Písnička pro dnešní denLudvík Vítězslav Čelanský (17. července 1870, Vídeň – 27. října 1931, Praha) byl český dirigent a hudební skladatel.
Po ukončení studií se stal v roce 1895 dirigentem opery v Plzni. V sezóně 1898/1899 řídil orchestr opery v Záhřebu a v následující sezóně byl 3. dirigentem Národního divadla v Praze. V srpnu roku 1898 se oženil s Marií Hereykovou. Roku 1900 založil polskou operu ve Lvově.
Historicky nejdůležitějším činem Čelanského bylo vytvoření stálého souboru České filharmonie. První koncert se sice konal již 4. ledna 1896 v pražském Rudolfinu za řízení Antonína Dvořáka, ale těleso bylo podle potřeby sestavováno z hudebníků různých pražských orchestrů. Čelanský využil stávky orchestru Národního divadla k vytvoření stálého profesionálního symfonického orchestru a stal se v roce 1901 jeho prvním šéfdirigentem. Nebyl však schopen řešit finanční problémy tělesa, a tak po roce odstoupil a předal vedení Oskaru Nedbalovi.
Vrátil se do Lvova a i zde založil a řídil symfonický orchestr a kromě toho byl ředitelem operních scén v Krakově a v Lodži. V následující dvou letech byl ředitelem filharmonie v Kyjevě a ve Varšavě. V roce 1907 se vrátil do Prahy a založil operní scénu v nově otevřeném Divadle na Vinohradech.
V roce 1909 odešel do Paříže, kde se stal ředitelem operního divadla Apollo a kromě toho řídil symfonický orchestr. Za vynikající nastudování Offenbachových děl byl jmenován důstojníkem Francouzské akademie.
Po první světové válce dostal nabídku na řízení komické opery v New Yorku, kterou však odmítl. Nakrátko se vrátil k České filharmonii a posléze založil ještě jeden symfonický orchestr – Šakovu filharmonii.
Prostě - Čelanský zakladatel. Kam vstoupil, tam založil. Akorát YT nezaložil a to se tak na něj ...
Tři bratři z Paceřic:
Ladislav Bradáč (8. prosince 1870 Paceřice – 4. října 1897 Vlastibořice) byl český hudební skladatel.
Nejprve se živil v Praze jako hodinář. V roce 1893 odešel do Slavonie (dnes na východě Chorvatska). Ve Vukovaru se stal ředitelem kůru a sbormistrem.
Nedokončené opera Baltazar zůstala v rukopise.
Na YT nic.
Otakar Bradáč (10. listopadu 1874 Paceřice – 11. ledna 1924 České Budějovice) byl český hudební skladatel.
Slovanská melodie č. 2
Jaroslav Bradáč (17. července 1876 Paceřice – 29. května 1938 Přeštice) byl český učitel a hudební skladatel.
Byl nadšeným sběratelem lidových písní západočeského regionu. Zanechal na 8 tisíc notových zápisů. Řadu písní posléze opatřil klavírním doprovodem a vydal tiskem. Z tradic lidové písně vycházela i jeho vlastní tvorba.
Jmenovitě ho ale YT nezná.
Oldřich Blaha (17. července 1930 Příkazy – 10. července 2016 Brno) byl moravský hudební skladatel a klavírista.
V roce 1960 vstoupil jako klavírista a skladatel do špičkového jazzového orchestru Gustava Broma a stal se na pět let spolu s Jaromírem Hniličkou a Pavlem Blatným jeho kmenovým autorem.
Po odchodu do důchodu se zcela věnoval jazzu a s různými kapelami koncertoval v mnoha zemích Evropy, Ameriky, dokonce i v Antarktidě.
Veselý výlet
Suita 2. a 3. věta (1. větu nezaznamenali)
I. Album Supraphonu (1962) Uvádějí: Vladimír Dvořák a Blažena Kočtúchová - zde č. 04. Helena Blehárová - Jak malované
Štěpán Mátl - Stříbrná řeka
Laďka Kozderková - Jarní píseň (1971)
Josef Blaha (3.8.1943 Příkazy, okr. Kroměříž - 1.9.1973 Ostratice, okr. Topoĺčany), hobojista, klavírista, hudební skladatel, varhaník, bratr Oldřicha.
Malované sáně
Zub moudrosti
Tabu
Jaromír Nohavica - Polámaný anděl touhy
Štěpán Mátl - Víc nesmím chtít
Sice se píší správně "Blaha", ale běžně najdeme i "Bláha".
Miroslav Petráš (* 17. července 1948, Kyjov) je moravský violoncellista, skladatel a hudební pedagog
Hukvaldy Fantasy: I. Maestoso
Hukvaldy Fantasy: II. Vivo |