Písnička pro dnešní denJan Ignác Angermayr (30. dubna 1701, Bílina – 23. února 1732, Vídeň) byl houslista a hudební skladatel narozený v Čechách a působící převážně ve Vídni.
Jan Ignác Angermayr byl jedním z četných hudebníků narozených v Čechách, kteří si získali uznání mimo hranice svého rodiště. Jeho původní jméno bylo patrně Angel Meyer. Z Čech odešel do Vídně a hudební vzdělání získal zde a při následujícím pobytu v Miláně. V roce 1721 se vrátil do Vídně a stal se houslistou vídeňské dvorní kapely.
Na YT nic.
Jan Sobek, v Německu znám jako Johann Sobeck, (30. dubna 1831 Žlutice – 9. června 1914 Hanover ) byl klarinetista a hudební skladatel českého původu.
Místo narození se podle různých pramenů liší. Jsou uváděny Karlovy Vary, Žlutice a Kozlov v karlovarském okrese. Většinu svého díla věnoval klarinetu. Komponoval koncerty, sonáty, fantasie na operní motivy apod. Mnoho z jeho skladeb se nedochovalo.
Ani ten na YT není a to je tam jakýchsi Sobků spousta.
Miloslav Francisci (30. dubna 1854 Debrecín, Maďarsko – 29. ledna 1926 Cleveland, Ohio) byl slovenský lékař a hudební skladatel.
Miloslav Francisci byl synem slovenského básníka a politika Jána Francisciho-Rimavského (1. června 1822, Hnúšťa – 7. března 1905, Martin).
Po ukončení studia, z obavy z perzekuce ze strany úřadů, emigroval v roce 1886 do Spojených států. Usadil se v Clevelandě jako zubní lékař. Byl výborný klavírista a organizoval hudební život mezi slovenskými vystěhovalci. V roce 1906 založil pěvecké sdružení Kriváň a stal se jeho sbormistrem. Současně byl rovněž dirigentem obdobného německého tělesa, což mu mnozí vytýkali. Je autorem prvních slovenských operet, které byly poprvé uvedeny v roce 1925 v Bratislavě a později i v jiných slovenských městech. Slovensko navštívil ještě dvakrát, v roce 1919 a 1922. Léčil se ve slovenských lázních.
Na YT se nedostal.
Jindřich Hartl, v zahraničí přijal jméno Dobromil Tvrdovič (30. dubna 1856, Stará Paka – 11. září 1900, Kikinda, Srbsko), byl český varhaník, hudební skladatel a dirigent.
V roce 1890 odešel do srbsky hovořící části jižních Uher. Stal se ředitelem chrámu ve Velké Kikindě a přijal jméno Dobromil Tvrdovič. Byl rovněž sbormistrem pěveckého spolku Gusle.
Jako varhaník a ředitel kůru zkomponoval velké množství chrámové hudby: mše, graduale, ofertoria aj., údajně asi 10 operet, ale i přes to (a přes dvě jména) na YT není.
Stanislav Suda (30. dubna 1865 Starý Plzenec — 1. září 1931 Plzeň) byl český hudební skladatel, flétnista a hudební pedagog.
Narodil se ve Starém Plzenci jako třetí ze šesti dětí v řeznické rodině. Ve věku sedmi měsíců překonal záškrt, ovšem oslepl na obě oči. V roce 1886 jako první nevidomý složil státní zkoušku ze hry na flétnu.
Současně začal skládat drobné skladby (tance, skladby pro flétnu, klavírní kusy, písně). Protože reprodukovaná hudba tehdy neexistovala a slepeckou notaci se nikdy nenaučil, byla veškerá jeho zkušenost s hudbou jen poslechová. Suda však měl hlubokou a syntetickou hudební paměť a byl schopen tvořit skladby se vzrůstající harmonickou složitostí nazpaměť a diktovat je načisto nejprve bratru Josefovi, po jeho smrti pak sestře Boženě nebo jiným přátelům. Kontakt s hudbou mu usnadnilo povolení ředitele plzeňského divadla Vendelína Budila účastnit se veškerých hudebních produkcí divadla zdarma.
Koncertantní valčík
Lešetínský kovář - předehra
U božích muk - dvě scény z opery (bez obrazu)
A víc toho YT nenabízí.
Stanislav Adam, křtěný Stanislav Zigmund (30. dubna 1889, Loštice – 6. července 1974 Brandýs nad Labem) byl český učitel, houslista a hudební skladatel.
Jako skladatel byl velmi plodný, avšak vzhledem k nedostatku hudebního vzdělání nebyla jeho tvorba příliš kvalitní. Přesto byla jeho díla často uváděna, zejména amatérskými hudebníky, a několik z nich (např. Koncertní polonéza pro housle a orchestr op. 5 (Praha 1936), Pozdrav spojencům, suita pro velký orchestr nebo dechovou hudbu (Praha 1938)) vyšlo i tiskem. Živé jsou některé příležitostné skladby (úpravy lidových písní, slavnostní znělka města Loštice), zejména však vánoční hra Nesem vám noviny (provedena v Olomouci r. 1940) a hra se zpěvy a tanci V říši vodníka na text Josefa Nováka (1957).
Ani tu loštickou znělku jsem nenašel.
Milan Kašuba (* 30. dubna 1940 v Brně) je český jazzový kytarista, skladatel a hudební pedagog, původním povoláním zlatník.
Tak nějak nemá "tradičně" pojatá videa na YT a z jmenovitých skladeb jen ukázky, tak takto a vyberte si:
Milan Kašuba Trio a hosté
ale jedna ukázka jménem zaujala: Konečně zase bezdveřová šalina (ukázka z CD autorských skladeb Když struny života zní) |