Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Panzer General [ŽP: 6 týdnů] (kategorie Hry) moderují Hartmann, stanny.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Příteli, který vstupuješ do tohoto klubu poprvé: Pokud Ti název "Panzer General" je povědomý, jistě jsi už alespoň jednou v životě neodolal pokušení a zahrál sis tuto skvělou strategickou hru; pak se v tomto klubu budeš cítít jako ryba ve vodě (případně jako Wittmann v Tigerovi), neboť se ocitáš mezi spoustou podobně orientovaných nadšenců. A pokud jsi slasti PanzerGeneralování ještě neokusil - pak se Tě pokusíme získat mezi nás, pravověrné. Třeba Ti v tom pomůže

Česká stránka Panzer General

NÁVODY
Motto koordinátora:
Nabízím každému pomocnou ruku, ale nikoho nebudu vodit za ručičku

Záloha klubu - PG manuál - Jak rozběhat PG - Vše k turnaji - PG web - Tel. kontakty na hráče (k dispozici u velitelů)

INFORMACE PRO NOVÁČKY:
Pro zařazení do Turnaje je třeba absolvovat Přijímač!

PŘIJÍMAČ




Právě se hraje 5. turnaj v Panzer Generalovi

Oficiální turnajový email: turnaj.panzergeneral@email.cz

1. etapa - 2. etapa - 3. etapa - 4. etapa - 5. etapa - 6. etapa - 7. etapa - 8. etapa - 9. ETAPA ROZLOSOVÁNA - Graf vývoje skóre

PANZERLIGA na Homepage

   WoT klan Panzer General

== >> - formulář na Treffung ==

== Dohledávání obrázků ze série Panzer General ==

== Prager Treffung 15.3.2024 ==

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: vptfdez
[ 5824 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
delandel Delandel 24.5.2024 00:32 - Odhlášení (00:54) 22517
Operation Weserübung 5 - Začátek druhé světové války.

Velká válka však skončila a Norové hleděli do budoucnosti s optimismem. Pokračovali v obchodu s Británií a výmarským Německem a obnovili všechny ekonomické vazby s Němci. Dokonce i poté, co přišel Hitler. Poté, co se Německo začalo aktivně vyzbrojovat a prosazovat agresivní zahraniční politiku, i po mnichovské dohodě věřilo norské vedení, že politika appeasementu byla úspěšná a válce se lze vyhnout. Ještě v září 1939, kdy v Polsku začaly osudové události, Norsko okamžitě vyhlásilo svou neutralitu a stejně jako předtím doufalo, že nějak všechno přejde.

Její mocní britští a němečtí partneři na to však měli různé názory.
3. září 1939 v 11:00 Británie oficiálně vyhlásila válku. Ve stejný den se muž jménem Winston Churchill stal prvním lordem admirality, nejvyšším představitelem odpovědným za akce britského námořnictva (nejmocnějšího a největšího námořnictva na světě) ve válce.

Churchill tuto funkci zastával v minulosti při vypuknutí první světové války a pak už mu to moc nevyšlo.

V roce 1915, po neúspěchu Dardanel, byl Churchill zbaven úřadu.

Churchill tentokrát nehodlal opakovat chyby z minulé války. Churchill si vzpomněl, jak tehdy britská flotila nebyla připravena na úspěšné akce německých nájezdníků na námořních komunikacích. A jak byli Britové nepřipraveni na hrozbu německé ponorkové flotily a její neomezené ponorkové války. Vzpomněl si, jak Britové nebyli připraveni na rychlou a rozhodnou ekonomickou blokádu Německa.

A samozřejmě si pamatoval, jak Norsko úspěšně obchodovalo s Německem až do roku 1917, dokud neutratili spoustu peněz a spolu s nátlakem nakonec přinutili Norsko připojit se k blokádě Německa.

Tentokrát Churchill nepochyboval, že bude znovu čelit dlouhé námořní válce vyčerpání. Že se strany pokusí navzájem uškrtit blokováním námořní komunikace. A nejdůležitějším místem v tomto boji je Norsko. Navíc jak jeho samotné území s nejdůležitějšími přístavy na atlantickém pobřeží, tak jeho ekonomický potenciál.

