonská posádka ostrova Aguiguan ...


https://mapy.cz/s/gumobejulu

pro představu, mapa Saipanu, Tinianu s nedalekým ostrovem Aguiguan (též Aguijan)
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.9.2024 09:39  14699
04.09.
4. září 1939: Tokio - vláda Japonska vyhlašuje neutralitu vůči vzniklému konfliktu v Evropě a poznamenává, že bude „koncentrovat úsilí na vyřešení svých záležitostí v Číně“.

4. září 1940: Washington - Spojené Státy varují japonskou vládu před prováděním agresivních kroků v Indočíně.

4. září 1942: Guadalcanal (Šalomounovy ostrovy) - Japoncům doráží další posily. Japonské torpédoborce Júdači, Hacujuki and Murakumo potápí v noční bitvě nedaleko pobřeží dva americké torpédoborce USS Gregory (DD-82) a USS Little (DD-79), plavidla starší třídy Wickes použitá jako transportní lodě. Při záchraně přeživších se vyznamenává černý námořník Charles French z torpédoborce Gregory, který osmihodinovým plaváním v moři plném žraloků dotáhne na laně plný záchranný člun až k pobřeží Američany obsazené části Guadalcanalu. Tento čin ho proslaví po celých Spojených státech.

4. září 1943: Nová Guinea - jednotky australské 9. divize (20. a 26. brigáda) se vyloďují v Huonově zálivu, východně od Lae. Námořní podporu tvoří 10 amerických torpédoborců pod velením admirála Barbeye.

4. září 1943: Šalomounovy ostrovy - na ostrově Arundel začínají Američané po poklidné fázi konsolidace postupovat ze svého předmostí.

4. září 1945: Mariánské ostrovy - japonská posádka ostrova Aguiguan se prostřednitvím velitele podporučíka Jamady vzdává na kutru CGC 83525 americkému admirálovi Marshallu R. Greerovi. Přestože ostrov leží na dohled od ostrova Tinian, Američané na něj během války neprovedli invazi a nechali zde japonskou posádku izolovanou. Kapitulační ceremoniál je jediný, který probíhá na plavidle americké Pobřežní stráže.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.9.2024 04:58  14698
3.9.
3. září 1939: Austrálie - vlády Austrálie a Nového Zélandu se připojují k Velké Británii a po vypršení ultimáta k zastavení útoku na Polsko vyhlašují německé Třetí říši válku.

3. září 1939: Londýn - britský král Jiří VI. pronáší svou slavnou Královu řeč k národům Commonwalthu o vstupu do války s Německem přenášenou rozhlasem v přímém přenosu. Tento kvůli vadě řeči obtížný úkol král zvládá velmi dobře, především díky podpoře a předchozí práci svého logopeda Lionela Logue, australského řečového terapeuta, který získal praxi při odnaučování koktavosti traumatizované australské vojáky vracející se domů z první světové války.

3. září 1941: Tokio - Japonci jsou informováni, že se schůzka mezi princem Konoem a prezidentem Rooseveltem neuskuteční.

3. září 1944: Wake - americké síly pod velením admirála Smithe, čítající 3 těžké křižníky a 3 torpédoborce, ostřelují ostrov. Lehká letadlová loď USS Monterey (CVL-26) kryje operaci ze vzduchu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.9.2024 04:58  14697
02.09.
2. září 1938: Hongkong - jeden z nejničivějších tajfunů postihuje britskou kolonii Hongkong a blízké portugalské Macao. Celkem si vyžádá přes 11.000 obětí. V zátoce Kau-lung jsou vzájemnou srážkou poškozeny pasažérské lodě Asama Maru (japonská) a Conte Verde (italská). Obě budou za druhé světové války sloužit jako repatriační a transportní plavidla.

2. září 1942: Nová Guinea - ve vesnici Buna se vyloďují japonské posily z Rabaulu, více než 1000 vojáků.

2. září 1943: Nová Guinea - americké stíhací eso kapitán Georg Welch, který jako jeden z mála při přepadení Pearl Harboru odstartoval proti útočícím japonským letadlům a nejvíce jich sestřelil, absolvuje svou poslední úspěšnou bojovou misi. V řadách 80. stíhací perutě sestřeluje nad Wewakem tři Zera a později nad Madangem ještě japonský dvoumotorový průzkumný letoun Ki-46. V polovině září 1943 skončí jeho třetí operační turnus a vrátí se do USA s konečným skóre 16 potvrzených vítězství.

