Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Panzer General [ŽP: 6 týdnů] (kategorie Hry) moderují Hartmann, stanny.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Příteli, který vstupuješ do tohoto klubu poprvé: Pokud Ti název "Panzer General" je povědomý, jistě jsi už alespoň jednou v životě neodolal pokušení a zahrál sis tuto skvělou strategickou hru; pak se v tomto klubu budeš cítít jako ryba ve vodě (případně jako Wittmann v Tigerovi), neboť se ocitáš mezi spoustou podobně orientovaných nadšenců. A pokud jsi slasti PanzerGeneralování ještě neokusil - pak se Tě pokusíme získat mezi nás, pravověrné. Třeba Ti v tom pomůže

Česká stránka Panzer General

NÁVODY
Motto koordinátora:
Nabízím každému pomocnou ruku, ale nikoho nebudu vodit za ručičku

Záloha klubu - PG manuál - Jak rozběhat PG - Vše k turnaji - PG web - Tel. kontakty na hráče (k dispozici u velitelů)

INFORMACE PRO NOVÁČKY:
Pro zařazení do Turnaje je třeba absolvovat Přijímač!

PŘIJÍMAČ




Právě se hraje 5. turnaj v Panzer Generalovi

Oficiální turnajový email: turnaj.panzergeneral@email.cz

1. etapa - 2. etapa - 3. etapa - 4. etapa - 5. etapa - 6. etapa - 7. etapa - 8. etapa - 9. ETAPA ROZLOSOVÁNA - Graf vývoje skóre

PANZERLIGA na Homepage

   WoT klan Panzer General

== >> - formulář na Treffung ==

== Dohledávání obrázků ze série Panzer General ==

== Prager Treffung 15.3.2024 ==

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: ofzfcny
[ 5826 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 16.6.2024 14:17  22546
Hart. 22544Co mam oslavovat ? Hej môžme.
delandel Delandel 16.6.2024 14:01  22545
Operation Weserübung 14 - Síla norské armády.

Při sestavování plánu invaze Němci záměrně opustili svou nejsilnější strategii, Blitzkrieg. Což zahrnuje náhlé letecké útoky na nepřátelská letiště a strategicky důležité objekty před invazí. Důvody jsou následující.

Za prvé: Toto je přátelské zachycení.
A přesvědčit norského krále, aby se usadil v míru, by bylo mnohem lepší s minimem obětí pro jeho lid z vojenských incidentů.

Za druhé: Kvůli důležitosti obsazení letišť nedotčených.
Kombinovaná operace vzduch-moře měla vyřešit všechny hlavní problémy během jednoho dne. Zbytek okupace území země a posílení obrany pobřeží před případným vyloděním britských jednotek proběhne v klidné a přátelské atmosféře společně s Nory, kterým Němci vše vysvětlí a oni pochopí, že bylo pro jejich vlastní dobro.

Jak vidíte, všechny obavy Němců při vypracovávání plánu invaze byly založeny na možném rychlém zásahu Británie. O samotné možnosti vážného odporu vůči Norsku se v operačních dokumentech německé centrály nepočítalo.
Byly pro to důvody.

Norské ozbrojené síly představovaly pro německou armádu malou hrozbu. Jejich celkový počet byl 21 000 lidí. Pozemní síly čítaly 15 500 lidí a byly organizovány do šesti divizí. A jaké štěstí, že místa stálého nasazení norských divizí se nacházela právě v oblasti šesti strategicky důležitých měst, která se Němci chystali dobýt hned první den operace. Norské divize neměly v průměru více než 3000 mužů. A nebyli mobilizováni do války. Tímto způsobem budou tito slabí okamžitě zlikvidováni a Norsko zůstane bez armády.

Norové však měli zajímavý systém branné povinnosti, což bylo v podstatě 13 týdnů vojenského výcviku. Během této doby procházeli branci střeleckým výcvikem a žili ve vojenských táborech, kde je učili vše potřebné pro válku. To umožnilo značně ušetřit peníze na údržbu stálé armády a zůstala jen její malá stálá část. Ale zároveň to v případě potřeby umožnilo zemi nashromáždit velké množství mužů, kteří uměli zacházet se zbraněmi a znali základy vojenské služby. V případě války budou tito vycvičení muži schopni rychle výrazně posílit armádu, ale to bude nějakou dobu trvat.

V případě nouze počítal norský mobilizační plán s vytvořením až 100 000 záložníků do 7 dnů.

S výzbrojí norské armády bylo vše opravdu velmi špatné....

Norové neměli žádná obrněná vozidla. V horských oblastech, kde je špatně rozvinutá silniční síť, však obrněná vozidla nejsou nijak zvlášť potřebná. Vybavení pozemních sil bylo plně v souladu se standardy..... z let 1914–1918.

Hlavní zbraní norského pěšáka byla 6,5 ​​mm puška Krag-Jorgensen z roku 1894. Bylo málo automatických ručních zbraní, zejména lehkých kulometů. Armádní jednotky protivzdušné obrany byly vyzbrojeny 12,7 mm protiletadlovými kulomety Colt v jednoduchých a dvojitých přenosných lafetách. Dělostřelectvo bylo zastoupeno především 75mm polními děly systému Schneider vzoru 1897 a 65mm francouzskými horskými děly systému Ducret. Dělostřelecké systémy větší ráže byly k dispozici ve velmi omezeném množství.

Celkem tam bylo až 130 děl a něco málo přes 100 minometů. Asi 190 stacionárních a asi 1500 lehkých kulometů.
Téměř úplně chyběly protitankové zbraně. Doprava téměř všude, s výjimkou některých částí první linky, zůstala koněspřežná.

Ve skutečnosti má Norsko celkem dva tucty slabých praporů s velmi slabou dělostřeleckou podporou. Můžeme říci, že v jižní části země existovala podmíněná divize a další divize byla naverbována v severní části země. Takže ve skutečnosti se s invazí Wehrmachtu nepotkalo šest divizí norské armády, ale pouze dvě.

Plukovník norské armády J. Petersen při hodnocení stavu připravenosti vojsk pro případ války v lednu 1939 napsal: „Naše armáda, nepočítaje vojenské školy, se již 15–16 let neúčastnila manévrů. Velitelé divizí, pluků a praporů nikdy necvičili."


Norské letectvo zahrnovalo 10 britských dvouplošníků Gladiator a asi 40 nizozemských lehkých bombardérů Fokker C-V, 11 námořních plovákových torpédových bombardérů, americký Douglas a německý Henkel-115, které byly Norům prodány právě před rokem.

Když začala druhá světová válka, Norové začali modernizovat své letectví a je zajímavé, že se obrátili o pomoc nikoli na Británii nebo Německo, od kterých dříve nakupovali, ale na Spojené státy a objednali si od Američanů stíhačky Curtiss P-36 Hawk. Ve hře Panzer general jsou zastoupeni CHk 75 z Francie. Dobrý stíhač, i když velmi drahý, byl francouzský MS 406 mnohem levnější.
Hawks si však vedl dobře během bitev ve Francii.
Bohužel pro Norsko nové americké letouny nestihly vstoupit do služby před invazí.

Takhle by norský Hawk 75 vypadal v roce 1940, kdyby byl připraven na válku

V době invaze byl norské letectvo jako celek žalostný pohled...


