7.7.
7. července 1943: Nová Guinea - jsou bombardovány japonské pozice ve vesnici Mubo. 1,5 kilometru od této vesnice obsazují australské jednotky pahorek Observation (česky volně: Vyhlídka).
7. července 1943: Nad Indickým oceánem - japonský dálkový dopravní letoun Ki-77 startující ze Singapuru je vypátrán britskými stíhačkami a sestřelen nad mořem. Tajnou misi mířící do Evropy na Němci okupovaný Krym se daří odhalit díky rozluštění radiové komunikace systémem ULTRA v Bletchery Parku.
7. července 1944: Mariany - ostrov Saipan, většina zbývající japonské posádky, kolem 3 000 mužů, napadá americkou linii jižně od vesnice Makunša. Japonci jsou s těžkými ztrátami donuceni k ústupu. Během japonského protiútoku se vyznamenává americký svobodník Harold C. Agerholm, který během tří hodin dobrovolně pod intenzivní japonskou palbou z ručních zbraní a minometů sám odnáší z bojiště 45 raněných, než je zabit nepřátelským ostřelovačem. Posmrtně bude vyznamenán Medailí cti stejně jako další hrdina dne, vojín Thomas Baker, který proslul odvahou a úspěchy v boji již v předchozích dnech. Tentokrát byl však při japonském útoku vážně raněn a když byl raněn i kolega, který ho chtěl odnést z bojiště, odmítl evakuaci, přestože měl k dispozici již jen pistoli M1911 s osmi náboji. Když později americké jednotky později místo dobyly zpět, nalezly u Bakerova těla prázdnou pistoli a osm mrtvých japonských vojáků.
7. července 1944: Jihočínské moře - malý rychlý konvoj japonského námořnictva, velký tanker Kokujó Maru (10 027 brt) doprovázený torpédoborci Fudžinami a Tamanami, je na cestě ze Singapuru do Manily napaden ponorkou USS Mingo (SS-261). Doprovodný torpédoborec Tamanami po zásahu vybuchuje a ihned se po přídi potápí. Zbylé dvě lodě odplouvají co nejrychleji pryč, nikdo z posádky není zachráněn.
7. září 1944: Mariany - ostrov Saipan, v beznadějné situaci, kdy se k jeho nemocničnímu postavení blíží útočící Japonci, chápe se zbraně americký frontový chirurg Ben L. Salomon a kryje evakuaci svých raněných. Než je prostřílen a probodán, zabije 98 japonských vojáků. Vzhledem k tomu, že bojuje s páskou Červeného kříže na ruce, je jeho akce považována za porušení Ženevské konvence a nemůže mu tak být na opakované návrhy uděleno vyznamenání. Teprve v roce 2002 po přehodnocení a nové interpretaci zohledňující, že nebojoval v útočné akci, ale jednal v sebeobraně a ve snaze ochránit pacienty, bude posmrtně vyznamenán nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním, Medailí cti.
7. července 1945: Japonské moře a Žluté moře - námořní hlídkové bombardéry amerického námořnictva typu Consolidated PB4Y-2 Privateer (upravené bombardéry B-24) poškozují nebo potápějí velký počet malých japonských plavidel.
7. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, jednotky australské 7. divize pokračují v postupu do vnitrozemí. Na východním pobřeží zátoky Balikpapan pomáhají Australanům Holanďané a rodilí Holanďané Holandské východní Indie (kteří jsou údajně v akci poprvé). Tyto spojenecké jednotky obkličují poslední Japonci držené ropné rafinerie, zejména rafinerii v Pandarasi. Boje na pobřeží východně od Balikpapanu nadále naráží na tuhý japonský odpor. Je hlášeno, že bylo napočítáno kolem 3 000 mrtvých Japonců v jihovýchodní části ostrova Borneo a že jsou zajati 274 Japonci. Australské ztráty jsou vyčísleny na 214 zabitých, 22 pohřešovaných a 430 zraněných.
7. července 1945: Japonsko - uskutečňuje se první let prototypu raketového stíhacího letounu Micubiši J8M Šúsui, inspirovaného německou raketovou stíhačkou Messerschmitt Me 163.
7. července 1946: Spojené státy - v Beverly Hills v Kalifornii havaruje prototyp rychlého průzkumného letounu Hughes XF-11 pilotovaný samotným majitelem továrny miliardářem Howardem Hughesem, který se zraněním přežívá. Projekt objednaný americkým armádním letectvem v roce 1943 s dodáním 100 kusů letounů v roce 1944 byl od počátku kontroverzní. S koncem války armáda opožďovaný kontrakt zrušila a utracené státní prostředky se staly předmětem vyšetřování.
|