Již 19. září Churchill předložil zprávu, podle níž byla železná ruda ze Švédska dodávána do Německa přes norský přístav Narvik. Aby tomu zabránil, Churchill navrhl, aby se norská suverenita a těžba jeho teritoriálních vod vůbec nezabývaly. Faktem je, že ruda byla dodávána ze Švédska přes Botnický záliv. V zimě byla pokryta ledem a Norové jako alternativu dopravovali švédskou rudu svými vodami. Britský premiér Neville Chamberlain však opustil myšlenku těžby norských teritoriálních vod.

To dávalo smysl: objem tam přepravené rudy nepřesahoval 10 % celkové dodávky švédské rudy do Německa. Uzavření této cesty nezpůsobilo vážnou ránu dodávkám rudy do Německa, kde se proměnila v bomby. A nutno říci, že Švédové až do konce roku 1944 úspěšně zásobovali rudou. V letech 1940-1944 poslali do Německa 45 milionů tun železné rudy.

Ve skutečnosti byl pro Brity mnohem důležitější jiný segment norské ekonomiky. Její obchodní loďstvo.

Do roku 1939 čítala obchodní flotila 1 982 lodí a stala se čtvrtou největší na světě, pokud jde o celkovou tonáž, druhou co do velikosti pouze za Británií, Spojenými státy a Japonskem. A nejcennějšími obchodními loděmi dodnes zůstávají tankery, které přepravují černé zlato. V období mezi válkami se Norům podařilo postavit nejnovější tankery. Jejich flotila tankerů se skládala z 265 lodí a byla třetí největší na světě po Velké Británii a Spojených státech. V nadcházející hospodářské válce na moři bude hrát ropa klíčovou roli. A zde Angličané neváhali a okamžitě uvalili dohodu o pronájmu jejich obchodní flotily do Norska. Celá norská obchodní flotila byla od vyhlášení nezávislosti země v rukou soukromých magnátů a rejdařů. Orientovali se na Anglii, takže se velmi rychle s Brity dohodli a za fixní sazby k nim převedli téměř polovinu celé norské flotily, včetně 150 tankerů. Tato dohoda byla uzavřena 11. listopadu 1939.

30. listopadu 1939 začala sovětsko-finská válka.
Británie a Francie podporovaly Finsko ve válce dodávkami zbraní. Diskutovalo se však i o přímé účasti anglo-francouzských jednotek a zde Churchill přišel s myšlenkou vylodění expedičních sil v severním Norsku a Švédsku s apelem na tyto země, aby poskytly své území na pomoc Finsku. Až se tak stane, Britové budou moci převzít kontrolu nad norskými přístavy a švédskými železnými doly, čímž Německo zcela připraví nejen o rudu, ale také ho obklíčí námořní blokádou v severním Atlantiku a Baltském moři.

Norsko a Švédsko samozřejmě naprosto dobře pochopily, že by se v podstatě jednalo o částečnou okupaci jejich země a zatáhlo by je do přímé války nejen proti SSSR, ale i proti Německu. Odmítli pustit spojenecké vojáky dovnitř.

Byly zvažovány různé možnosti provedení operace až do té míry, že Britové navrhli variantu, kdy by to oficiálně bylo jako anglo-francouzští dobrovolníci, kteří by jednali na vlastní pěst ve snaze pomoci finskému lidu. S tím samozřejmě Norové a Švédové nesouhlasili a 3. března 1940 nakonec odmítli připojení ke spojencům. Mezitím čas utíkal, Finové byli poraženi, válka ve Finsku se jasně chýlila ke konci.

Na schůzi válečného kabinetu 8. března Churchill předložil variantu okupace Norska a Švédska. Bylo navrženo ignorovat přání vlád těchto zemí a konfrontovat je s faktem vylodění spojeneckých vojsk. Samozřejmě to byl mezinárodní zločin, ale šlo o britské vítězství ve válce a musela být přijata tvrdá opatření, v takovém případě se malé státy mohly jen smířit se svým osudem.

Churchill byl ale prodchnut důvěrou, že spojeneckým silám nebude kladen odpor a vše půjde celkem hladce.

12. března Chamberlain souhlasil.

12. března 1940 se spojenci rozhodli zahájit vojenskou invazi do Skandinávie a rozhodli se, že diplomatické reakce norské a švédské vlády jsou v rozporu s názorem veřejnosti v těchto zemích. A bylo rozhodnuto otestovat sílu obrany norského pobřeží. K vylodění mělo dojít v Narviku. V případě úspěchu bude následovat přistání v Trondheimu. Účelem invaze bylo obsazení Narviku, po kterém následovalo ovládnutí železnic a zabavení švédských dolů. Invaze do Norska a Švédska mohla být provedena pouze bez vážného odporu. Spojenecké síly se neměly probojovat přes Norsko a Švédsko a měl právo použít sílu pouze jako poslední možnost v sebeobraně.