Stejná situace je s norskou flotilou. 80 % válečných lodí bylo spuštěno během první světové války nebo před ní. A jejich průměrný věk byl 65 let. Například torpédoborec Draug byl postaven v roce 1908 nebo ponorka A-4 byla vytvořena v roce 1914.

Nejvýkonnějšími loděmi Norska byly dvě bitevní lodě pobřežní obrany Norge a Eisvold, byly z éry rusko-japonské války. Sedm torpédoborců a 17 torpédoborců bylo na moři. 9 ponorek a řada menších a pomocných plavidel.


Norové se samozřejmě usilovně snažili vylepšit flotilu a postavili čtyři nové torpédoborce. Jenže na začátku války nebudou připravené a němečtí okupanti je použijí v budoucnu.

Neutrální, mírumilovné Norsko nikdy nemělo ambice na velkou zaoceánskou flotilu. Její vojenskou doktrínou byla obrana. Proto byl důležitou součástí námořnictva systém pobřežní obrany. Opevnění byla také obecně stará, ale jak každý generál ví, těžká děla se s věkem nestávají méně smrtící. Pobřežní pevnosti byly umístěny na přístupech k městům Oslo, Bergen a Trondheim. Ale bez mobilizace se snížil výpočet pobřežních baterií.

Němci ale počítali s překvapením útoku a rychlostí svých akcí. Pak většina norských jednotek prostě nestihne sestavit jednotky a vstoupit do bitvy. A do této doby bude norský král zajat a prohlásí, že je vše v pořádku, tito němečtí přátelé přišli pomáhat a ne okupovat.


Operace Weserübung byla naplánována na 9. dubna 1940.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 14.6.2024 14:40  22544
777Už slavíš?
Na oslavu bychom mohli zahájit bitvu :)
delandel Delandel 12.6.2024 17:56  22543
Operation Weserübung 13 - Němci využívají nové vojenské schopnosti.

Ze šesti strategicky důležitých norských měst, která měla být okamžitě dobyta, bylo samozřejmě nejdůležitější Oslo. V oblasti hlavního města se nacházela hlavní norská námořní základna Horten a hlavní letecká základna Fornebu. Všechny tyto kritické objekty musí být v prvních hodinách invaze pod kontrolou.

No, to nejdůležitější.
Vedení země je v hlavním městě.
Když se norský král dozví, že Němci jsou již v Oslu a hlavní vojenská zařízení již byla dobyta, rychle opustí hloupé myšlenky na odpor a ochotně přijme podmínky kapitulace, které jsou ho zcela hodné. Pak bude veškerý další odpor norské armády zbytečný a země bude snadno obsazena. Ale pro dokončení úkolu rychle dobýt letiště a zablokovat Oslo je velmi důležité, aby král neměl čas opustit hlavní město. K vyřešení tohoto nejdůležitějšího úkolu bylo rozhodnuto použít nejnovější německý typ vojsk. Němečtí výsadkáři.

Zrod a vývoj výsadkových vojsk v období mezi světovými válkami prošel složitou etapou hledání svého místa ve struktuře ozbrojených sil nejmocnějších zemí světa. V té době nikdo netušil, jak užitečné bude použití výsadkových jednotek. Tento nový typ vojsk ještě nebyl vyzkoušen v reálné bitvě. Přístupy velmocí k využití výsadkářů byly různé. Například v Británii byla skutečná efektivita výsadkářů nahlížena skepticky. A první výsadkové jednotky tam začaly vznikat těsně po výsledcích norského tažení, kde němečtí výsadkáři ukážou svou velmi vysokou užitečnost.

Jednou ze zemí, která skutečně věřila novému typu vojsk, parašutistům, byl Sovětský svaz. Právě tam byla v roce 1930 vytvořena první výsadková jednotka jako součást jedenácté pěší divize. Sovětská armáda vyvinula koncept masivního vzdušného útoku za nepřátelskými liniemi. Což by mělo nevyhnutelně vést ke zhroucení nepřátelské fronty. Tak se věřilo, že poziční válka první světové války s přítomností četných výsadkových jednotek se stane minulostí.

V roce 1935, během cvičení Rudé armády, bylo poprvé na světě vyloděno rozsáhlé vylodění více než 1100 výsadkářů. Na cvičení byli přítomni němečtí vojenští pozorovatelé a podívaná, kterou viděli, na ně velmi zapůsobila. V roce 1936 Německo vytvořilo vlastní výsadkové jednotky a na začátku druhé světové války mělo Německo sedmou výsadkovou divizi. Němečtí stratégové však zvolili jinou taktickou cestu k použití výsadkářů.

Došlo se k závěru, že hromadné vzdušné útoky za nepřátelskými liniemi by byly extrémně nákladné. A i když se jim podaří úspěšně přistát, nebudou schopni dosáhnout strategických cílů. Koneckonců, výsadkové jednotky měly velmi malou autonomii. Palebná síla byla také omezena, protože i skákání s osobními zbraněmi bylo v té době nepohodlné. Proto byli výsadkáři vysíláni na lety pouze s pistolemi. A všechny ostatní zbraně přistávaly v samostatných kontejnerech na padácích, které se po přistání ještě musely najít.

Německý transportní letoun Junkers Ju 52 mohl přepravit 13 výsadkářů s jejich osobními zbraněmi a minimální zásobou munice a proviantu. Dalo se zapomenout na dělostřelectvo a další těžké zbraně, které byly pro bitvu nejdůležitější. A s tím vším zivot parašutisty ve válce může být docela jasný, ale stejně krátký, zvláště pokud je vojenské velení používá nesprávně. S jednou osobní zbraní a dokonce i omezeným množstvím munice nelze splnit mnoho úkolů za nepřátelskými liniemi, a pokud nebude dosaženo úspěchu, pak brzy začnou parašutistům docházet jídlo. S ohledem na obrovské prostředky a čas vynaložený na výcvik výsadkářů. Drahé vybavení a fakt, že výsadkářem nemůže být každý voják, ale jen ten nejvycvičenější a dobře připravený, vytvoření velkého množství takových vojáků bylo extrémně nákladné.

Ale navzdory velkému riziku mají výsadkáři jedinečné schopnosti přistát za nepřátelskými liniemi. Co kdyby přistání padákem nečekaně přistálo v oblasti nepřátelské letecké základny, kterou pak rychle dobyli. Poté mohou být všichni ostatní vojáci dopraveni na obsazené letiště letadlem. To umožní výsadkářům přijímat munici, posily a těžké zbraně. Němečtí výsadkáři věřili, že se mohou stát účinným taktickým nástrojem v útočných operacích. Například obsazením nepřátelských letišť nebo mostů v cestě německých postupujících jednotek tímto způsobem bude možné v budoucnu rychle se sjednotit s hlavní armádou a přitom dobýt strategicky důležitý objekt.

A nyní měli němečtí výsadkáři poprvé konečně příležitost prokázat svou efektivitu v praxi tím, že se zúčastnili nejdůležitější vojenské operace k invazi do Norska. Pro operaci byl vyčleněn jeden výsadkový prapor, z nichž jedna rota byla stažena k účasti na okupaci Dánska. A další tři měly dobýt dvě strategicky důležitá norská letiště a zajistit, aby na nich přistál zbytek letadel s posilami.

První letiště se jmenovalo Sola a nacházelo se 11 km od norského přístavu Stavanger. Bylo to jediné letiště na západním pobřeží Norska.

Druhé letiště Fornebu bylo hlavní základnou norského letectví a nacházelo se v oblasti Osla.

Do operace bylo zapojeno celkem pět německých pěších divizí. Jedna horská divize (Gebirgsjäger) plus prapor výsadkářů (Fallschirmjäger).

První den invaze, která měla vyřešit všechny hlavní problémy, však bylo v první německé vyloďovací vlně jen 11 000 lidí. Asi 9 000 vojáků přistane obojživelným útokem a 2 000 přistane letadlem na dobytých letištích.

Pro tuto nejdůležitější operaci sestavila Luftwaffe velmi seriózní skupinu. Více než tisíc letadel, více než polovina z nich byla dopravní letadla, která by měla důležitou roli v neustálém dodávání vojáků a techniky do Norska. 360 různých bombardérů bylo také impozantní silou. 38 jednomotorových stíhaček a 64 těžkých dvoumotorových stíhaček.

Ale musíte pochopit, že bombardéry by nebyly schopny dosáhnout většiny Norska. Také jednomotorové stíhačky se nemohly dostat do Norska, protože by neměly dostatek paliva, proto jich bylo tak málo. Dopravní letouny výsadkářů létajících s první vlnou invaze měly doprovázet těžké dvoumotorové stíhačky Messerschmitt Bf.110, jejichž dolet umožňoval let do jižního Norska. Ale i tak budou mít dostatek paliva na to, aby se dostali do Norska a Bf.110 bude muset přistát přímo na dobytých norských letištích.Protože už nebudou mít palivo na zpáteční cestu.
delandel Delandel 9.6.2024 11:20  22542
Operation Weserübung 12 - Plány německé flotily.

Ačkoli byl admirál Raeder z nadcházející invaze do Norska šťastnější než kdokoli jiný. Německá flotila přitom nebyla na takové operace vůbec připravena. V té době neměla Kriegsmarine specializované vyloďovací lodě. Koneckonců, velké vyloďovací operace nebyly součástí konceptu námořní války nájezdníků na komunikacích. Němci začali stavět všechny tyto četné německé vysokorychlostní vyloďovací čluny, trajekty Siebel a další vyloďovací lodě právě po norské společnosti.

Nejtěžším momentem během obojživelné operace je začátek vylodění prvních jednotek, kdy jsou nejzranitelnější. Vylodění jednotek první vlny z nízkorychlostních transportních lodí s kombinovanými zbraněmi, obvykle přestavěných z běžných civilních parníků, bylo velmi riskantní, protože je mohla britská flotila zachytit na moři. A pak bude hrozný konec.

Právě z těchto důvodů náčelník námořního štábu Otto Schniewind vyjádřil skepsi ohledně vylodění v Norsku v říjnu 1939 (operace Weserübung 7). Ale nyní, když situace začala vyžadovat skutečnou akci, všichni velitelé vycházeli z důvěry, že hlavní pro ně je přistát v Norsku rychlostí blesku. A téhož dne norský král oznámí, že němečtí přátelé přišli na pomoc a nemá smysl klást odpor. Němci tedy věřili, že pro úspěch operace se potřebují dostat do Norska jakýmikoli prostředky a přistát, aniž by se cestou utopili.

A pak se rozhodli zariskovat a uskutečnit opravdu šílený plán. Vyloďovací jednotky první vlny budou naloženy přímo na válečné lodě. Vojáci budou umístěni přímo na křižníky a torpédoborce, jejichž rychlost jim umožní rychle se přeplavit přes moře kolem Britů a přistát přímo v přístavech největších norských měst včetně hlavního města. Po vylodění jednotek se válečné lodě budou muset okamžitě vrátit do Německa. A další zásobování bude probíhat přes Dánsko, které bylo tentokrát obsazeno, po nejkratší trase.

Německá flotila vytvořila šest oddílů lodí s výsadkovými silami. Aby uspěli, potřebovali současně vylodit jednotky v šesti přístavech a obsadit je.

Oslo, Kristiansand, Egersund, Bergen, Trondheim a Narvik.

Vylodění musí proběhnout v 5:00 za tmy. Lodě budou muset plout s vypnutými světly. Žádosti norských hlídkových lodí by buď neměly být zodpovězeny, nebo by odpověď měla znít, že byly z neutrálních států. Němci věděli, že přístupy k většině norských přístavů střeží pobřežní dělostřelecké baterie. V plánu bylo zajmout je vyloďovacími jednotkami nebo projít kolem vysokou rychlostí. Žádné letecké útoky proti norským pobřežním opevněním nebo proti norské vojenské infrastruktuře se nepředpokládaly.

Přátelské zachycení.

Němci navíc hodlali dobyté opevnění a děla v budoucnu použít k obraně, kdyby se náhle Britové také pokusili přistát.


K této osudné operaci Němci skutečně použili téměř všechny bojeschopné lodě Kriegsmarine. Nyní čekala německá flotila největší operace ve své historii, na níž závisel výsledek války. Sbírali proto vše, od nejtěžších bitevních lodí a křižníků, které v té době měli, až po malé torpédové čluny, které by byly naloženy i pěchotou. Dvě nejsilnější německé lodě druhé světové války, bitevní lodě Bismarck a Tirpitz, ještě nebyly součástí flotily a jen to je zachránilo před účastí v operaci. Ale byly zapojeny obě nejnovější bitevní lodě Scharnhorst a Gneisenau.

Třída Scharnhorst (1936).

Zapojen byl i jediný dělník v té době ze tří kapesních bitevních lodí Deutschland, které se 25. ledna 1940 moudře přejmenovaná na „Lutzow“

Zúčastnili se i doba těžké křižníky Blucher a Admirál Hipper, které byly ve flotile.

Stejně jako čtyři lehké křižníky:

Emden.
Koenigsberg.
Karlsruhe.
Köln.

Kromě toho tam bylo 14 torpédoborců. 8 malých torpédoborců a několik desítek malých pomocných lodí a torpédových člunů.
Posily pro vyloďovací jednotky, techniku, těžké zbraně a munici měly dodat transportní lodě ve druhé vlně vylodění. Němci měli k zásobování celé invazní armády asi 45 různých transportních lodí.

Ochranou proti případnému zachycení britskou flotilou německých transportních lodí podél celého pobřeží Norska se měly zabývat německé ponorky, které byly také přivezeny ve velkém počtu. Ponorky na začátku března dostaly rozkazy opustit své lovecké pozice na oceánských komunikacích a vrátit se na základny. Ponorek přitom stále nebylo dost a během operace dokonce zastavili výcvikový cyklus mladých ponorek a odebrali jim šest starých cvičných ponorek. Celkem bylo do operace zapojeno asi 32 ponorek.


Německo bylo nuceno dočasně ukončit své námořní obléhání Británie. Předpokládalo se však, že to nebude trvat dlouho. Několik dní klidu a německá flotila se brzy vrátí k nájezdníkům na komunikaci. Teprve nyní z mnohem lepší pozice, s novými námořními základnami v Norsku. Takže ten risk stál za to.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 9.6.2024 09:59  22541
Hloupnou hráči? Studie ukázala, že strategie zajímají stále méně lidí
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 7.6.2024 16:53  22540
6.turnajOslovím mjm169 a odehrajeme Balkán.
delandel Delandel 7.6.2024 13:45  22539
Operation Weserübung 11 - Německý mazaný plán invaze do Norska.
(Je to velmi mazaný)


21. února Němci našli velitele nadcházející invaze. Byl jím jmenován generál Falkenhorst, který velel 21. armádnímu sboru.

Historická literatura téměř vždy zmiňuje, že jedním z kritérií pro jeho jmenování bylo, že měl zkušenosti s podobnými neobvyklými vojenskými operacemi v minulosti ve skandinávském regionu.

V roce 1918 se německá divize pod velením generála Rüdigera von der Goltze vylodila ve Finsku, aby podpořila bílé hnutí v jejich občanské válce proti rudým. Poté německé jednotky výrazně pomohly bílým porazit a vyhodit Rudé z Finska, načež zůstali pod kontrolou Finska pro císaře.

Takže v roce 1918 byl Falkenhorst náčelníkem štábu Rüdigera von der Goltze, který plánoval finskou operaci. Proto byl jmenován pověřeným vytvořením plánu okupace Norska.

Je to legrační, protože Falkenhorst o Norsku nevěděl vůbec nic a nikdy tam nebyl. Po setkání s Hitlerem byl překvapen a šel splnit svůj úkol. Za tímto účelem si koupil turistického průvodce po Norsku a pomocí jeho hotelového pokoje rychle vymyslel operační plán, který předložil Führerovi. Fuhrer schválil a schválil plán, načež začala seriózní práce personálu na přípravě podrobností operace.

Nikolaus von Falkenhorst.

První, co Falkenhorst ve svém průvodci viděl, byla skutečnost, že mezi Německem a Norskem se nachází další země, Dánsko. A skutečně to zasahuje do logistiky pro norskou invazi. Dobytí Dánska by zároveň mohlo výrazně zjednodušit přesun jednotek do Norska. A dánský Jutský poloostrov byl pro německé letectví výborným odrazovým můstkem. Obecně Falkenhorst okamžitě navrhl obsadit nejen Norsko, ale také Dánsko.

Hitler tento návrh podpořil. I kdyby v Dánsku žádný Quisling nebyl, tato země byla sousedem Německa s velmi úzkými vazbami, a to i na politické a vojenské úrovni. Stát byl velmi malý a slabý. Proto bylo plánováno oficiálně oznámit dánské vládě hodinu před invazí nadcházející okupaci jejího území, aby byla chráněna její neutralita před britskou agresí. Samozřejmě s garancí opuštění Dánska určitého podílu suverenity a další práce současné dánské vlády. Ve skutečnosti, pokud jde o Norsko, myšlenky byly stejné. V noci na začátku invazní operace musel německý velvyslanec v Norsku také Norům podat úplné vysvětlení situace a toho, že Německo bylo nuceno je chránit před Brity tím, že je obsadilo s výzvou, aby nekladli odpor a poskytli politické záruky norskému králi, že zůstane suverénním panovníkem země.

Věřilo se, že dánští i norští králové budou nevyhnutelně souhlasit s kapitulací. Protože v tu samou chvíli Němci rychle a náhle obsadí všechny důležité přístavy a letiště. Zablokována budou i hlavní města těchto zemí. Celá role německých ozbrojených sil tak doslova sestoupila do demonstrací síly, která měla přesvědčit skandinávské neutrály, aby přijali německé podmínky a nekladli odpor.

1. března vydal Hitler směrnici, která přímo naznačovala:
V zásadě se musíme snažit, aby tato vojenská operace měla charakter přátelského zajetí. Účelem invaze je ozbrojená obrana neutrality severních států. Relevantní požadavky sdělí vláda, jakmile invaze začne. V případě potřeby poskytnou nezbytný důraz ukázky flotily a letecké ukázky.


Právě v této atmosféře přátelského zajetí a demonstrace síly probíhaly německé přípravy před zahájením operace.


Vždy stojí za to začít s přípravou strategie s klasickou rozvědkou, agentní rozvědkou v podobě Abwehru, kterou měli Němci v kterékoli evropské zemi v Norsku s ní bylo všechno velmi špatné. Němci do konce 30. let Norsko ani teoreticky nepovažovali za potenciálního nepřítele a měli zde velmi slabé agenty. To však nebyl důvod k obavám. Malá norská armáda nebyla pro nikoho na světě žádným tajemstvím. Bylo známo, kde se nacházejí místa trvalého nasazení norských jednotek a letiště. Nikdo vážně nečekal, že se setká s nějakým zvláštním překvapením v podobě některých aspektů norské obrany, o kterých Němci nevěděli. Abychom měli aktuální informace o norských námořních základnách a letištích, prováděl se samozřejmě letecký průzkum a fotografování. Severní Norsko však bylo mimo dosah německých letadel.

K průzkumu Němci používali čtyřmotorové dalekonosné víceúčelové letouny Focke-Wulf Fw 200 Condor. Ve skautské verzi s kamerou. I jejich dostřel však stačil pouze na pokrytí území od Osla po Bergen, které Němci pečlivě studovali. Ale zbývající strategicky důležité cíle pro dobytí, včetně přístavu Narvik, který se nacházel daleko na severu, nebyly letadly prozkoumány.

Dobře - Němci se rozhodli, že to stačí.
Nakonec nezaútočíme na Maginotovu linii, jde o přátelské zajetí. Nějak přistaneme a zvládneme to bez dálkového leteckého průzkumu.

I když jsou však výpočty Němců správné a Norsko neklade odpor, pak i tak samotná operace k rychlému zavedení jednotek na území této země vyžadovala pečlivou přípravu a seriózní operační dovednosti při její realizaci. Samotná geografie země nedávala na výběr a Němci byli postaveni před rozsáhlou obojživelnou vyloďovací operaci.
delandel Delandel 7.6.2024 13:30  22537
Operation Weserübung 10 - The Navy's here!

Zatímco v samotném Norsku a okolí byl klid, námořní válka mezi Británií a Německem už hřměla ze všech sil.

Admirál Raeder zahájil svou kampaň, kterou Němci nazvali Obléhání Británie. Samozřejmě, v roce 1939, bez dobytí Norska a pobřeží Holandska a Francie, bylo obléhání Britů obtížným úkolem. Němci se ale opravdu snažili. A přestože Němci nepostavili tak velkou flotilu jako Britové. Podařilo se jim co nejkompetentněji využít těch pár zdrojů, které měli při stavbě svých lodí.

Samozřejmě, kdo slyšel o bitvě o Atlantik, samozřejmě si v první řadě pamatuje početné německé ponorky, ale ve skutečnosti Němci přistupovali k operacím nájezdníků mnohem komplexněji. Nebyly to jen německé ponorky, které musely vykuchat britskou námořní komunikaci. Ale také například pomocné křižníky, torpédové čluny a samozřejmě kapesní bitevní lodě Třídy Deutschland.

Jedná se o jedinečné, silné válečné lodě původně navržené jako oceánské nájezdníky. Německo začalo válku se třemi tak silnými loděmi. Které byly oficiálně kvalifikovány jako těžké křižníky, ale ve skutečnosti s výkonným dělostřelectvem ráže 280 mm v tomto ukazateli výrazně převyšovaly klasické těžké křižníky té doby, jejichž dělostřelectvo nepřesahovalo ráži 203 mm. Ale také jim chybí síla skutečných bitevních lodí. V každém případě to byla velmi impozantní síla pro zničení námořních komunikací.