2. září 1944: Boninské ostrovy - nad ostrovem Čičidžima je během náletu těžce poškozen japonskou protileteckou palbou bombardér TBF Avenger. Pilot se zachraňuje opuštěním letounu nad mořem na padáku a posléze je vyloven americkou ponorkou USS Finback (SS-230). Zakrátko se vrací ke službě na letadlové lodi USS San Jacinto (CVL-30), na níž bude sloužit až do konce roku s následným přeřazením k výcviku nových pilotů do USA, kde se ožení a narodí se mu první syn. O několik desetiletí později se on a posléze i jeho syn stanou 41. a 43. prezidenty Spojených států. Jejich jména jsou George Bush.

2. září 1944: Jižní Afrika - ve městě Klerksdorp umírá Hendrikus Albertus Lorentz, holandský cestovatel a objevitel, který se účastnil a později sám vedl několik expedic do neprobádaného nitra Nové Guineje v Nizozemské východní Indii. Na Nové Guieji nese jeho jméno Lorentzova řeka.

2. září 1945: Tokio - Japonci podepisují kapitulaci v Tokijském zálivu na bitevní lodi USS Missouri (BB-63). Japonskou delegaci vede japonský ministr zahraničí Šigemicu. MacArthur přijímá kapitulaci jménem všech spojenců. Admirál Nimitz podepisuje za Spojené státy a admirál Fraser za Británii. Aktu se zúčastňuje řada představitelů dalších spojeneckých národů. Přítomni jsou také generálové Percival a Wainwright, kteří byli japonskými zajatci od svých kapitulací na Singapuru a Corregidoru a kteří vzápětí letí na Filipíny k přijetí kapitulace generála Jamašity vzdávajícího se téhož dne s 50.000 zbylými muži.

2. září 1945: Francouzská Indočína - nacionalistický vůdce odporu Ho Či Min vyhlašuje vznik Vietnamské demokratické republiky.

2. září 1945: Melbourne - australský ministr obrany oznamuje ukončení činnosti Velitelství jihozápadního Tichomoří. Veškerá oblast jižně od Filipín je převedena pod britskou správu a operační velení nad australskými silami, propůjčené generálovi MacArthurovi v roce 1942, přechází zpět australské vládě.

2. září 1945: Cejlon - do města Kandy doráží thajská vojenská mise vedená generálporučíkem Narongem, zástupcem vrchního velitele thajské armády. Cílem je projednání japonské kapitulace v Thajsku, rozpuštění thajských sil a vydání spojeneckých zajatců.

2. září 1945: Japonsko - z Tokia odplouvá k ostrovu Woleai v souostroví Karolíny první japonské plavidlo pověřené repatriací demobilizovaných japonských vojáků. Jedná se o zaoceánskou loď Takasago Maru, která spolu s Hikawa Maru jako jediné dvě japonské pasažérské lodě přežily válku, v níž obě sloužily jako nemocniční.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.9.2024 04:58  14696
1.9.
1. září 1940: Litva - vicekonzul Japonského císařství Čiune Sugihara vydává poslední vízum, a to ještě z okna vlaku do Berlína, kam je přeložen. Za pětadvacet dní vydal z vlastní iniciativy, v přímém rozporu s instrukcemi své vlády, přes šest tisíc tranzitních víz do Japonska pro židovské uprchlíky. Mezi zachráněnými je i Čechoslovák Petr Arton, který se přes Japonsko dostane až k 311. peruti RAF a zemře až v roce 2021 jako jeden z jejích posledních příslušníků. Stát Izrael ocení Sugiharu za jeho činy titulem Spravedlivý mezi národy.

1. září 1942: Tokio - japonský ministr zahraničí Togo rezignuje a úřad prozatímně přebírá premiér Tódžó.

1. září 1943: Střední Tichomoří - americké síly se vyloďují na Bakerově ostrově a během týdne zde vybudují letiště. Tento počin má za cíl podpořit tažení na Gilbertovy ostrovy.

1. září 1943: Šalomounovy ostrovy - na ostrově Vella Lavella dosahují americké síly zátoky Orete.

1. září 1945: Filipíny - generál MacArthur ukončuje vojenskou správu, která byla v zemi od amerického vylodění na Leyete. Důvodem je znovuzřízení filipínské vlády, která řádně funguje. Kontrola všech oblastí se vrací do správy filipínského státu.

[ 8535 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt