14.2.
14. února 1942: Holandská východní Indie - japonští parašutisté přistávají v Palembangu na Sumatře. Admirál Ozawa, hlavní muž Západního svazu, je na cestě na tento ostrov.
14. února 1942: Jihočínské moře - v Karimatské úžině je japonským letectvem potopena transportní loď Royal Navy SS Vyner Brooke (zrekvírovaná královská jachta království Sarawak) evakuující australské zdravotní sestry a raněné vojáky ze Singapuru. Některým přeživším se později podaří dosáhnout břehu ostrova Bangka poblíž Sumatry, budou však přímo na pláži zmasakrováni japonskými vojáky.
14. února 1942: Singapur - při japonském postupu k městu se na frontové linii ocitá Britská (později Alexandřina) nemocnice. Jelikož z této budovy po Japoncích střílejí ustupující indičtí sapéři, japonští vojáci 18. divize po dobytí nemocnice rozpoutávají masakr, při kterém umírá 200 pacientů a členů ošetřujícího personálu, mezi nimi pravděpodobně i československý dobrovolník v britské armádě, baťovec Silvestr Němec. Přes tradovaný mýtus, že šlo o akci na rozkaz generála Jamašity - uchýlit se ke zvěrstvům, aby Britům ukázal, jak má v plánu s obránci pevnosti naložit, pokud se nevzdají - poválečné vyšetřování nepotvrdí, že by v dané chvíli o této akci vůbec věděl, stejně tak jako velitel divize generál Mutaguči.
14. února 1943: Barma - sbor Činditů překračuje ve dvou skupinách řeku Čjintwin u měst Auktaung a Tonhe. Generál Wingate velí větší, severní skupině.
14. února 1943: Panamský průplav - z Atlantiku do Pacifiku se přesouvá britská letadlová loď HMS Victorious. Američané si ji pronajímají poté, co byla v bitvě u Santa Cruz potopena USS Hornet (CV-8) a těžce poškozena USS Enterprise (CV-6). Pod kódovým názvem USS Robin se tak společně s USS Saratoga (CV-3) stávají jedinými operačně způsobilými letadlovými loděmi americké pacifické flotily. Japonci nicméně svou aktuální převahu v této kategorii plavidel nemohou plně využít díky utrpěným ztrátám leteckých posádek.
14. února 1943: Bougainville - nálet amerických bombardérů B-24 Liberator krytých stíhacími letouny P-38, P-40 a F4U na letiště Kahili se mění ve "Valentýnský masakr". Japonská obrana tvořená stíhačkami Zero při ztrátě jediného stroje sestřeluje 8 amerických letadel včetně dvou F4U. Akce je vůbec prvním bojovým nasazením stíhačky F4U Corsair.
14. února 1944: Šalomounovy ostrovy - americké a novozélandské jednotky se vyloďují na malém souostroví Green Islands.
14. února 1945: Barma - britská 7. indická divize, součást britského IV. sboru, začíná překračovat řeku Iravádí u města Myaungu. Japonský odpor je malý, protože většina jejich jednotek byla stažena k obraně Mandalaje. Na sever od Mandalaje obsazuje britská 19. indická divize město Singu, navzdory japonskému odporu.
14. února 1946: Spojené státy - po třech letech vývoje v Penn State University v Pensylvánii je veřejnosti představen výsledek projektu PX, počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer). Jedná se o jeden z historicky prvních elektronkových počítačů a zároveň milník v oblasti klíčových elektronických vynálezů. ENIAC byl vyvinut na zakázku americké armády pro výpočty palebných tabulek pro dělostřelectvo, avšak válka skončila dříve nežli mohl být stroj ve válce využit.
|