Stavěly se však i další lodě, které se takové vojenské slávy nedočkaly. Ale sehráli klíčovou roli v zajištění celé této války nájezdníků. Například Němci jako první na světě postavili specializované plavidlo, plovoucí základnu pro torpédové čluny.

Plovoucí základna torpédových člunů "Tsingtau"

Nezapomněli ani na své kapesní bitevní lodě. Vzhledem k tomu, že tyto obrovské lodě s posádkou více než 1000 lidí musely samy plout celé měsíce přes oceán. Aby byla zajištěna jejich autonomie, museli být zásobováni přímo v oceánu. A za tímto účelem Němci postavili řadu specializovaných zásobovacích lodí speciálně pro těžké oceánské nájezdníky. Jednalo se o tankery typu Dithmarschen.

Tři z nich byly postaveny speciálně pro každou z kapesních bitevních lodí.

-Dithmarschen.
-Altmark v roce 1940 byl přejmenován na Uckermark.
-Westerwald byl přejmenován na Nordmark v roce 1946.

Jednalo se o obrovské lodě s výtlakem více než 20 000 tun. Jeho délka byla 178 metrů, šířka - 22 metrů, ponor - 9,3 metru. Čtyři dieselové motory MAN poháněly dva vrtulové hřídele, z nichž každý byl vybaven 4listou vrtulí o průměru 5,2 metru. Výkon elektrárny byl 22 000 koní, což umožnilo vyvinout velmi vysokou rychlost - 21 uzlů. Teorii křižní války odpovídal i cestovní dosah – 12 500 námořních mil při rychlosti 15 uzlů. Cisterna mohla přepravit 7933 tun kapalných paliv a mazacích olejů, 972 tun různé munice, 790 tun potravin a 100 tun náhradních dílů a zařízení. Loď byla vybavena výkonným navijákem, který v případě potřeby odtáhl těžkou válečnou loď. Čerpací zařízení Dithmarschen umožnilo přečerpat 500 tun paliva za hodinu. Sklepy pro skladování munice byly chlazené, vybavené zabezpečovacími systémy a mechanizovanými nakládacími a vykládacími systémy.

Dvě kapesní bitevní lodě Deutschland a Admirál Graf Spee byly nasazeny do Atlantiku na příkaz Raedera v srpnu 1939. Byly zde rozmístěny i dvě zásobovací lodě, loď Westerwald byla přidělena do Deutschland a loď Altmark byla přidělena admirálu Count Spee. Jakmile Británie vyhlásila Německu válku, nájezdníci zahájili hon na britské obchodní lodě v Atlantiku.

Kampaň Deutschland musela být předčasně přerušena. Poté, co potopil dvě lodě, byl nucen vrátit se do Německa kvůli poruše. Admiral Graf Spee lovil obchodní lodě v rozsáhlých oblastech jižního Atlantiku od pobřeží Brazílie po Jižní Afriku. Jeho kampaň trvala více než 3 měsíce, během kterých potopil 11 britských lodí. Během této doby se čtyřikrát setkal s Altmarkem, tankoval z něj palivo a dostával munici. Na oplátku předal zásobování zajatých britských námořníků na loď. K jejich poslednímu setkání došlo 7. prosince 1939 a již 13. prosince byl Admiral Graf Spee konečně zachycen britskou křižníky armádou. Poté se odehrála slavná bitva u La Platy. A stalo se, že admirál hrabě Spee se poté nemohl vrátit do Německa.

Altmark, který zůstal bez svého svěřence, čelil dlouhému návratu z jižního Atlantiku, obeplul Britské ostrovy ze severu a vstoupil do teritoriálních vod Norska v naději, že se přes ně bezpečně vrátí do Německa. Altmark byla oficiální lodí Kriegsmarine a přepravovala přes 300 zajatých britských námořníků. Být v mezinárodních vodách pro válečnou loď je zločin. Altmark ale plul pod obchodní vlajkou a oklamal Norové.

Britská letadla však zahlédla Altmark v norských vodách. Po smrti Admirala Grafa Spee začali Britové hledat jeho zásobovací loď. A tak objevili Altmarka, skrývajícího se u norského pobřeží. Britové věděli, že loď převážela zajatce, a tak Britové požadovali, aby Norové přinutili Němce k propuštění zajatců. Norové to ale odmítli udělat s odkazem na svou neutralitu.

A pak, 16. února 1940, britský torpédoborec Cossack vtrhl do norských vod a nalodil se na loď Altmark.
Během krátké bitvy bylo zabito několik Němců a všichni britští zajatci byli osvobozeni.

Ukázalo se, že Britové i Němci záměrně porušili norskou neutralitu. Oba ale zároveň z tohoto incidentu obvinili Norové. Britové proto, že Norové dovolili německé válečné lodi proplout jejich vodami. A Němci obvinili Norové, že dovolili britské lodi uspořádat námořní bitvu v jejich neutrálních vodách.

Incident v Altmarku přesvědčil obě strany, že norská neutralita není životaschopná a urychlil rozhodnutí o co nejrychlejší okupaci Norska. Bylo to poté, co Chamberlain nakonec Churchillovi ustoupil a souhlasil s okupací Norska, pokud nepustí spojenecké jednotky dovnitř. A právě po tomto Hitler učinil konečné rozhodnutí o obsazení Norska a vydal rozkaz k zahájení urychlených příprav na invazi do Norska. Nejzajímavější na tom je, že obě strany samozřejmě tušily, že by jejich nepřítel mohl obsadit i Norsko, ale nevěděly přesně, kdy se tak stane. A v této nevědomosti se jejich závod odehrál.

Kdyby tehdy Norové věděli, jak energicky proti nim jejich přátelé Británie a Německo připravovali zločiny, byli by velmi překvapeni. Samozřejmě, v tuto chvíli už bylo Norsko stejně odsouzeno k invazi...
Přesto budeme muset obsadit Norsko.


Pokud jde o Altmark, tanker byl 6. srpna 1940 přejmenován na Uckermark a nadále byl používán jako pomocné a zásobovací plavidlo Kriegsmarine. Mezi lednem a březnem 1941 tanker podporoval operace bitevních lodí Scharnhorst a Gneisenau v Atlantiku.

9. září 1942 tanker odjel z Francie do Japonska.

30. listopadu 1942 došlo v lodi k velkému výbuchu, který roztrhal Uckermark na kusy a zničil Uckermark a některé sousední lodě, které se potopily v důsledku obdržené škody. Výbuch zabil 53 členů posádky Uckermark. Příčinou výbuchu byla prý náhodná jiskra při opravách palivových nádrží.

Přeživší členové posádky Uckermark odjeli domů na pomocné lodi Kriegsmarine Doggerbank. Večer 3. března 1943 byl Doggerbank omylem napaden německou ponorkou U-43 a potopen. Pouze jeden člověk z 365 na palubě přežil...
delandel Delandel 2.6.2024 00:46  22532
Operation Weserübung 9 - Vzhled arcizrádce.

Léto 1939.
Když už byl střet mezi Británií a Německem nevyhnutelný, bylo také jasné, že Norsko si dříve či později bude muset vybrat stranu.
Quisling se rozhodl, že je čas jednat.

Cestuje do Německa, kde se setkal s Alfredem Rosenbergem, vedoucím odboru zahraniční politiky NSDAP. Jeden z ideologů německého nacismu.

