Jiří Jilík & Bořek Žižlavský: Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka
Regia 2018
Jak praví klasik: „To je na h**** takováhle práce!“ :-(
s. 43 jméno Boreše z Rýzmburka, šlechtice blízkého králi Přemyslu Otakaru I. Ten ve 13. století kolonizoval...
Tedy Přemyslu Otakaru II. Nebo lépe řečeno Václavu I.?
Protože jestli si dobře pamatuju, tak při vzpouře POII proti Václavu I. byl Boreš na straně Václava, pak byl ve vězení a pak se účastnil vzpoury 1275/1276 proti POII. A nakonec byl popraven. Takhle si „blízkého šlechtice“ opravdu nepředstavuju.
Navíc pokud jde o tyto Boršice , o které si myslím, že jde, tak už na webových stránkách píší: Na rozdíl od Boršic u Blatnice nelze název odvozovat od Boreše z Rýzmburka, který kolonizoval Uherskobrodsko v druhé polovině 13. století. Pojmenování naší obce se totiž objevuje už v roce 1220...
Ale nejsem si tím jistá, protože Boršice 1 (PSČ 687 09) nemají s Borešem nic společného, ale mají kostel sv. Václava (s. 45) a patří sem František Horenský (s. 47).
Boršice 2 (PSČ 687 63) jsou vinařská obec, (s. 43) vesnice s vinařskou tradicí . Ty opravdu mají co dělat s Borešem. Ale nemají kostel sv. Václava, ale kostel sv. Kateřiny.
s. 123 Jednoho dne roku 1949 přijely před lékárnu dva metařské vozy (...) rodina lékárníka Josefa Stancla ml. „vyvezena“ do náhradního bytu.
Podle tohohle článku to bylo v roce 1950.
A autorem článku je J. Jilík.
s. 99 Ba nedaleko Hradiště u vsi Bílovic byl v roce 1469 v jedné z dílčích bitev vojskem Jiříkova syna Jindřicha poražen tak, že jeho útěk z místa bojiště do Uherské Skalice vstoupil do legend spojením s původem lidového zvyku jízda králů. Dává to smysl?
s. 106 V roce 1785 žili v klášteře 24 kněží, 12 kleriků... ?
s. 21 Spytih[n]ěvské
s. 41 Závidím, vám, pane
s. 82 1 bílá-malé
uvozovky - s. 49, 150
Přiznám se, že je pro mě naprosto nelogické dávat při použití citátu uvozovky až za tečku, ale dokážu se s tím smířit. Nicméně by bylo to ujednotit.
s. 98 kronikář píše, že sice „okolní kraj zpustošil, ale o město, které hrdinsky bylo hájeno, marně se pokoušel“. (...)
a tak tvrdě dobýváno, že jen „vytrvalou statečností měšťanů od nich osvobozeno a nepřítel, který již téměř zdi městské ztékal, v největším nepořádku zahnán.“
|