Invaze byla naplánována na 20. března.
delandel Delandel 22.5.2024 04:52 - Odhlášení (00:54) 22515
Operation Weserübung 4 - První velká válka.

V roce 1908 se další ministerský předseda Norska stal také dalším lodním magnátem, který s výjimkou krátké přestávky zůstal v této pozici až do roku 1920. Je zřejmé, že za takových podmínek Norsko nadále rozvíjelo především svou obchodní flotilu, která zůstala hlavní páteří ekonomiky, a to nemohlo nepřitáhnout pozornost nejbohatšího a nejmocnějšího impéria planety, které byla velmi blízko Norsku a měla status paní moří. Vše však dobře dopadlo a Velká Británie se stala hlavním ekonomickým partnerem Norska. Více než polovina norské obchodní flotily dodávala britský náklad a sloužila britským rozkazům. Zároveň se Británie stala hlavním dodavatelem uhlí do Norska, které v Norsku nebylo dostupné. Což ale bylo tak nutné pro vytápění země a fungování celé obrovské norské flotily. Ironií je, že druhým nejdůležitějším ekonomickým partnerem Norska je rychle rostoucí německá ekonomika.

Německo se zase stalo hlavním cílem norského exportu, nakupovalo čtvrtinu všech ryb ulovených Nory a nakupovalo také norskou měď a síru. V budoucnu, když se dva hlavní obchodní partneři Norska v roce 1914 střetli, Norsko okamžitě vyhlásilo svou neutralitu.

Norové to brzy viděli jako dobrou příležitost, jak vydělat peníze. S vypuknutím války prudce vzrostly ceny lodní dopravy a ryb a Norové začali vydělávat obrovské množství peněz pokračováním v obchodování s Británií a Německem.

Obě válčící strany zpočátku doufaly v rychlé vítězství. Norsku proto nevěnovali pozornost. Ale v roce 1916 se ukázalo, že masakr se protáhl a konec v nedohlednu. V této době začaly válčící strany přemýšlet o tom, jak vyhrát opotřebovací válku. Německo se spoléhalo na ponorkovou válku a odříznutí britské námořní komunikace.

Britové zahájili ekonomickou blokádu Německa. To si mimo jiné vyžádalo zastavení vývozu do Německa z dalších neutrálních zemí. Tímto způsobem se lze pokusit vyhladovět Němce k smrti. Britové si uvědomili, že potřebují zastavit vývoz norských ryb do Německa. Ale jak můžete donutit neutrální zemi, aby přestala obchodovat s potravinami?

To je těžké, tohle není dodávka zbraní. Zde si tedy není na co stěžovat. Britské vládě se ale samozřejmě moc nelíbila současná situace, kdy Němci jedli norské ryby, které chytali s anglickým vybavením z lodí, které pluly na anglické palivo. A tak Britové začali skupovat všechny norské exportní ryby a nabízeli cenu vyšší než Němci. Navíc Britové tuto rybu samotnou nepotřebovali.

V norském přístavu Bergen byly v roce 1916 tisíce sudů nasolených ryb, které Britové koupili od Norů, aby neodešli do Německa.
V přístavu zůstaly nevyzvednuté sudy s rybami. Britové za to utratili 11 milionů liber, v té době obrovské množství peněz.

V Německu se ta zima v letech 1916 až 1917 stala nejhladovější a vešla do historie jako Tuřínová zima. Protože Němci museli jíst rutabaga, která se používá v zemědělství ke krmení prasat. Během první světové války zemřelo hladem 800 000 Němců.

Tuřínová zima

Norsko dodávalo Německu 3 000 tun pyritu mědi měsíčně. S vypuknutím války se tento export prudce zvýšil. Na jaře 1916 už Norové prodávali Němcům 28 000 tun měsíčně. Kromě mědi pyrit obsahoval síru, kterou Němci používali k výrobě střeliva. Stejně jako u ryb Britové nabídli vývoz rafinované mědi do Norska výměnou za právo prvního odmítnutí nákupu všech norských pyritů mědi. Ale stále to nebylo tak ziskové jako export mědi do Němců a Norové pokračovali v prodeji mědi do Německa až do února 1917. Nakonec Británie přešla na otevřený tlak. A v zimě roku 1917 Británie přestala dodávat uhlí do Norska. A byla to jedna z nejchladnějších zim v Norsku a museli se smířit s britskými podmínkami.

Když v roce 1917 Němci zahájili neomezenou ponorkovou válku kolem Británie a začali potápět lodě neutrálních zemí. Včetně Norska. Britové pod záminkou této hrozby ve skutečnosti donutili Norsko, aby si pronajalo (tedy pronajalo Britům) významnou část své obchodní flotily. Od té chvíle se Norové v zásadě proměnili v neutrálního spojence Británie a podporovali ji v ekonomické válce proti Německu. Měli ale štěstí: Norsko bylo na vítězné straně, když válka skončila.

Hlavním závěrem první světové války pro Norsko bylo pochopení, že je velmi nebezpečné sedět na dvou židlích, když je válka mezi dvěma nejsilnějšími válčícími stranami. Ukazuje se, že dříve nebo později se mocné válčící síly pokusí Norsko zcela pohltit a připravit tak svého nepřítele o ekonomickou základnu. A Norsko v tomto případě nevyhnutelně ztratí svou nezávislost tím, že se někomu podřídí. A k tomuto pohlcení může dojít nejen v podobě ekonomické podřízenosti, které Britové úspěšně dosáhli, vše může a může v budoucnu za určitých okolností vést k otevřené agresi jedné ze stran vůči Norsku.
delandel Delandel 20.5.2024 07:06 - Odhlášení (00:54) 22514
Operation Weserübung 3 - Minulost Norska.

Asi se chcete zeptat.
Proč byl potřeba poslední příběh o Nizozemsku?

Něco podobného se totiž stalo s norskou provincií, která patřila Dánsku. Územně je Norsko od Dánska odděleno průlivem a území samotné norské provincie se příliš nelišilo od hranic bývalého Norského království. Stejně jako kdysi v Nizozemsku mělo Norsko vážné problémy s úrodnou půdou, k tomu se na většině území přidalo chladné klima. A všechny zdroje, které Norsko získalo, byly moře a lesy. A pokud to v éře Vikingů umožnilo stavět lodě a vydávat se na námořní plavby za kořistí. V 17. století se Norové spoléhali na rybolov a námořní obchod. V té době samozřejmě nejen Nizozemci věděli, jak chytat a vařit sledě. Nizozemci však kontrolovali 80 % světového lovu sledě. Jednoduše proto, že stanoviště této ryby bylo a zůstává dodnes v Atlantiku. Ve středověku bylo nejdůležitějším centrem evropského námořního obchodu Baltské moře a o kontrolu nad ním se neustále vedly války. Nejdůležitější strategickou oblastí se však v 17. století stal Atlantik. Důvodem bylo objevení a aktivní rozvoj Nového světa. Pouze země s přístupem k Atlantiku mohly kolonizovat Ameriku a zbohatnout, protože právě přes ni vedly mezikontinentální obchodní cesty. Z tohoto důvodu si Ameriku mezi sebou rozdělili především Španělé, Francouzi, Britové a Nizozemci.


Délka norského pobřeží je přitom 25 000 km, z nichž většinu omývá Atlantik. A Norové kromě ryb začali rozvíjet obchodní loďstvo, o které byla poptávka na frekventovaných trasách v Atlantiku. Měli s tím velký úspěch.

Norské lodě a norští námořníci poskytovali služby všem předním námořním mocnostem. Stavění lodí se aktivně rozvíjelo a brzy byli nejbohatší lidé v Norsku mezi rybářským průmyslem a majiteli lodí. Stejně jako v případě Holandska dozrál v Norsku v 19. století politický norský národ na kapitalistickém základě.

Norové byli stále více prodchnuti národní identitou. A zároveň nechápali, proč by měli platit daně nenáviděnému dánskému králi, který sedí na druhé straně průlivu.

A teď rozhodující okamžik!
V roce 1807 vstoupilo Dánsko do spojenectví s Napoleonem a začala anglicko-dánská válka. Přátelství s Napoleonem skončilo a v roce 1814 bylo Dánsko po prohrané válce nuceno podepsat Kielskou smlouvu, podle níž bylo Norsko postoupeno Švédsku jedním z účastníků protinapoleonské koalice. Norové jaksi nechtěli vyměnit dánského krále za švédského a v roce 1814 vyhlásili nezávislost přijetím vlastní ústavy. Svolali svůj parlament a zvolili svého krále.

