Písnička pro dnešní denIgnaz Moscheles, původním jménem Isaac Moscheles (23. května 1794, Praha – 10. března 1870, Lipsko), byl německý (ale jiní píší český, věcně byl Žid) klavírní virtuóz a skladatel.
Otec hrál na kytaru a přál si, aby alespoň jedno jeho dítě se věnovalo hudbě. Nejprve se jeho naděje zaměřily na dceru, ale když ta odmítla, přenesl lekce klavíru na jejího bratra. Isaac si záhy oblíbil zejména (tehdy ještě revoluční) klavírní skladby Ludwiga van Beethovena. Bedřich Diviš Weber, profesor Pražské konzervatoře, který byl jeho učitelem, pro to neměl příliš pochopení a nutil jej, aby se koncentroval na díla Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Muzia Clementiho. Po předčasné smrti otce přesídlila rodina do Vídně. Tam pokračoval ve studiu hudební teorie a kontrapunktu u Johanna George Albrechtsbergera a skladby u Antonia Salieriho.
Sonate mélancolique, op.49 (1821)
Gigue, op. 58
Symfonie C-dur, op. 81 (1828)
Koncert pro flétnu, hoboj a orchestr
František Václav Karlík (23. května 1811, Hutě u Stráže nad Nežárkou, dnes Příbraz – 7. září 1889, Rokycany) byl český kantor a hudební skladatel.
Nenalezen (ale podle názvů skladeb-sborů jsem nehledal)
Karel Vladimír Burian (23. května 1923 Praha – 24. května 2000 Říčany) byl český spisovatel, hudební skladatel a sbormistr.
YT ho ještě neobjevilo
Felix Slováček (starší), vlastním jménem Antonín Slováček (* 23. května 1943 Zlín)
Jméno Felix, pod kterým je známý, byla původně školní přezdívka vzniklá podle kreslené postavy kocoura Felixe!!!
album Nekonečná láska (1985) 12 písniček, co z toho všechno složil nebo nesložil nevím, ale "Oči pro pláč" by měly být jeho (a Emanuelle 2 pochopitelně ne).
Varadeiro (1974) Hudba: Felix Slováček a Ladislav Štaidl
Od svítání do soumraku
Trochu klidu (1982)
Ospale a líně - tuhle má Zidane rád!
Bridge Over Trouble Water (1970) Hudba: Paul Simon - Komentář: Karel Gott
zkraje to vypadalo, že nebude nic ...
Josef Procházka (28. února /jiné dokumenty patrně uvádí nesprávné datum narození 24. května/ 1874 Slaný – 8. prosince 1956 Praha) byl český klavírista a hudební skladatel.
Nepodařilo se nic identifikovat.
Zdeněk Blažek (24. května 1905 Žarošice – 19. června 1988 Nové Město na Moravě) byl moravský skladatel, pedagog a hudební teoretik.
(název neuveden) pěje Pěvecké sdružení moravských učitelů
Šalvěj
Studená rosenka
Červené jablůško
Dybych já věděla
Malý tanec v e-moll
Z jakéhosi důvosu jsou na YT jen sbory (to poslední se ani nedá počítat)
Vadim Petrov (24. května 1932 Praha – 7. prosince 2020) byl český hudební skladatel, klavírista a hudební pedagog.
Vadim Petrov byl synem ruského emigranta lékaře MUDr. Vadima V. Petrova. Dědeček Vasilij A. Petrov (1872–1949) dožil v Praze, byl významnou osobností ruského společenského života, spjat s pravoslavným chrámem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul., blízkým přítelem biskupa Gorazda a kaplana Vladimíra Petřeka, zastřelených nacisty. Matka Adéla, nar. v Turnově, byla sólistkou Pěveckého sdružení pražských učitelek, nejstaršího ženského sboru v Čechách, zal. 1912.
Rozsáhlé dílo Vadima Petrova zahrnuje téměř 1400 titulů.
(Jeho syn, taky Vadim, vede blbé kecy.) Vnučka je Linda Vojtová (* 22. června 1985 Praha).
Nokturno G dur, op. 60
Stříbrná serenáda, op. 62
Valašské intermezzo, op. 74 (Bez ženské a bez tabáku)
Krkonošská pohádka, op. 75 - Symfonický orchestr Pražské konzervatoře
Mám Tě rád, op. 76
Přátelé zeleného údolí
Mikuláš Schneider-Trnavský (24. května 1881, Trnava – 28. května 1958, Bratislava) byl slovenský hudební skladatel, dirigent a hudební pedagog. Byl to významný autor tzv. "umělé slovenské písně", mnohé z jeho písní během let zlidověly. V roce 1937 sestavil Jednotný katolický zpěvník, který neměl ve své době a dodnes nemá ve střední Evropě obdoby.
Přízviskem "Trnavský" ho "pokřtil" slovenský básník S. Hurban-Vajanský, který v srpnu 1904 na martinských slavnostech přistoupil ke Schneiderovi s pohárem vína a se slovy, že ten, kdo dal jeho slovům takový pěkný výraz v hudbě, ať nechodí po světě s "holým" německým jménem, že si dovolí být jeho druhým kmotrem a dává mu jméno "Trnavský". Pak vzal ono víno, pronesl: "Ego te baptiso et fiat nomen tuum Trnavský", polil mu něžně hlavu a znovu ho políbil. Od té doby používá obě dvě jména: Schneider-Trnavský.
Slovenská sonatina, op. 75 (před 1938)
Missa pastoralis "Alma nox"
Sonáta g moll, op. 12
Keby som bol vtáčkom
Keď sa drobné pieseňky
Tak tíško dvíha mesiac biele čelo
Uspávanka |