Písnička pro dnešní denJan Blahoslav (20. února 1523 Přerov – 24. listopadu 1571 Moravský Krumlov) byl moravský kněz a biskup Jednoty bratrské, literát, vzdělanec, pedagog a představitel domácího reformačně orientovaného humanismu. V písemném styku užíval příležitostně také řecké nebo polatinštěné formy svého jména: Apteryx (podle jména své matky, Kateřiny Bezperové), nebo Makarius, či Blasius (podle jména otce).
Pokec o něm (dobře, nebyl skladatel, ale sluší se připomenout).
Martin Abdon (1529 v Přerově – 8. března 1561 v Praze) byl knězem Jednoty bratrské a bratrem biskupa Jana Blahoslava.
Studoval hebrejštinu a řečtinu ve Vitemberku, kde navázal kontakty s Filipem Melanchthonem. Z jeho pera pochází vynikající vysvědčení, datované 16. února 1560, které Abdon na závěr svých studií obdržel. Během návratu na Moravu Abdon v Praze onemocněl a přes péči, kterou mu věnovali lékaři, v domě Jana Kustoše ze Zubřího a na Lipce zemřel. Pochován byl 9. března 1561 v kostele sv. Jindřicha blízko dveří na krchově u zdi.
Abdon je autorem písně Mocný všech věků králi nejvyšší, která vyšla v Šamotulském kancionále a která se dodnes v mírně pozměněné verzi zpívá při bohoslužbách Českobratrské církve evangelické (v Evangelickém zpěvníku je uvedena pod názvem Všech věků mocný králi).
Mocný všech věcí králi
Vojtěch Matyáš Jírovec, v zahraničí známý jako Adalbert Gyrowetz, také Gyrowez či Gürovetz (20. února 1763 České Budějovice – 19. března 1850 Vídeň) byl český skladatel působící převážně v zahraničí. Bývá často uváděn jako rakouský skladatel českého původu. Od roku 1807 čestný občan města České Budějovice (kde je ten Budivoj?!?).
Na doporučení a s finanční podporou hraběte Troyera odcestoval do Vídně, kde se stal členem kruhu nejlepších vídeňských skladatelů Dittersdorfa, Haydna a Mozarta. Mozart dokonce v roce 1785 ve Vídni provedl jednu z jeho symfonií.
Zemřel v 87 letech 19. března 1850 ve Vídni a je pochován na hřbitově ve Währingu nedaleko hrobu L. van Beethovena a Franze Schuberta.
Sinfonia Concertante, Op.34 (1798)
Flétnový kvartet D dur, op. 11, č. 1 (1795)
Kasace D dur pro 2 flétny, 2 hoboje, 2 lesní rohy a 2 fagoty |