Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Bylinky a bylinkářství [ŽP: neomezená] (kategorie Život (nejen) Lopušáků) moderují Šéf Lopuchu, Mefista.
Archiv
Užitečné odkazy:
Abeceda zdraví, Atlas léčivých rostlin Kvalitne.cz, Léčivé bylinky - zdraví z přírody, Nase bylinky, Zdraví na dlani

Odkazy:

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: rplzhrn
[ 1062 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
williams williams 14.3.2016 22:03  1962
DivousNa mykozy doporučuji použí tzv. chytré houby. Nechat si skontrolovat cukr, a koupele v silně slané vodě. Z bylinek je všechno podstatně více zatěžující než samotná mikóza. Takže jen klasickou očišťovací kůru s přídavkem křemíku, t.j., třezalka a přeslička,
divous Divous už nekřičí ... vyřval si hlasivky 13.3.2016 21:56  1961
Super. Mohu nadhodit? Mykóza nehtů.
williams williams 12.3.2016 18:44  1960
:)Po letech se zase vracím a jsem všem k dispozici s radou nebo doporučením.
chiquitita 11.11.2014 15:22  1959
Od doby, co jsem slyšela o alergii na ovocné čaje (nejvíc u srdcařů, na šípek protože je téměř ve všech ovocných čajích a dělají to prý právě proto, že jsou pomleté a chloupky uvnitř šípků dráždí) tak je vařím vcelku.
aiwai Aiwai alea acta es 13.9.2014 21:45  1958
daji je z nich uzacny caj, nebo marmelada, ale ta je dost pracna na pripravu sipky se musi odpeckovat a ocistit.
Caj dela tchyne pomele sipky a ususi je a pak jen povari a prefiltruje.Sipky jsou zakladem vetsiny ovocnych caju
brusla Brusla "Na západ jebu!" E. Kusturica 13.9.2014 12:50  1957
ŠípkyProsim vás, daj se konzumovat i šípky planý růže? Takový ty růžově kvetoucí keře. Dík :-)
puschpull puschpull být nad věcí, pohoda a klid ... - AV-Com (Homepage) 16.6.2014 18:01 - Oblíbené kluby (08:11) 1956
co říkáte na Lichořeřišnici ?Lichořeřišnice – Wikipedie
Lichořeřišnice - zázračný zabiják bakterií
nějaké poznatky z praxe?
aiwai Aiwai alea acta es 12.12.2013 21:36  1955
potrebuju si tu neco odlozit:-)
apaBYLINKY
V této části uveřejňujeme přehled nejčastěji používaných bylinek. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.
HLAVNÍ STRANA > BYLINKY
Kopřiva dvoudomá
Vloženo: 06.04.2004, 19:17 | Čteno: 21589×

Lidově zvaná žahavka, žíhavka, žihlava, prhlinka. Je rozšířena jako vytrvalý plevel téměř po celém světě rostoucí hromadně na rumištích a pustých místech, hlavně na půdách bohatých dusíkem. Sbírá se list, popř. nať, doba sběru červen - září.

Použití: Slouží jako surovina pro izolaci chlorofylu, který má protizánětlivé a dezodorační účinky, působí velice příznivě při hojení ran, urychluje epitelizaci a granulaci pokožky.

Kopřiva je velice oblíbená v lidovém léčitelství. Používá se jako močopudný, protikrvácivý, protirevmatický a protizánětlivý prostředek, ale i při chudokrevnosti a jako prostředek pro zvýšení tvorby mléka. Lze ji použít jako podpůrné léčivo při cukrovce a proti jaterním a žlučníkovým onemocněním. Mladé kopřivy bývají také součástí tzv. jarní krev čistící kůry. Široké uplatnění našla kopřiva i v kosmetice, zejména vlasové. Bývá součástí různých šamponů, příp. také koupelí.

Dávkování: 1 čajová lžička na šálek odvaru. Pije se 3x denně.

Heřmánek lékařský
Vloženo: 20.02.2004, 21:23 | Čteno: 45607×

Lidově zvaný též kamilky, marunka, harmaníček, rumánek. Je pravděpodobně nejznámější ze všech léčivek. Roste především v teplejších oblastech na polích, podél cest a na rumištích. Sbírá se květ, doba sběru květen - říjen. Vedle celé řady obsažených látek je nejdůležitější éterický olej složený především z chamazulenu a alfa-bisabololu.

