10.02.
10. února 1940: Haag - holandská vláda oznamuje své rozhodnutí postavit 3 bitevní křižníky (za odborné pomoci Itálie) k obraně Holandské východní Indie. Stavba těchto lodí nebude nikdy dokončena.
10. února 1942: Malajsko - kvůli zmatku ustupují spojenecké jednotky čelící japonskému útoku na ostrově Singapur dále než bylo nezbytné, kdy opouštějí opevnění linie Jurong. Boje na ostrově pokračují.
10. února 1942: Barma - Japonci překračují řeku Salwin u Martabanu a Pa-anu.
10. února 1944: Nová Guinea - australské jednotky postupující z města Sio se spojují s americkými jednotkami u města Saidor. Spojenecké jednotky mají nyní obsazenou většinu poloostrova Huon.
10. února 1944: Japonsko - premiéru má celovečerní japonsko-filipínský válečný propagandistický film Sestřel tu vlajku: konec Corregidoru (Ano hata o ute korehidóru no saigo, Shoot That Flag: The End of Corregidor) o událostech při japonském dobývání Filipín 1941-42. Japonci jsou zde líčeni jako osvoboditelé Filipínců od amerických kolonialistů a na Filipínách je film promítán pod názvem Úsvit svobody (Liwayway ng Kalayaan, Dawn of Freedom). Při tvorbě snímku byli využiti američtí a filipínští váleční zajatci. Přes určité problémy budou mít po válce oba režiséři, japonský Jutaka Abe a filipínský Gerardo de León, bohatou profesní kariéru.
10. února 1945: Severní Filipíny - nad Japonci obsazeným ostrovem Batan (v souostroví Batanes na půl cesty mezi Luzonem a Tchaj-wanem, nikoliv poloostrov Bataan) spatřuje americké stíhací eso Louis Curdes ve svém P-51 Mustang transportní Dakotu s americkými výsostnými znaky klesající k přistání na místním letišti. Když pilot Dakoty nereaguje na varování, odhodlá se ho poslat k zemi s tím, že se buď jedná o kořistní nepřátelský letoun nebo americký, který nesmí nechat na nepřátelském letišti přistát. Po nouzovém přistání na vodě se zjevně americké posádce daří dostat do záchranného člunu, kde je následně zachrání Catalina. Posléze vyjde najevo, že pilot Dakoty ztratil orientaci a docházelo mu palivo. Mezi cestujícími byla náhodou zdravotní sestra, se kterou "vítězný" pilot před pár dny navázal novou známost. Louis Curdes se tak stává jediným americkým stíhacím letcem, který za svou kariéru kromě sestřelu německého, italského a japonského letounu (takoví byli pouze tři piloti) setřelil i letoun americký a k tomu i s vlastní budoucí manželkou. Ano i toto eso se nakonec nechá chytit - se zdravotní sestrou Svetlanou Valerií se po válce ožení.
10. února 1945: Singapur (okupovaný) - po předchozím zničení konvojů obchodních lodí spouští japonské námořnictvo kritickou operaci Kita-Gó s cílem do Japonska odříznutého spojeneckou blokádou dopravit strategické suroviny z jihovýchodní Asie použitím válečných lodí. Ze Singapuru vyplouvá svaz složený z hybridních letadlových lodí Hjúga a Ise, lehkého křižníku Ójodo a torpédoborců Kasumi, Asašimo a Hacušimo, s nákladem ropných produktů, kaučuku, cínu, zinku, wolframu a rtuti pro japonský průmysl na domácích ostrovech.
|