Toto rozhodnutí Norska se Švédům z nějakého důvodu příliš nelíbilo a snažili se věc vyřešit pomocí armády. Ale po několika bitvách namísto vleklé války se rozhodli dohodnout na kompromisu.

Battle of Lier (1814)

Podařilo se dohodnout na vytvoření švédsko-norské unie v podobě spojení dvou království. Norsko si zachovalo svou ústavu, parlament a větší autonomii, ale přijalo jediného švédského krále. Bylo to pouze dočasné řešení a pouze pomohlo oddálit získání plné suverenity Norska o několik desetiletí.

Norsko a Švédsko byly neustále sužovány politickými krizemi v otázkách autority zahraniční politiky. A samozřejmě v otázce zahraničního obchodu a daní.

Norské zahraniční vztahy byly zaměřeny na obchod a lodní dopravu. Ekonomika země se stávala stále otevřenější, což vyžadovalo politiku postavenou na maximální svobodě a minimálních clech. V rámci Unie neexistovala žádná celní unie Norská liberální obchodní politika byla přímým opakem kurzu Švédska s jeho protekcionistickými tradicemi.

Norský byznys to tedy měl v náručí švédské koruny s jejími daněmi a cly těžké.
Na konci 19. století se v norském parlamentu zformovala mocná frakce zastánců rozbití Unie se Švédskem. V jejím čele stál Christian Michelsen, jeden z největších rejdařů v Norsku.

Christian Michelsen

Christian Michelsen, který měl velký zájem na získání nezávislosti Norska, se v roce 1905 stal premiérem Norska a ve stejném roce rozbil unii se Švédskem. Norsko se stalo konstituční monarchií pozváním nového krále Carl.
Christian Frederik Carl Georg Valdemar Axel

Který poté, co byl korunován, se stal norským králem a přijal jméno Haakon VII


Haakon VII by byl norským králem až do své smrti v roce 1957. V budoucnosti tohoto příběhu se stane jedním z klíčových účastníků.
delandel Delandel 18.5.2024 07:31 - Odhlášení (00:54) 22510
Operation Weserübung 2 - Historie sleďů.

Kvůli tragickému souběhu okolností ztratilo Norsko ve středověku svou nezávislost a na mnoho let zůstalo pod kontrolou Dánska a Švédska, kterým se v té době podařilo vytvořit silné evropské mocnosti.
Konec norského království nastal v roce 1319, kdy zemřel poslední norský král Haakon V. Magnusson

Nezůstali žádní mužští dědici a krize dynastie vedla ke zvolení mladého švédského krále, který byl příbuzným Haakona, norským králem.
Tak začali švédští králové vládnout Norsku.

Od konce 14. století začala královská dynastie ovládat již tři země. Dánsko, Norsko a Švédsko.

Norsko si v této fázi ještě udrželo určitou nezávislost, ale od roku 1536 se dostalo do úplné závislosti na Dánsku a Norsko se z rovnoprávného člena dynastické unie stalo pouze dánskou provincií.

Od této chvíle by Norsko mohlo velmi dobře navždy zmizet jako civilizace ze světových dějin, jako mnoho feudálních států v minulosti, které se rozpustily ve velké velmoci.
Spojené skandinávské země

Jenže v té době se už ve světě rýsovala síla, která by následně zničila moc feudálů i panovníků.

Podél severozápadního pobřeží Evropy, mezi bažinami foukanými atlantickými větry, byly země na území moderní Belgie a Nizozemska. Tyto regiony tehdy nebyly bohaté na přírodní zdroje. Lidé zde buď pracovali na odvodňování rašelinišť, aby z přírody získali zpět úrodnou půdu. Nebo vyrazili na moře na ryby. Chudé rybářské vesnice mohly stavět pouze malé čluny, které zajišťovaly pouze jejich vlastní potřeby, což jim neumožňovalo prodat přebytečný úlovek. Pobřežní vody Holandska jsou navíc domovem atlantického sledě. Který žije jen v obrovských hejnech a kterého je ve výsledku docela snadné ulovit. Pak se ale sledě chytaly pouze pro osobní spotřebu. Bylo to jídlo chudých. Je to všechno o nechutné chuti hořkosti, kterou sleď měl.