Použití: Heřmánek má výrazné protizánětlivé účinky, dezinfekční účinky, uvolňuje křeče, působí proti nadýmání, podporuje pocení, má i mírně uklidňující, adstringentní a žlučotvorné účinky. Heřmánek je prostředkem k léčení nemocí kůže a sliznic, zejména zánětů. Z tohoto důvodu se často přidává do mastí s hojivými účinky, do pleťových prostředků, olejových lázní a mýdel.

Užívá se zejména při onemocnění zažívací soustavy, při žaludečních a střevních potížích, při zánětech močových cest a průjmech, často při nachlazení. Zevně se používá k obkladům a koupelím na rány, spáleniny a zánětlivé onemocnění (např. záněty dutiny ústní, dásní) a k výplachům. Vnitřně se uplatňuje hlavně proti nadýmání a žaludečních poruchách. Heřmánek je nenahraditelná léčivka v dětském lékařství, kterou lze ordinovat v léčbě trávicích poruch i kojencům.

Dávkování: vnitřně - 1 kávová lžička na šálek nálevu, pije se několikrát denně; zevně - 3 polévkové lžíce na 5l nálevu k výplachům a ke koupelím.
Upozornění: u lidí alergických na složnokvěté rostliny může heřmánek vyvolat alergické reakce.


Máta peprná
Vloženo: 09.12.2003, 21:56 | Čteno: 33067×

Je to vypěstovaný kříženec divoce rostoucích druhů mát (zejména máty vodné, klasnaté a dlouholisté). Pěstuje se v několika kulturních odrůdách ve většině evropských zemí na velkých plochách. Nejlépe se jí daří v lehčích humózních půdách s dostatkem vláhy a světla v teplejších chráněných polohách. Pro farmaceutické účely jsou vhodné jen odrůdy, které mají typické složení silice s mentolovou příchutí. Sbírají se listy, bohatě olistěná nať, doba sběru červen - červenec.

Použití: Máta tlumí a odstraňuje křeče zažívacího ústrojí, podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, upravuje činnost žlučníku apod. Má i osvěžující a protizánětlivé účinky. Příznivě působí na nervovou soustavu, neboť silice potlačuje citlivost nervových zakončení. Nejčastěji se používá ve formě nálevu ze samotné drogy nebo v čajových směsích. Mátová silice se používá také jako kloktadlo, k inhalacím při zánětech hrtanu a průdušek, zevně ke koupelím při revmatismu a kožních vyrážkách. Mentol bývá součástí protirevmatických a osvěžujících mastí a mazání, dále je v kosmetice nezbytnou surovinou pro výrobu zubních past, ústních vod a různých krémů. Dodává jim příjemnou vůni a při styku s pokožkou chladivý pocit.

Dávkování: 1 - 2 kávové lžičky na šálek nálevu, pije se 3x denně před jídlem.

Meduňka lékařská
Vloženo: 20.02.2004, 21:23 | Čteno: 34958×

Lidově zvaná melisa, včelanka, včelník, matečník, lemonika, planá máta. Pochází z východního Středozemí, ale odpradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hlubokých výživných půdách. Vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím. U nás se pěstuje v polních kulturách. Lze ji rozeznat od ostatních hluchavkovitých podle výrazné citronové vůně. Sbírá se list a nať bohatě olistěná, doba sběru červen - srpen.

Použití: Užívá se buď samotná nebo v čajových směsích ve formě nálevu nebo lihového extraktu. Doporučuje se hlavně jako prostředek uklidňující, zejména při poruchách nervového původu, nespavosti a bušení srdce, dále při poruchách zažívání a při žaludečních nevolnostech. Zvyšuje a podporuje tvorbu žluče a zabraňuje nadýmání. Příznivý účinek má i při chorobách z nachlazení a chřipkových stavech. V lidovém léčitelství byla doporučována ke koupelím při revmatismu a ke kloktání. Z lihových výtažků se vyrábějí prostředky proti bolestem hlavy a nervovým stavům. Má uplatnění v kosmetice i parfumerii. Proslula jako přísada do likérů v tzv. karmelitském lihu či karmelitských kapkách, jež jsou užívány dodnes.

Dávkování: 1 kávová až polévková lžíce na šálek nálevu, pijí se 2 - 3 šálky denně.

Řepík lékařský
Vloženo: 26.08.2002, 22:08 | Čteno: 14334×

Lidově zvaný řepíček, konopěnec, útrobník. Roste roztroušeně téměř po celé Evropě od nížin do hor na suchých loukách, pastvinách, mezích, ve světlých lesích a na jejich travnatých okrajích, zejména na vápencových a sprašových půdách. Pro potřeby farmaceutického průmyslu se pěstuje v kulturách. Sbírá se nať, doba sběru červenec - srpen.

Použití: Má velmi široké použití jak v oficinální medicíně, tak i v lidovém léčitelství. Pro své svíravé a protizánětlivé účinky se používá při katarech trávícího ústrojí, průjmech, žlučníkových obtížích. Doporučuje se při žloutence a jaterních chorobách. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a mandlí, ke koupelím a obkladům při zánětlivých kožních onemocněních, odřeninách a k vyplachování nosu při akutní rýmě. Má široké uplatnění i v léčebné kosmetice. Jelikož nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky (pouze čerstvá nať dráždí pokožku citlivých lidí), může se bez obav používat i dlouhodobě.

Vedle řepíku lékařského se vyskytuje také řepík vonný. Z farmaceutického hlediska jsou oba druhy považovány za rovnocenné.

Dávkování: vnitřně - 1 kávová lžička na sklenku vody, pije se 2-3x denně; zevně - 1-2 polévkové lžíce na 2 sklenky odvaru, několikrát denně k obkladům nebo koupelím.

Třezalka tečkovaná
Vloženo: 09.12.2003, 21:56 | Čteno: 12672×

Lidově zvaná krevníček, svatojánská bylina, prostřelenec, čarovník. Je rozšířena po celé Evropě, severní Africe, v Asii až do střední Sibiře. Dobře snáší sucho a je velmi hojná na slunných místech od nížin do hor. Často tvoří rozsáhlé porosty na suchých slunných stráních, na mezích, pastvinách, podél cest, na pasekách a ve světlých lesích. Setkáme se s ní však i v pobřežních houštinách a na vlhkých místech. Bývá občas zaměňována za další podobné druhy, nejvíce za třezalku skvrnitou, která roste hlavně na horských a podhorských loukách a má čtyřhrannou lodyhu, zatímco třezalka tečkovaná oblou. Sbírá se nať, doba sběru červenec - srpen.

Použití: Vyznačuje se celkově uklidňujícím účinkem, zejména při nemocech zažívací a vyměšovací soustavy spojených se žaludečními, jaterními, žlučníkovými a ledvinovými obtížemi. Doporučuje se také při předrážděnosti a neklidném spánku. Pro své protizánětlivé a hojivé účinky se používá zevně do koupelí na hemoroidy, k obkladům na rány a ke kloktání. S oblibou se k léčbě popálenin, kůže spálené sluncem a zanícených ran používá třezalkový olej nebo mast z třezalky. Stále větší má uplatnění třezalka v kosmetice. Z jejího oleje se vyrábějí přípravky s hojivým a regeneračním účinkem, jež se osvědčují k ošetření suché a popraskané kůže.

Dávkování: 1 kávová lžička na sklenku nálevu, pije se 2x denně.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 16.11.2013 14:14  1954
Do Alternativní léčby jsem dala dotaz na Kittlovu (Zámečnickou) mast. Možná jsem ho měla dát spíš sem. Odkaz: Anka [1419]
royal Royal Hippies na zeď udělal a řek - pijte, kuřte klidně dál 4.3.2013 00:00  1952
Dneska teprve dostanou v lékárně, tak začnu zkoušet. (Acai slim)
chiquitita 1.3.2013 00:15  1951
Já ne, jaké máš výsledky?
royal Royal Hippies na zeď udělal a řek - pijte, kuřte klidně dál 28.2.2013 22:55  1950
Zkoušel jste někdo Acai berry?
chiquitita 9.9.2012 11:14  1949
oprava slepice
chiquitita 9.9.2012 11:13  1948
Ačkoliv nevím, zda někdo tady chová nějaká zvířata...
Na kožní problémy zvířat odvar z meduňky, funguje na psy, slapice, ovce, kozy a zřejmě velmi univerzální.
puschpull puschpull být nad věcí, pohoda a klid ... - AV-Com (Homepage) 5.8.2012 09:54 - Oblíbené kluby (08:11) 1947
chiquitita no vždyť jsem psal
"Informace jak fík!"
:-)


připadá mi to takové ty zprávy ve stylu:
"Britští vědci objevili ..."

[ 1062 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt