21.11.
21. listopadu 1937: Čína - na letišti Čou-kchou je deseti japonskými bombardéry Mitsubishi G3M2 překvapena čínská 4. letecké skupina, která zde právě doplňuje palivo. Její velitel a účastník první vítězné letecké bitvy Číňanů proti Japoncům, plukovník Kao Čih-hang, umírá při pokusu proti náletu odstartovat se svou stíhačkou I-16. V roce 1940 čínská vláda rozhodne, že den jeho slavného prvního vítězství, 14. srpen, bude slaven jako Den čínského letectva.
21. listopadu 1940: Sydney - australská vláda představuje svůj válečný rozpočet na nadcházející rok. Dvacet procent celostátního příjmu bude určeno na válečné výlohy a to celé bude financováno značným nárůstem zdanění.
21. listopadu 1942: Guadalcanal - japonský průzkumný hydroplán H6K Mavis ze základny na ostrově Shortland se střetává s americkým průzkumným bombardérem B-17E. Během vysilujícího 45minutového boje těchto těžkopádných čtyřmotorových obrů se japonskému létajícímu člunu daří zasáhnout motor B-17 a jako prvnímu po sérii zmizelých hydroplánů se mu přes poškození pod vedením poručíka Cuneo Hicudžiho daří odpoutat od nepřítele a vrátit na základnu. Cenná zpráva o střetnutí povede k řadě vylepšení pasivní ochrany a výzbroje těchto letounů.
21. listopadu 1943: Nová Guinea - australská 9. divize ve svých útocích u Sattelbergu postupně dosahuje svých cílů.
21. listopadu 1943: Gilbertovy ostrovy - atol Tarawa, další američtí vojáci (2. divize námořní pěchoty) se vyloďují na ostrově Betio. Zpočátku mají těžké ztráty. Nicméně kolem poledne je dosaženo pokroku úspěšným vyloděním dalších vojáků. Jiné americké jednotky se vyloďují na ostrově Bairiki. Atol Makin, jednotky americké 27. pěší divize zahajují postup na ostrově Butaritari.
21. listopadu 1944: Východočínské moře - severovýchodně od Tchaj-wanu útočí americká ponorka USS Sealion (SS-315) na japonský námořní svaz čítající bitevní lodě Jamato, Nagato a Kongó a zbytky 1. flotily stahující se do Japonska po prohrané bitvě v zálivu Leyte. Potopeny jsou bitevní loď Kongó a torpédoborec Urakaze.
21. listopadu 1944: Filipíny - Leyte, americká 32. divize, postupující ze severního pobřeží, je japonskou armádou zadržena v údolí Ormoc. Americká 7. divize zahajuje útoky severně od Baybay směrem k Ormocu.
21. listopadu 1945: Spojené státy - v Texasu umírá generál Alexander "Sandy" Patch. Účastnil se již první světové války a byl jedním z pouhých dvou amerických důstojníků (vedle Luciana Truscotta), kteří ve druhé světové válce veleli postupně divizi, sboru a následně armádě. Podlomené zdraví si odnesl z nasazení na Guadalcanalu, kde velel divizi Americal a poté XIV. sboru. Díky mimořádným kompetencím a zkušenostem byl vybrán pro velení 7. americké armádě v Evropě, které začínal vyloděním v jižní Francii.
21. listopadu 1946: Spojené státy - v kinech má premiéru film Nejlepší léta našeho života. Na třech vojácích - seržantovi, kapitánu a námořníkovi - reprezentativním vzorku bývalých příslušníků válečné mašinerie, ukazuje, jak se po skončení II. světové války veteráni znovu vracejí do všedního života, který jim náhle připadá neskutečný. Snímek se stane jedním z nejslavnějších děl americké kinematografie všech dob. Bude oceněn sedmi Oscary a kromě jiných písní ve filmu zazní i česká Škoda lásky.
|