01.02.
1. února 1940: Jenan - čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung vyzývá Spojené státy, aby vůči Japonsku zůstávaly neústupné.
1. února 1940: Tokio - japonským zákonodárným orgánem je představen rekordní rozpočet. Téměř polovina je určena na vojenské výdaje. Mezitím, Japonci vznáší diplomatický protest vůči Británii, která se týká odvlečení 21 německých občanů ze zaoceánské lodi Asama Maru, které provedly britské vojenské složky z lehkého křižníku HMS Liverpool a požadují jejich navrácení. (jde o incident Asama Maru z 21. ledna).
1. února 1941: Japonsko - Japonsko oznamuje, že bude nezbytné zavést přídělový systém na rýži.
1. února 1941: Washington - dochází k významné reorganizaci amerického námořnictva. Je nyní zformováno do tří flotil, Atlantickou, Tichomořskou a Asijskou. Admirál King je jmenován do čela nově vytvořené Atlantické flotily. To znamená významné posílení sil v Atlantiku.
1. února 1942: Mariánské ostrovy - německý pomocný křižník Orion se setkává se zásobovací lodí Münsterland připlouvající z Japonska. Mezi doplňovaným materiálem je i plovákový letoun Nakajima E8N, který v Japonsku zakoupil zdejší německý námořní atašé, viceadmirál Paul Wenneker. Orion se tak stává jedinou německou námořní lodí druhé světové války s japonským letounem ve výzbroji.
1. února 1942: Pacifik - pod velením admirála Halseyho a Fletchera útočí americké taktické svazy na japonské letecké základny na Marshallových a Gilbertových ostrovech. Během útoků je poškozena letadlová loď USS Enterprise (CV-6).
1. února 1942: Nizozemská východní Indie - kvůli rychlému postupu Japonců v Malajsku zakládá letecký komodor Stanley Vincent v Palembangu na Sumatře velitelství nově formované 226. stíhací skupiny složené z jednotek evakuovaných ze Singapuru a posil z Británie. Vincent je jediný stíhač RAF, který dosáhl sestřelů v obou světových válkách, nicméně ani pod jeho vedením stíhačky Hurricane a Buffalo nezadrží japonský příval a toto angažmá skončí evakuací do Austrálie.
1. února 1943: Barma - britské jednotky obnovují útok na Donbaik v oblasti Arakan, ale nedosahují žádného postupu.
1. února 1943: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, v době zahájení japonské evakuace se americké síly vyloďují nedaleko mysu Esperance. Američané si jsou vědomi japonské námořní aktivity, ale domnívají se, že jde o připlouvající japonské posily určené k nové ofenzívě. Ve skutečnosti 20 japonských torpédoborců odváží okolo 5000 vojáků. Po najetí na minu je potopen japonský torpédoborec Makigumo.
1. února 1944: Marshallovy ostrovy - pokračují americké operace proti atolu Kwajalein, na ostrovech Roi, Namur a Kwajalein. Na Roi americké síly nepřítele likvidují. Probíhají intenzivní boje na Namuru, ve kterých se vyznamenává vojín Richard K. Sorenson - vrhá se na nepřátelský granát (shodou okolností americké výroby, pocházející ze zásob ukořistěných Japonci na Bataanu), aby svým tělem zachránil své spolubojovníky. Následná těžká zranění však přežívá. Za celou válku takový čin přežijí jen čtyři námořní pěšáci a obdrží za něj Medaii cti. Po rovněž statečném boji na Namuru umírá vojín Stephen Hopkins, 18ti letý syn nejbližšího poradce prezidenta Roosevelta, Harryho Hopkinse. Americká Task Force 52 (admirál Turner) provádí námořní podporu při vylodění 7. pěší divize (generál Corlett) na Kwajaleinu. Američané zde, navzdory intenzivnímu japonskému odporu, obsazují již třetinu ostrova. Na moři dochází v noční tmě ke srážce amerických bitevních lodí USS Washington (BB-56) a USS Indiana (BB-58). K opravám vážných poškození jsou obě plavidla odeslána do Pearl Harboru.
1. února 1945: Vulkánové ostrovy - americké bombardéry B-24 a B-29 (USAAF) útočí v přípravách na vylodění ke konci měsíce na ostrov Iwodžima. Denně shodí v průměru 450 tun bomb během 15 dnů (6800 tun).
1. února 1945: Filipíny - americký postup je na všech frontách brzděn zuřivým japonským odporem. Americký I. sbor je zapojen v intenzivních bojích u měst Rosario a San Jose, zatímco americký XI. sbor má obtíže postoupit přes zúženou část poloostrova Bataan.
|