Znali se od roku 1934, kdy se Quisling poprvé zúčastnil mezinárodní fašistické konference v Montreux. Během návštěvy Berlína v červnu 1939 Quisling informoval Rosenberga, že v Norsku došlo k politickému rozkolu mezi buržoazními stranami pod plným britským vlivem a Norskou dělnickou stranou, jejímž cílem bylo přeměnit zemi na sovětskou socialistickou republiku. Zdůraznil strategický význam Norska ve válce mezi Německem a Velkou Británií a výhody, které by jedna strana mohla získat, kdyby získala kontrolu nad norským pobřežím.

Rosenberg odkázal Quislinga na ministerstvo zahraničí. Němečtí diplomaté si však byli dobře vědomi politické reality v Norsku. A to, že Quisling tam nehraje žádnou roli. A když Quisling začal žádat o peníze, řekli, že teď je jim vše jasné. Jste jen další politický tulák, který nás přišel oklamat, aby získal peníze ve jménu vítězství národního socialismu po celém světě. Sbohem Quislingovi.

A bylo to naprosté selhání. Zdálo se, že tím Quislingova cesta měla skončit. Ale zase měl šanci. Zatímco největší norští podnikatelé byli odhodláni přátelit se s Británií, malá část norského podnikání, která nebyla tak velká a bohatá, ale o nic méně chamtivá, byla zaměřena na přátelství s Německem a podporovali Quislinga. Jedním z těchto podnikatelů, kteří snili o tom, jak se Norsko stane proněmeckým a on bude moci odebrat majetek větším kapitalistům a stát se tak novou elitou v zemi, byl Viljan Hagelin.

Albert Viljam Hagelin

Hagelin, který žil mnoho let v Německu a měl kontakty v německých vysokých kruzích, se dozvěděl, že admirál Raeder snil o vlastnictví námořních vojenských základen v Norsku.
11. prosince 1939 představil Viljan Hagelin Quislinga Raederovi.

Quisling okamžitě hovořil o probritském kurzu norské vlády a nebezpečí britské okupace. Uvedl, že jeho vláda tajně souhlasila, že nebude zasahovat do britské invaze, pokud se Norsko zapojí do války s jednou ze světových mocností. Quisling řekl, že Nasjonal Samling Party chce zastavit tuto invazi tím, že poskytne německým ozbrojeným silám vojenské základny, které potřebují v Norsku. Lidé zastávající důležité funkce ve vládě a vojenském velení Norska na pobřeží již byli podplaceni, ale to nemůže trvat dlouho a Německo musí změnit svůj postoj a jednat.

Raeder tedy obdržel dvě velmi závažná vyjádření k otázkám, které ho už delší dobu trápily.

Za prvé: Britové se připravují na okupaci Norska a norská vláda do toho nebude zasahovat.

Za druhé: V Norsku jsou mocné politické síly, které si nepřejí britskou okupaci. Tyto síly, včetně úředníků, které Quisling nejmenoval, jsou připraveny zajistit německé vylodění a rády přijmou své německé přátele.

Obě tato prohlášení neměla žádné předchozí potvrzení od německé rozvědky a logicky by vyžadovala pečlivou analýzu i ověření z jiných zdrojů. Admirál Raeder však okamžitě všemu uvěřil, protože slyšel to, co skutečně slyšet chtěl.
A vzal Quislinga za slovo.
Oh, já to věděl, musíme si pospíšit!

Obecně vzato byl Raeder tím, co slyšel, tak ohromen, že to okamžitě oznámil Hitlerovi. A 14. prosince Hitler přijal Quislinga.
A došlo k jejich osudovému setkání

Quisling zopakoval svou baladu o bezprostřední britské okupaci Norska. O té zatracené levicové vládě, která je připravena předat zemi Britům. To si ale lidé a hlavně lidé zastávající důležité funkce ve vládě a armádě nepřejí a čekají, až přijdou jejich němečtí přátelé a zachrání je před Brity.

Byl pravděpodobně velmi přesvědčivý a dokázal Hitlera o tomto nesmyslu přesvědčit a oklamat. Fuhrer přidělil Quislingovi 200 000 říšských marek ve zlatě, aby podplatil ty správné lidi a stranický boj, který Quisling pro důvěřivého Fuhrera vymyslel.
Toto je mých třicet stříbrných pro vás

Quisling hrál Va banque, samozřejmě neměl přesné informace o britské okupaci, už jen proto, že nyní víme, že v té době ještě Britové sami tyto plány nevyvinuli. Ale jednal intuitivně, analyzoval situaci jako zkušený, mazaný politik a intrikán a úspěšně předvídal a předvídal další události.

Ano, Quisling jako bývalý ministr obrany měl v armádě stále konexe a obdivovatele. Ale ne na nejvyšších pozicích a ne v drtivém počtu. Norská armáda nebyla pod jeho stínovou kontrolou. Jeho hlavním politickým úkolem však bylo zatáhnout Němce do Norska. Jakmile přistanou, nebude pro ně cesty zpět. A v každém případě budou muset zemi obsadit. To znamená, že se s jejich podporou může stát norským premiérem.


V důsledku setkání s Quislingem Hitler 14. prosince nařídil vypracování plánu pro případ potřeby invaze do Norska. Plán byl vypracován velmi povrchně.
Dostalo jméno Weserübung.

Konečné politické rozhodnutí o invazi neučinil Hitler a tento plán, stejně jako mnoho podobných rychle vytvořených operačních plánů, které neustále sestavují všechna velitelství všech armád, mohl zůstat v archivech. Zde by však došlo k ojedinělé incidentu, který by přenesl mechanismy přípravy invaze na praktické území. V budoucnu se to stane známým jako incident Altmark.
delandel Delandel 31.5.2024 06:09  22530
Operation Weserübung 8 - Politika v Norsku.

Vidkun Quisling

Hlavní norský fašista v historii.
Svou kariéru zahájil jako atašé v revolucí zmítaném Rusku v roce 1918. Zde působil až do roku 1921. A dokonce se mu podařilo najít si ruskou manželku. (manželky?)

Quisling neměl moc rád sovětské Rusko. Quisling byl divoký nacionalista a silný antisemita. Mezinárodní sjednocení národů do nového třídního společenství se mu, jako každému nacionalistovi, hnusilo. Navíc bolševici ušlechtilým lidem vzali moc a lidový majetek a dali je každému dobytku. Podle zákonů má nyní dobytek poprvé na světě 8hodinovou pracovní dobu a další nehorázné věci. Koneckonců, takové události se mohou stát v Norském království. Co když lidé v Norsku také požadují osmihodinovou pracovní dobu a další svobody?
Je to nepřijatelné.

Quisling byl zastáncem pevné vlády diktátora. Z celého srdce nenáviděl sociální hnutí dělníků a přirozeně nenáviděl bolševismus. Lidí jako Quisling bylo v té době velmi mnoho. Sovětský stát svým vzhledem skutečně způsobil v jiných zemích nový vzestup hnutí za práva pracujících, kteří byli v té době v zadku. A to kapitalisty vážně vyděsilo.

Na jedné straně, aby zabránili stejné revoluci, jakou provedli bolševici v Rusku, museli bohatí magnáti dělat ústupky dělníkům a legalizovat mnohé ústupky v pracovním právu. V Norsku pod vlivem událostí v Rusku v létě 1919, téměř 2 roky poté, co to bolševici udělali, také legálně zavedli osmihodinovou pracovní dobu. Na druhé straně se snažili aktivně čelit růstu revolučního hnutí vytvářením pravicových společenských a politických organizací za tímto účelem. Ale jak mohou tyto organizace vést propagandu proti socialistickým myšlenkám, které byly v té době super populární? Koneckonců, nemohli lidem říct pravdu, že jsme byli vlastně stvořeni, abychom potlačili odpor dělníků, aby bohatí magnáti mohli dál vykořisťovat obyčejné lidi za minimální cenu.

Běžné i dnes

Poté vznikla myšlenka ideologie třetí cesty. Vytvářet pořádek při respektování zájmů pracujícího lidu, ale také zachovávat moc oligarchie. Pod rouškou těchto myšlenek byla brzy většina Evropy pokryta diktátorskými režimy. Začali koketovat s levicovými hesly a nepohrdli ani označováním za socialisty.
Například národní socialisté.

Totéž se pokusili vytvořit v Norsku.
Vzpomeňte si na velkého rejdaře Christiana Mikkelsena, o kterém jsem psal v operaci Weserübung 3.

V minulosti rozbil unii se Švédskem a stal se prvním norským premiérem. Christian pochopil, že dělnické povstání mohou být pro stát i pro něj velmi nebezpečné. A s tím musíme bojovat. K tomu shromáždil všechny významné norské magnáty. Získali peníze a v roce 1925 vytvořili organizaci s názvem Fatherland League.

Fedrelandslaget

Byla to veřejná organizace, která za peníze oligarchů vedla protirevoluční propagandu. Šikanovali a pronásledovali socialisty a odborové předáky. Tváří této organizace byl zaprodaný norský národní hrdina Fridtjof Nansen.

Legendární polární badatel, humanista a laureát Nobelovy ceny za mír. Nyní je těžké říci, jak upřímně byl Nansen antikomunistou a nacionalistou. Jak ho tam nalákali? Ale Fridtjof Nansen měl s Quislingem osobní přátelství a prostřednictvím této komunikace se připojil k tomuto davu ve Fatherland League.

Fridtjof Nansen

Nicméně bez ohledu na to, jaké gigantické peníze dají oligarchové «Fatherland League». Ať už byly propagandistické cesty po Norsku jakékoli, Fridtjof Nansen pořádal výzvy k podpoře Fatherland. Levicové hnutí v Norsku rychle nabývalo na síle a popularitě. Jeho hlavní silou byla Norská dělnická strana. Která se do konce roku 1920 stala nejpopulárnější party v zemi. V roce 1928 poprvé získala většinu v parlamentu a poté ve vládě.

Quisling byl z Fatherland League rozčarován, protože ji považoval za nedostatečně rozhodnou a postrádající politické vyhlídky. Liga se skutečně nedokázala přeměnit v politickou stranu a brzy potupně zanikla. Z tohoto důvodu vstoupil Quisling do Agrární strana. Strana pravého středu, která ve vládě vytvořila koalici s Dělnickou stranou. A z této strany se stal v roce 1931 ministrem obrany.

Kabinet v roce 1931
Zleva doprava: ministr zahraničí Birger Braadland, ministr školství Nils Trædal, premiér Peder Kolstad, ministr spravedlnosti Asbjørn Lindboe, ministr obrany Vidkun Quisling, ministr obchodu Per Larssen, ministr práce Rasmus Langeland, ministr zemědělství Jon Sundby a Ministr sociálních věcí Jakob Vik.

Když společnost Norsk Hydro, která je nyní jednou z největších světových společností na těžbu hliníku, oznámila svým zaměstnancům, že jim budou sníženy platy. Nehledě na to, že pracovní doba nebyla zkrácena. Ve skutečnosti byl konflikt mnohem hlubší a delší. Ale nakonec se dělníci naštvali a více než 2000 dělníků vstoupilo do stávky a pochodovalo v nesouhlasu. Stovky policistů nedokázaly zastavit dělnický pochod a poté ministr obrany Quisling, pobouřený tím, že si to tito dělníci dovolili, proti nim vyslal jednotky, aby protesty potlačily. Povstání bylo zastaveno bez použití jednotek, ale incident vyvolal v Norsku obrovský skandál. V důsledku této události se Dělnické straně podařilo dostat Quislinga z jeho funkce a v roce 1933 byl vyloučen z vlády.

Jako norský ministr obrany se Quisling proslavil díky tzv Bitva o Menstad

Ve stejném roce Quisling zahájil svůj vlastní politický projekt. Měl se čím inspirovat, protože ve stejném roce se v Německu dostal k moci Adolf Hitler, vůdce německých národních socialistů. Strana vytvořená Hitlerem, jejíž myšlenky se Quislingovi opravdu líbily.
Do hry vstoupil náš hlavní bavič

Hitlerova strana ušla dlouhou cestu od politického okraje až na vrchol moci. Quisling to také chtěl a v mnoha ohledech začal kopírovat zkušenosti NSDAP. Především jejich rozhodující radikalismus. Počátkem roku 1930 NSDAP dobrovolné oddíly. Takzvaní storm troopeři uvrhli německá města do propasti teroru proti komunistům a odborářům. Útočili a bili je přímo na ulicích.
Vycházeli z principu, že názor každého člověka lze změnit použitím fyzické síly

Samozřejmě, že patetická norská liga vlasti s propagandou Fridtjofa Nansena by nikdy nemohla dosáhnout úspěchu bez rozhodné akce. A Quisling vytváří svou vysněnou párty «Nasjonal Samling» a také vytváří svou vlastní kopii hnědé košile s jejich uniformou a páskami nacistického stylu. Místo svastiky tam byl norský kříž. Byla to fašistická strana se zjevným nacismem v ideologii a jasným pohledem na své německé kolegy.

Zatímco Quisling v roce 1935 zakládal svou stranu, v Norsku se k moci dostala vláda zcela pod kontrolou Dělnické strany, kterou vedl Johan Nygaardsvold.
Tato vláda provedla v té době nejmocnější levicové reformy v zemi. Bylo zavedeno všeobecné důchodové pojištění obyvatelstva, nemocenské pojištění a zaměstnavatelé byli povinni zavést placenou nemocenskou a mateřskou dovolenou.
Nygaardsvold, který sám začal pracovat ve 12 letech na pile, nakonec dosáhl konečného zákazu najímání teenagerů mladších 15 let na jakoukoli práci.
Nyní mají norské děti zakázáno pracovat, dokud nevyrostou

Vznikl Státní inspektorát bezpečnosti práce.
Všechny tyto ústupky velkým norským podnikům musely být učiněny, protože dostávaly fantastické zisky, zatímco lidé byli na pokraji chudoby, ale dříve nebo později by to vedlo k povstání a všeobecné destrukci, kterou nikdo nechtěl. Péčí o dělníky tak bohatí podnikatelé získali stabilitu a hlavně, že jim nikdo neznárodní všechen majetek a budou moci svůj byznys dále rozvíjet. Znárodnění obchodu a zejména obchodní flotily by mohlo vést ke konfrontaci s Británií, která by mohla vyústit v přímou vojenskou intervenci. A v té době, na pozadí hrozby ze strany nacistického režimu v Německu, se Norská dělnická strana musela v zahraniční politice spoléhat na spolupráci s Británií. A to také plně odpovídalo zájmům velkého byznysu, který byl celý vázán hlavně na nás v Británii. Stalo se tak, že norští magnáti, kteří dost ustoupili Dělnické straně v pracovních právech, byli jinak schopni nastolit rovnováhu a dosáhnout míru. To znamená, že nyní není potřeba financovat nejrůznější hloupé, pravicové, fašistické organizace, jako kdysi Fatherland League.


Quisling brzy pocítil toto zapomnění
Jeho strana je příliš radikální a německy orientovaná. Přišla o finanční pomoc magnátů. Na činnost strany nebylo dost peněz.
Nemělo smysl bojovat proti Dělnické straně, která v té době dosahovala kolosálních vítězství a byla na vrcholu své slávy

V parlamentních volbách získala strana Quisling 2,5 % hlasů. To by byla úplná katastrofa. A nebyli schopni získat jediné místo v parlamentu. Od tohoto okamžiku zůstalo Národní shromáždění okrajovou politickou silou a do roku 1939 nemělo více než 2000 členů.

Quislingovi bylo jasné, že nikdy nepřevezme politickou moc v Norsku.....


..Ledaže by do Norska náhle přišli němečtí přátelé a nepověřili ho vedením země!
delandel Delandel 28.5.2024 01:29  22526
Operation Weserübung 7 - Z německého pohledu.

Začněme tímto úžasným mužem Erich Raeder
Admirál je vrchním velitelem Kriegsmarine, německého námořnictva. Stejně jako Churchill byl účastníkem první světové války. Stejně jako Churchill v důsledku toho mnohé přehodnotil. Byl svědkem toho, jak v šílených předválečných závodech ve zbrojení Německo vybudovalo obrovskou, mocnou flotilu, aby se otevřeně postavilo Británii.

Během války na moři se ukázalo, jak tato obrovská německá flotila nenaplnila naděje do ní vkládané a vynaložené prostředky. Namísto staré koncepce rozhodující všeobecné námořní bitvy se doktrína opotřebovací války při ničení britských námořních komunikací ukázala být mnohem úspěšnější. Po válce se Raeder stal přesvědčeným zastáncem myšlenky, že nová výzva pro Británii na moři může být postavena pouze tehdy, pokud nebude vytvořena gigantická a nemotorná flotila, která pohltí spoustu zdrojů a sedí na vojenských námořních základnách. Ale místo toho vytvořte mobilní flotilu nájezdníků, která zavede válku na britskou komunikaci a izoluje ji od jejích kolonií. Stejně jako Churchill i Raeder chápal důležitost Norska v této konfrontaci.

Erich Raeder se stejně jako Churchill stal hlavním lobbistou v Německu za invazi do Norska. Jednal téměř synchronně s Churchillem. října 1939 Raeder poprvé představil myšlenku možnosti okupace Norska, aby se zmocnil jeho důležitých přístavů. To je o 2 týdny později než Churchillův podobný návrh. Raederovým podřízeným je velitel německé ponorkové flotily Karl Dönitz, který v budoucnu zastíní samotného Raedera v jeho historické slávě inscenací bitvy o Atlantik.

Dönitz iniciativu svého šéfa vřele podpořil. Na širším setkání se zástupci ostatních složek ozbrojených sil však myšlenka flotily nebyla podpořena. Proti tomu vystoupil zejména náčelník generálního štábu generál Franz Halder
Na otázku: Podaří se armádě dobýt oblasti ve středním a severním Norsku vhodné pro pořádání námořních základen Halder také odpověděl negativně. Poukazuje na možnou opozici ze strany norské i švédské armády a také na členitý terén, špatnou komunikaci a vzdálenost od zásobovacích základen.

Raederův zápal zchladil jeho zástupce, admirál Otto Schniewind, který působil jako náčelník štábu námořnictva a z titulu své pozice by musel naplánovat námořní část invaze. Připomněl, že Kriegsmarine prostě nemá dostatečné zdroje na tak rozsáhlou vyloďovací operaci. A obojživelná operace pod nosem britského námořnictva, které může rychle zasáhnout, představuje velká rizika.

Nakonec se uskutečnilo jednání za účasti Hitlera, který 9. října podpořil pohled generálního štábu a ukončil plány na invazi do Norska. O obsazení Norska Hitler tehdy skutečně neuvažoval. Z ekonomického hlediska Norsko nepřerušilo partnerství s Německem, ale z politického hlediska zůstalo neutrální. Veškerá pozornost byla poté věnována vypracování plánu pro francouzskou společnost. Což byla strategická priorita. Raeder musel na svůj nápad na chvíli zapomenout.
delandel Delandel 28.5.2024 01:16  22523
Operation Weserübung 6 - Nad Norskem se stahují mraky.

Britští gentlemani jsou tedy připraveni napadnout Norsko a zahájit velkou dobrodružnou operaci ve druhé světové válce. S naprosto nepředvídatelnými politickými důsledky. Jde o velmi odvážné rozhodnutí obsadit dvě neutrální země najednou: Norsko a Švédsko. Zajímavostí je, že SSSR byl vyloučen ze Společnosti národů za invazi do Finska. Ale od začátku války ustoupil světový řád do pozadí a nastal čas ukázat sílu.

13. března však Finsko a SSSR uzavřely mír.
A nyní spojenci ztratili tolik potřebné oficiální zdůvodnění invaze v podobě pomoci Finsku. Invazní operace byla zrušena. Churchill se ale nevzdal a vrátil se ke svému původnímu plánu těžit mořské vody Norska.

Na schůzce 28. března se mu tentokrát podařilo přesvědčit Nevilla Chamberlaina, aby tento nový plán schválil. Novou myšlenkou spojenců bylo provést dvě nezávislé, ale vzájemně propojené operace.

Wilfred a plán R4.

První zahrnovala vytvoření dvou minových polí v norských vodách. O těžbě bylo nutné několik dní před zahájením operace informovat vlády Norska a Švédska v diplomatických nótách obsahujících protest proti selhání těchto zemí chránit svou neutralitu. Počítalo se, že realizace Wilfredova plánu vyvolá odpor Německa. Plán R4 měl být proveden, když se Němci vylodili v Norsku nebo bylo jasné, že se tak chystají. Jeho hlavními cíli byly Narvik a železnice ke švédským hranicím. Úspěch plánu závisel především na tom, zda Norsko bude vzdorovat.

Churchillův mazaný plán by byl v každém případě úspěšný. Pokud se Němci nebudou bránit vytváření minových polí v norských mořských vodách, pak se ekonomické spojení Norska s Německem přeruší a Británie zůstane jediným ekonomickým partnerem Norska. Na druhou stranu, pokud se Němci pokusí zasahovat do těžby, okamžitě to vyvolá záminku pro vylodění britských jednotek v Norsku. Churchill měl zároveň správnou politickou kalkulaci, že norská vláda se, i když s velkou neochotou, stále více orientovala na Británii. Přijmou okupaci a nebudou se bránit.

5. dubna vyrazily britské lodě do Norska s cílem zahájit těžbu jeho námořních území, ale nebylo jim souzeno zahájit operaci Wilfred. U pobřeží Norska Britové zjistili, že už je příliš pozdě...

Operace Wilfred

Plán R 4

Francouzsko-britské plány na intervenci v zimní válce
delandel Delandel 24.5.2024 06:51  22519
Hartmann

Samozřejmě tam bude Altmark. V části 10 :)
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 24.5.2024 05:43  22518
Delandel [22517]: Moc pěkné čtení. Akorát tam chybí zmínka o důležité události - Altmark incident

[ 5826 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt