že dnes zakážeme tohle, protože je to nezpochybnitelně škodlivé a zítra nám někdo zakáže něco, co škodlivé není, ale ten někdo se rozhodne, že pro nás bude lepší, když to zakáže, protože ON nejlíp ví, co je pro nás dobré.
Kouření (a to zcela) se zakazuje už někdy v XVI. století, čili řeči ve stylu "dnes zakázali kouření, co se zakáže zítra?" jsou sice pěkné, leč populistické (rozuměj líbivé). V první řadě je vidět, že to "zítra" už trvá skoro 500 let, v druhé řadě tehdy se zakazovalo užívání tabáku jako takového v uzavřených prostorách (a to netušili nic o škodlivosti, nebylo to tak rozšířené jako dnes a neznali cigarety, kde je jedů X× víc než v čistém dýmkovém tabáku) a dnes "jen v hospodách apod."
"Příště" se toho od té doby zakázalo mnoho. Některé zákazy pominuly, jiné platí, byť třeba nepřímo, dodnes a nikomu to nevadí. V mnoha případech šlo nejen o zdraví, ale například i o život (jedovaté sirky, alkohol za volantem, ...), jiné věci nebyly sice přímo zákonem zakázány, ale přestaly se používat (svítiplyn). Většinou je to celkem dobře odůvodnitelné a většinou se daná věc v době zákazu dala dobře nahradit jinou (a dokonce takové fosforové zápalky nejprve začaly nahrazovat samy výrobní firmy a zákaz přišel až později).
Kecy o zákazu cukru nebo tuků, v souvislosti se zákazem kouřením jsou, ehmmm, hloupé. Už jen z toho důvodu, že kouřením kuřák škodí i okolí, pojídáním cukru a bůčku nikoliv a nahrazování másla nebo sádla "méně zdraví škodlivým" palmovým olejem, či něčím podobným, škodíme světu jako takovému (kácení pralesů pro pěstování palem ... no asi si na ekologii nejprve musí vydělat), nehledě k tomu, že palmový olej je hnusný (výrobky jsou výrazně horší kvality) a hlavní problém škodlivosti bůčku a cukru je spíš v přežírání.
P_E_S, ačkoliv vím, že to tu nečteš, protože máš pěnu u huby a pliveš krev:
cokoli v majetku soukromé fyzické osoby NENÍ a i kdyby se Desdichado posral tak nikdy nebude veřejný prostor, ale prostor soukromý, toho majitele.
Jistě, ten prostor (hospoda, výčep, sál, lokál) PATŘÍ tomu kterému konkrétnímu majiteli co se týče vlastnických vztahů, ale přitom to JE veřejný prostor podle zákona a není to žádná žhavá novinka. Nebudu ti radit, ale patřičná zákonná ustanovení si jako právník jistě dokážeš najít sám a to i hluboko do minulosti. Samozřejmě se můžeš pokusit o redefinici, o změnu zákona a chápání pojmu "veřejný prostor". Můžeš dát podnět třeba k Ústavnímu soudu a třeba i dosáhneš změny zákona tak, aby tě to plně uspokojilo. Přeju ti hodně úspěchů.
Ale v první řadě můžeš zkusit něco jednoduššího. Například zakázat veřejnosti sbírat houby, lesní plody, klestí atd. v SOUKROMÉM LESE (čili bez povolení majitele lesa, ať už to je kdokoliv). Podle tvého projevování se, zdá se, je soukromý les soukromým a veřejnost by tam vůbec neměla mít přístup, byť tento není oplocen. Nemám pravdu?
Ale kdybys byl v USA, budeš asi na rozpacích jestli žalovat bohatého kuřáka za to, že otravuje sousedovi vzduch a ten má teď raka a chce se léčit za peníze kuřáka, nebo jestli máš pomoci nemocnému kuřákovi vysoudit na tabákové firmě milióny $ za to, že dostal z kouření raka, případně obhajovat kuřáka proti státu že mu zakazuje v hospodě kouřit. Který z těch 3 případů by sis vybral?
mě strašně vadí to pokrytectví...tak ať postaví cigarety mimo zákon....jenže ten bussines 80 mld, které se točí v daní z cigaret je prostě moc, to se pánům nehodí, vypustit takový rybník (a tím se ukazuje, že drahá zdravotní péče pro kuřáky je naprosto lživý argument).
Anebo zdražit krabičku cigaret třeba na trojnásobek. Jenže, gin z láhve byl před mnoha lety vypuštěn (a za podpory státu a o něco podobného se teď snaží feťáci povolením prodeje drog), zákaz prodeje cigaret by byl jen těžko vymahatelný, bychom museli znova zadrátovat hranice, a to snad ani takový ochránce nebohých kuřáků jako ty nechce, a tak razantní zdražení cigaret by dopadlo obdobně. Musely by takto podražit v celé EU a i v Rusku a Číně. Co vím, tak snad jediný stát který kouření má zakázáno je Bhútán a tam je nesnadno se dostat nepozorovaně. Ani IS nezakazuje kouření. Sice to možná odporuje Koránu, ale vojákům hulení pomáhá odbourávat stres a strach ze smrti (nebo si to aspoň namlouvají) a když nepomohou cigarety, dají klidně něco silnějšího.
Problém v prosazování omezování kouření je taky v tom, že hodně poslanců a senátorů je na tabáku závislých, takže si přece nezakáží svou neřest. Na ostatních (včetně vlastních dětí) kuřákům hovno záleží (viz třeba Kubera).
Na druhou stranu je zákaz kouření v hospodách, ať už to vezmeme jakkoliv, pozitivní stran výchovy mládeže. Protože doteď děcka viděla jak v hospodách tatínci kouří, že to je normální a že bez toho to prostě nejde, že tam jako nekouřící vlastně nemá co dělat a jedině když bude kouřit stane se plnoprávným členem společnosti. Kdežto teď, když budou kuřáci kouřit v zimě, v dešti venku, a nebudou smět s tou cigaretou dovnitř, uvidí, že členem společnosti může člověk být i bez kouření - argument o tom že promoklý a zimou se třesoucí kuřák je dobrou reklamou na kouření až tolik neobstojí, protože bezdomovec, který to má obdobně, není reklamou na přebývání pod mostem, je to spíš odrazující příklad. A časté odskakování si od piva na cigaretu kuřáky taky omrzí a sami to omezí ve svém vlastním zájmu.
Strach o to, že když kuřáci přestanou kouřit že stát přijde o ty miliardy je ovšem směšný. My se této utopie už bohužel nedožijem. |