Písnička pro dnešní denJakub Jan Trautzl, také Jakob Jan, řádovým jménem Jacobus, pseudonym Sapúto (22. února 1749 Židovice [dnes srovnány se zemí a zasypány hlušinou] – 27. června 1834 Osek) byl český římskokatolický kněz, řeholník řádu cisterciáků, varhaník, hudební skladatel, spisovatel a pedagog.
ThDr. Joachim Antonín Cron, O.Cist., křtěný Antonius Michael Kristianus (30. září 1751 Podbořany – 20. ledna 1826 Osek u Duchcova) byl římskokatolický duchovní, osecký cisterciák a hudební skladatel. Byl také učitelem na teologické fakultě v Praze a po několik let byl děkanem této fakulty. Vedle Jakoba Trautzla, Benedikta Venusiho nebo Nivarda Sommera patří do skupiny velmi hudebně nadaných oseckých mnichů z přelomu 18. a 19. století.
Hudební čísla k singspielu Operetta jocosa de Picorum captura, který vzešel ze spolupráce oseckých řeholníků Jakoba Trautzla (1749 – 1834) a Joachima Crona (1751 – 1826). Přeloženo do češtiny.
1. Overture (Jakob Trautzl)
2. Aria quodlibetica 'Jak se nám poznat dá' (Joachim Cron)
3. Pochod (Jakob Trautzl) (takový nepochodový)
4. Aria 2 'Vy ptáci' (Joachim Cron)
5. Menuet (Jakob Trautzl)
6. Aria 3 'I zvířata duši mají' (Joachim Cron)
7. Allegro moderato (Jakob Trautzl)
8. Vivat libertas! (Jan Zástěra - * 25. července 1984 Duchcov) (asi se jim to nepodařilo z dochovaného materiálu zcela seskládat)
9. Clamamus libertas! (Jan Zástěra)
(Dva jednou ranou!) Všechno jsou takové kratičké ...
Komorní opera O lovu datlů (což jest "Operetta jocosa de Picorum captura") - zde jako představení (i s poučným slovem, kupříkladu o tom, co stačí k vědění a více již netřeba), byť poněkud zkrácené.
Jakob Trautzl: Dies war mein letzter Ritt (Má poslední jízda) + Sonata in E la fa + Parthia ex b
Josef Lipavský, také Joseph či Giuseppe Lipavsky (22. února 1772 Vysoké Mýto – 7. ledna 1810 Vídeň), byl český hudební skladatel žijící v zahraničí.
Sonáta concertante G dur, I. Allegro moderato (víc toho na YT asi není)
Jaroslav Kocian (22. února 1883, Ústí nad Orlicí – 8. března 1950, Praha) byl český houslový virtuos, hudební skladatel, pedagog a krátce také ředitel Pražské konzervatoře.
Na svoje první turné odjel do USA v roce 1902 se spolužákem z konzervatoře, pianistou Františkem Špindlerem (hrál mj. v New Yorku). Oba měli fenomenální paměť, na pětiměsíční turné, během kterého odehráli 58 koncertů, si nevzali žádné noty.
Pierne - Serenade, d'Ambrosio - Canzonetta, Spies - Elfentanz nahrávky Columbia Recordings z let 1903 - 1904 !!
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Koncert e moll z filmu "Když struny lkají"
Serenáda D dur - hraje Pavel Šporcl (a někdo jiný na klavír)
Humoresque, Op. 17, No. 2 - Pražský komorní orchestr/Alois Klíma · Josef Suk (1953)
Humoresque, Op. 17, No. 2 - Václav Snítil · Josef Hála (1990) - zajímavé porovnat, podle mne starší nahrávka jasně vede!
Lullaby, Op. 19, No. 3 - Robert Polle (11 Jahre)
Petr Kocian, křtěný Petr Valentin (7. ledna 1864 Ústí nad Orlicí - 4. ledna 1931 Ústí nad Orlicí), byl český varhaník a hudební skladatel, strýc Jaroslava.
V záplavě dalších a jiných Kocia/ánů nedohledán.
Jiří Pauer (22. února 1919 Libušín u Kladna – 21. prosince 2007 Praha) - jsem si teda myslel, že umřel kdysi ... zkrátka, že byl o dost dřív narozen a ne, že žil ještě nedávno.
Koncert pro marimbu a smyčce
Slepičí serenáda (1985)
Žvanivý Slimejš (1950) - opera pro malé i velké děti
Rámec opery tvoří vyprávění o rybáři Kičibejovi a jeho ženě Saišo, která svého muže neustále jen hubuje. Na scéně se ale brzo objevuje Slimejš, který má poslání získat pro mořského krále opičí játra. Vzhledem k jeho hlouposti a upovídanosti však nad ním nakonec opice vyzrají. V závěru tak mohou zpívat: "Milý pane Slimejši, příště buďte chytřejší."
(Zuzana Vojířová je podstatně delší)
|