V polovině 14. století se ale věci hodně změnily.
Holandský rybář.
William Buckels
Přišel na rychlý způsob, jak připravit sledě ihned na lodi v sudech. Hořkou chuť vytvářejí některé orgány, které se brzy po ulovení ryby začnou kazit. Sleď bylo zbytečné sušit nebo solit, protože ryba po ulovení rychle zhořkla. Způsob solení sledě, který vynalezl William Buckles, umožnil zachovat chuť sledě. A protože v okolních vodách bylo hodně sleďů, Buckles a jeho spoluobčané rychle nashromáždili mnoho sudů sleďů, které bylo možné prodat na rybím trhu v nejbližším městě. Brzy všichni holandští rybáři přešli na lov sledě a v nizozemských městech došlo ke skutečné explozi sledě, která rychle pokryla celý kontinent.

Sleďů bylo hodně, bylo to chutné a hlavně dostupné pro široký export kamkoli. Jelikož se sledi v sudech nekazili, stali se jedním z hlavních produktů Evropy. Objevuje se jak na stolech evropských panovníků, tak v nabídce evropských armád během vojenských tažení.

Pieter Claesz maluje Snídaně (1646)

Jednou z nejznámějších událostí stoleté války byla bitva sleďů v roce 1429. Poté se Britům podařilo dodat 300 povozů naložených sudy se sleděmi do obleženého Orleansu.
Strategicky důležitý sleď byl úspěšně dodán.

Obrovská poptávka po sledě přinutila Nizozemsko stavět obchodní lodě. Stavěla se nejen velká specializovaná rybářská plavidla. Ale také velká obchodní flotila na vývoz sledě.
A stavba lodí je z vědeckého hlediska velmi složitý podnik, který vyžaduje velké úsilí, zdroje a finanční investice. Všichni si ale byli jisti, že je na moři čeká obrovský úlovek, který se jim vynaložené investice plně vrátí. Poté se ve skupinách shromažďují rybáři, obchodníci a další podnikaví boháči. Vybíráním peněz a sdílením výdajů a následných zisků. Takto vypadá obchodní partnerství.

Produkce sledě byla zefektivněna a regulována. Bylo zavedeno standardní opatření pro vývoz sledě obecného, ​​pro které nizozemská obchodní sdružení stanovila jednotnou cenu. Aby se nikdo nerozhodl snížit cenu. Byl to 42galonový sud zvaný Barrel. Dnešní hlavní komodita ve světě, která nahradila sledě, ropa, se také prodává v sudech na základě objemu sudu sledě, tedy stejných 42 galonů.

Obrovské superzisky z prodeje sledě umožnily nizozemským obchodníkům stát se prvními kapitalisty na planetě v moderním slova smyslu. Přebytečný kapitál by mohli investovat například do zemědělství, nakonec by dokončili odvodnění bažin a pokryli Nizozemsko mlýny a kanály. Byla to vynikající investice, protože existoval vhodný trh pro venkovské produkty. Na tyto poměry obrovská nizozemská města, ve kterých žilo až 10 % celkové populace. Což bylo několikanásobně vyšší než procento městského obyvatelstva v hlavních evropských mocnostech té doby. Města, která byla hlavními centry obchodu, dále rostla. V průběhu několika staletí se vesnice ztracené v bažinách provincie staly jedním z center evropského obchodu. Začaly zde vznikat banky a směnárny a formoval se kapitalismus. A s rozvojem kapitalismu se formuje i politický národ.

Již od konce 14. století se začal formovat holandský národ. A národ není svazek lidí spojený s krví, rasou a jinými svinstvami. Byl to produkt lidského vývoje, který doprovázel přechod od feudalismu ke kapitalistickému základu. Národ je historicky ustálené stabilní společenství lidí, které vzniklo na základě společného jazyka, území, hospodářského života a duševního složení, projevující se ve společné kultuře.
Pospolitost ekonomiky je nejdůležitějším utvářejícím faktorem.

V Nizozemí se zformovala soběstačná, jedinečná, výkonná ekonomika, založená nikoli na feudálech a aristokratech, ale na podnikavých lidech, často obyčejných lidech a bývalých námořnících a rybářích. Tak se v těch místech formovala buržoazie.

Ale byl tu jeden problém: celou tu dobu, kdy provincie bohatly, neměly svůj vlastní stát. V době, kdy rybář Willem Beukels objevil své sledě, byly tyto země pod vládou Burgundského vévodství. A pak se dědictvím dostali pod nadvládu Španělské říše, nejsilnějšího evropského státu v 16. století.

Nizozemsko bylo dokonce územně odděleno od zbytku říše a zůstalo samostatnou enklávou

Ale bohaté provincie byly nuceny platit daně vzdálenému panovníkovi a obrovskému davu jeho aristokratů, kteří své tituly a bohatství získali dědictvím. A kteří se přitom dívali na nizozemské obchodníky, kteří bohatli svou prací a svými riziky, jako na nedůstojnou špínu, která se jim, aristokratům, stále nerovnala. Nahromadila se nespokojenost a to vše nemohlo trvat dlouho a v roce 1566 došlo k první buržoazní revoluci v historii. Nizozemské provincie se 200 let předtím, než to udělaly ve Spojených státech, rozhodly vytvořit svůj vlastní stát nezávislý na panovníkech a aristokracii. Založeno na kapitalistických a ne feudálních vztazích. A začala osmdesátiletá válka, která skončila vítězstvím provincie a vytvořením nového mocného hráče na světové scéně. Nizozemská republika.

Bylo to poprvé, kdy kapitalistický stát porazil obrovskou aristokratickou monarchii a otevřel tak budoucnost Evropy a celého světa. Důvodem samozřejmě není jen jeden rybář a krásný příběh úspěchu. Důvod je v objektivních předpokladech, které se vyvinuly na konkrétním území, kde se z určitých důvodů (nedostatek úrodné půdy a silná města) neprosadila silná moc feudálních vlastníků půdy. Tradiční feudální vztahy s následným zotročením závislého obyvatelstva se proto vyvíjely špatně. Absolutismus byl proto nucen zformovat novou formu společenských vztahů, která se v té době stala nejprogresivnější na planetě. Proto byla nucena vzniknout nová forma společenských vztahů, která se v té době stala nejprogresivnější na planetě.
delandel Delandel 16.5.2024 21:15 - Odhlášení (00:54) 22509
Operation Weserübung - Bitva, kde všechno nešlo podle plánu.


Ve hře Panzer General jsou první bitvy v roce 1939 do konce roku 1940 většinou cvičné a teprve od roku 1941 se hráči otevírá vážnější hra.
Hráč bude muset odehrát 4 mise, dvě proti Polsku a dvě proti Francii. Pokud ale chce hráč vyhrát velká vítězství porážkou každého národa, pak se mu otevřou další dvě bonusové mise. Jedna z nich zahrnuje dobytí Norska a pro začátečníka se může zdát dokonce obtížná, ale zároveň jde o jednu z nejzajímavějších misí ve hře s aktivním využitím námořnictva a letectva.

Zdá se, že Němci tuto bitvu snadno vyhrají.

Ale jaké to bylo doopravdy?
Proč Němci potřebovali Norsko?
Jaký byl plán?
Co tam dělali spojenci?
A jak bitva dopadla?

Na světě není mnoho zájemců o informace o událostech v Norsku v roce 1940. Předpokládá se, že Němci se rychle vylodili a zajali Norsko. Ale ve skutečnosti bylo všechno mnohem složitější a myslím, že by bylo velmi poučné, aby se lidé dozvěděli o málo známých případech vítězné německé armády, která již porazila Polsko a později porazila Francii. Během své invaze do slabé země Norska se setkali s nečekanými potížemi. A celý jejich původní plán selhal. To povede k tomu, že se německá vojska, uskutečňující další politické dobrodružství vedení své země, ocitla v podmínkách, na které nebyla zcela připravena a byla nyní nucena samostatně reagovat na neúspěchy a snažit se situaci zvrátit a nakonec vyhrát s velkými obtížemi.

Čekají vás tak grandiózní bitvy na souši i ve vzduchu, stejně jako námořní bitvy, intriky a mazané plány v rámci plánů, nečekané zvraty osudu a samozřejmě masové hrdinství a sebeobětování. Ale abychom pochopili důvody, proč v Norsku byla válka, musíme nejprve zjistit, co se stalo v minulosti, při zrodu moderního norského národa a jejich státu.
delandel Delandel 12.5.2024 11:23 - Odhlášení (00:54) 22508
Eisenwolf pak by vás mohl zajímat Flakturm :)

Flak Towers
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 11.5.2024 17:57  22507
DelandelZkoukl jsem to a fakt zajímavé.
delandel Delandel 3.5.2024 06:00 - Odhlášení (00:54) 22506
Ke konci války Němci stále více používali různá opevnění v naději, že zastaví spojence.
Jedním z těchto zajímavých opevnění byly malé kanónové bunkry vytvořené z upravených věží tanků Panther. A byly docela běžné.

Panther Turret Bunker

Pantherturm Tank Bunkers
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 28.4.2024 21:29  22505
Johny_ZED [22503]:

Zajímavé. Žádná bitva z východní fronty. Úmysl?

No nic, pustím se do boje v USA a tuhle písničku si nechám pro příště :)
johny_zed Johny_ZED Blue! Kill them all, God sort them out! 19.4.2024 08:45  22503
6.turnaj PGCZAhoj bando, včera jsme rozlosovali 6. turnaj v PGCZ. Rozlosování probíhalo losováním. Výsledné dvojice přinášíme níže:

Ferninand vs Eissenwolf = Anzio
Frolek vs Vesep = El Alamain
Hartmann vs 777 = Washington
Heki vs Mikenor = Serverní Afrika
Johny ZED vs Delandel = Husky
Pepr vs Adam = Market Garden
Vlk vs mjm169 = Balkán

Můžete se do toho pustit pánové. :-)
fenix Fenix 5T Červení 18.4.2024 09:56  22502
info k 6. turnaji PGCZAhoj všem,

přikládám vyhodnocení hlasování, kterého se zúčastnili následující hráči: Pepr, Delandel, Hartmann, Ferdinand, Vesep, Johny ZED, Mikenor, Frolek, 777, Vlk, Heki, eisenwolf, Adam a mjm169.

Přehled 15 nejpopulárnějších bitev podle hlasování, seřazených sestupně:

Severní Afrika - 75%
Moskva 41 - 75%
Benelux - 67%
El Alamein - 67%
Střední východ - 58%
Kavkaz - 58%
Husky - 58%
Anvil - 58%
Anzio - 50%
Market Garden* - 50%
Balkán - 50%
Sevastopol - 50%
Stalingrad - 50%
Kursk* - 50%
Washington - 50%

Panzeru zdar
delandel Delandel 17.4.2024 22:22 - Odhlášení (00:54) 22501
Už se nemůžu dočkat, až začne rozdělování účastníků turnaje.
Doufám, že dostanu energického soupeře :)
fenix Fenix 5T Červení 4.4.2024 16:48  22500
info k 6. turnaji PGCZAhoj všem,

zasílám základní informace o turnaji:

Turnaj se bude hrát na 6 kol, nikoli na etapy. V každém kole bude na výběr z 15 bitev z PGCZ.

1/Je potřeba vybrat zmíněných 15 bitev. O tom, které bitvy budou v 6. turnaji, rozhodnete hlasováním. Odkaz pro hlasování je ZDE
2/Rozlosování proběhne 18. 4., což je za 14 dní od dneška.
3/Na kolo v turnaji je vyhrazeno 4 měsíce, tzn. 3 bitvy za rok.
4/ Ten hráč, který neodehraje bitvy v daném limitu, ztrácí 2 body v hodnocení.
5/ Hrát se bude pouze přes Pgchanger – je to jednoduché, vysvětlení přidá Hart.
6/ Pokud máte připomínky nebo návrhy, nyní je ta správná příležitost je sdílet.

Doufám, že toto vyjasňuje plánovaný průběh turnaje. Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se obrátit na mě nebo na Harta pro další informace.
delandel Delandel 4.4.2024 09:36 - Odhlášení (00:54) 22499
Vypadá dobře.
Kdo s kým bojuje a jaké karty?
fenix Fenix 5T Červení 3.4.2024 13:03  22498
Nový turnaj PGCZAhoj všem,

s radostí vám oznamuji seznam vážených generálů, kteří se přihlásili na nadcházející turnaj. Bitevní pole je připraveno, strategie jsou, snad, promyšlené a očekávání stoupá. Zde jsou stateční stratégové :-), kteří jsou připraveni předvést své taktické umění:

Generál 777
Generál Adam
Generál Delandel
Generál eisenwolf
Generál Ferdinand
Generál Frolek
Generál Hartmann
Generál Heki
Generál Johny ZED
Generál Mikenor
Generál Pepr
Generál Vesep
Generál Vlk

Pánové, připravte se na nový turnaj plný strategických soubojů a taktického myšlení. Ať nejlepší generál vyhraje!

g. Pepr


[ 5824 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt