25.10.
25. října 1941: Británie - britská bitevní loď HMS Prince of Wales, vezoucí admirála Phillipse, pluje na Dálný východ. Admirál převezme velení nad novou britskou Dálnovýchodní flotilou vytvořenou právě kolem lodi Prince of Wales.
25. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonská armáda se znovu pokouší o útoky na jižní perimetr amerických pozic. Je s těžkými ztrátami odražena. Útok jižně od řeky Matanikau rovněž selhává, přičemž se při obsluze kulometů po padlých spolubojovnících vyznamenává seržant Mitchell Paige, který za hrdinství v akci obdrží Medaili cti. Mezitím japonské námořnictvo podniká hlavní operaci na podporu ofenzívy na Guadalcanalu. Japonci mají čtyři bitevní lodě a letadlové lodě Šókaku, Zuikaku, Zuihó a Džunjó a další velký počet křižníků a torpédoborců. Letadlové lodě nesou letadla pro jejich využití na přistávací a vzletové dráze Hendersonova letiště poté, co jej Japonci dobudou. Informace o tomto záměru přivádí tyto letadlové lodě blízko k souostroví. Američané mají v oblasti dvě letadlové lodě, USS Hornet (CV-8) a USS Enterprise (CV-6) s doprovodem bitevní lodě USS South Dakota (BB-57), která poskytuje protiletadlové krytí. Japonci rozdělují své síly v této operaci do čtyř skupin. Početně je množství letadel podobné, japonských 212, amerických 171. Američané zjišťují polohu japonských sil jako první a zahajují útok, vyslaná letadla však japonské lodě nenachází. U ostrova Savo je po opakovaných náletech skupinami letounů SBD, P-39, F4F a B-17 potopen japonský lehký křižník Jura z uskupení, které vzdává úkol přímo ostřelovat Guadalcanal.
25. října 1942: Hong Kong - skupina 12 bombardérů B-25 krytých 7 stíhačkami P-40 zasahuje doky v Kowloonu. Všech 21 zasahujících japonských stíhaček je prakticky zničeno, ale daří se jim sestřelit jednu stíhačku a jeden bombardér. Jedná se o první ztrátu amerického leteckého uskupení CATF (China Air Task Force).
25. října 1944: Filipíny - na pevnině, 1. jízdní divize pokračuje v postupu na severovýchodním pobřeží Leyte. Další jednotky amerického X. a XXIV. sboru, na jihu, jsou neaktivní kvůli nedostatku zásob. Na moři, japonský Jižní svaz (Nišimura) a 2. úderný svaz (Šima) se střetávají s americkými silami pod velením admirála Oldendorfa, které blokují úžinu Surigao. Po utržených ztrátách se Japonci stahují. Střední svaz (Kurita) proplouvá úžinou San Bernardino a střetává se v bitvě u ostrova Samar s americkou Task Unit 77.4.3 ("Taffy 3", Sprague), která je v době, kdy se pokouší ustoupit, posílena letadly z TU 77.4.2 ("Taffy 2"). Střední svaz zaznamenává určité úspěchy i ztráty a admirál Kurita se rozhoduje stáhnout, protože mimořádná urputnost a bojovnost Taffy ho vede k mylné domněnce, že útočící letadla patří k americké US Task Force 38. Zatímco se Střední svaz obrací k ústupu, je TU 77.4.3 napadena útoky kamikaze, které zasahují 4 eskortní letadlové lodě, z nichž USS St. Lo (CVE-63) se později potopí. Jedná se o první zaznamenané významné útoky kamikaze. Ve stejnou dobu je útoky kamikaze také napadena TU 77.4.1 ("Taffy 1"). Mezitím je Severní svaz (Ozawa) napaden TF 38. Pouze hybridní letadlové lodě (Ise a Hjúga) přečkají den, přičemž japonská letadlová loď Čijoda se stává největším plavidlem druhé světové války, které jde ke dnu s celou posádkou (1.470 mrtvých). Během střetu se dvě skupiny TF 38 obrací, aby napadly Střední svaz, ale nedaří se jim připlout včas. Americký torpédoborec USS Johnston (DD-557), který se po statečném boji potopil v bitvě u ostrova Samar, bude v roce 2019 nalezen na mořském dně v hloubce 6.220 m, což něj činí nejhlouběji spočívající známý lodní vrak.
25. října 1945: Švédsko - skotský lékař Alexander Fleming, britský chemik Ernst Chain a australský biochemik Howard Florey získávají Nobelovu cenu za medicínu, a to za objev penicilinu a jeho účinku u různých infekčních onemocnění. Zatímco Alexander Fleming učinil první objev penicilinu, teprve druzí dva vědci dokázali tuto látku izolovat, klinicky vyzkoušet a prosadit ji k masivnímu praktickému použití. Již za války zachránil penicilin miliony životů a pomohl zredukovat do té doby velkou logistickou zátěž armád, kterou představovali vojáci nakažení pohlavními nemocemi - syfilidou a kapavkou.
|