Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Zelený je lopuch,
fotbal to je hra...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Panzer General [ŽP: 6 týdnů] (kategorie Hry) moderují Hartmann, stanny.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46

Příteli, který vstupuješ do tohoto klubu poprvé: Pokud Ti název "Panzer General" je povědomý, jistě jsi už alespoň jednou v životě neodolal pokušení a zahrál sis tuto skvělou strategickou hru; pak se v tomto klubu budeš cítít jako ryba ve vodě (případně jako Wittmann v Tigerovi), neboť se ocitáš mezi spoustou podobně orientovaných nadšenců. A pokud jsi slasti PanzerGeneralování ještě neokusil - pak se Tě pokusíme získat mezi nás, pravověrné. Třeba Ti v tom pomůže

Česká stránka Panzer General

NÁVODY
Motto koordinátora:
Nabízím každému pomocnou ruku, ale nikoho nebudu vodit za ručičku

Záloha klubu - PG manuál - Jak rozběhat PG - Vše k turnaji - PG web - Tel. kontakty na hráče (k dispozici u velitelů)

INFORMACE PRO NOVÁČKY:
Pro zařazení do Turnaje je třeba absolvovat Přijímač!

PŘIJÍMAČ




Právě se hraje 5. turnaj v Panzer Generalovi

Oficiální turnajový email: turnaj.panzergeneral@email.cz

1. etapa - 2. etapa - 3. etapa - 4. etapa - 5. etapa - 6. etapa - 7. etapa - 8. etapa - 9. ETAPA ROZLOSOVÁNA - Graf vývoje skóre

PANZERLIGA na Homepage

   WoT klan Panzer General

== >> - formulář na Treffung ==

== Dohledávání obrázků ze série Panzer General ==

== Prager Treffung ==

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: ddfrwjz
[ 5861 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
delandel Delandel 28.5.2025 06:20  22671
Operation Weserübung 26 - Postup německé armády a pomoc Spojenců.

V Norsku začala totální válka.
Zatímco se němečtí výsadkáři bránili v Narviku, jejich armáda se snažila postoupit směrem k nim. Setkali se však s houževnatým odporem a byli zastaveni. Začaly vážné bitvy. Od té chvíle se ofenzíva v Norsku stala tím, co německé velitelství předpovídalo na podzim roku 1939, kdy byla operace poprvé plánována, s dlouhými a těžkými boji.


Obtížný terén a nedostatek širokých a rozbitých silnic extrémně ztěžovaly a někdy téměř znemožňovaly použití obrněných vozidel. Němci do Norska přesunuli pouze jeden samostatný tankový prapor, který byl používán velmi omezeně.

Panzer Neubaufahrzeug ( Nb.Fz.) in Oslo April 1940.

Všechny útočné bitvy se často vedly podél vzácných úzkých horských silnic pěchotními silami. V takových podmínkách mohly malé skupiny Norů, pohybující se na lyžích a vyzbrojené pouze ručními palnými zbraněmi, dlouhodobě zadržovat postup celého německého praporu. Německá ofenzíva se tak zpozdila. A brzy se stala ta nejhorší věc, ale byla nevyhnutelná.
Anglo-francouzská vojska se vylodila v Norsku.


Spojenci dokázali poměrně rychle vysadit svou první vojenskou skupinu. K tomuto účelu byly použity jednotky, které se již v rámci příprav na intervenci země připravovaly na vylodění v Norsku. A ty už byly připravené a soustředěné v britských přístavech. Spojenci považovali jižní Norsko za již ztracené. Proto byly vybrány cíle vylodění Narvik k obsazení severního Norska a Trondheim k obsazení středního Norska. A tímto způsobem plánovali zde vybudovat stabilní frontu.

14. dubna se britské jednotky vylodily poblíž Narviku. Ale neodvážili se hned zaútočit na město.

Téhož dne proběhlo vylodění poblíž Trondheimu. Zde, s ohledem na přítomnost pobřežních baterií na přístupech k městu, Spojenci vylodili dvě výsadkové jednotky severně a jižně od Trondheimu. Aby pak z těchto předmostí zahájili ofenzívu směrem k sobě a uzavřeli obklíčení města. Hlavním problémem Spojenců v této fázi byl nedostatek sil a extrémní nerozhodnost jejich velitelů. Rychle se ukázalo, že síly první výsadkové skupiny, která byla rychle vyloděna, zjevně nestačí k vedení bojových operací. Ale zvyšování počtu vojáků trvalo nějakou dobu. Dalším problémem byla obtížná situace norských vojsk, která se snažila zadržet německý postup ve středním Norsku.

Norové bojovali s Němci a utrpěli těžké ztráty a žádali o naléhavou pomoc. Britové o tom přemýšleli a rozhodli se odložit útok na Trondheim, dokud nedorazí dostatek vojsk. Britové se poté vrhli na pomoc do středního Norska. Britové vylodili 148. pěší brigádu s 1600 muži. Britové velmi spěchali, takže jejich brigáda dorazila do Norska a všechna svá vozidla a dělostřelectvo zanechala v Anglii. Později měly být doručeny samostatně lodí. Ale nebyl čas čekat a Britové se po dlouhém pochodu spojili s Nory.

První pozemní bitva mezi Brity a Němci se odehrála 21. dubna.
A pokud pro Brity to byla první bitva v jejich životech, tak navíc v neznámé hornaté a zasněžené oblasti. Němci zde bojovali už dvanáctý den po sobě. Německá armáda a její velitelé byli během druhé světové války velmi flexibilní, proaktivní a dobře připravení. Zvláště v prvních letech války. Během svého pobytu v Norsku a bitvy s místní armádou se němečtí velitelé již stihli seznámit s geografií oblasti, kde válka probíhala, a také s norskou taktikou v boji. V mnoha ohledech Němci kopírovali a přijali to, co Norové udělali.

Fronta ve středním Norsku se táhla 180 km. Ale ve skutečnosti neexistovala žádná souvislá frontová linie. Neprůchodné hory rozdělovaly dějiště vojenských operací na řadu izolovaných oblastí, kde se bitvy odehrávaly podél horských silnic a železničních tratí. Proto relativně malé jednotky bojovaly na tak velkém území.Právě kvůli specifikám této oblasti zde Němci nejprve rozvinuli taktiku svých tzv. bojových skupin. Který pak bude aktivně a úspěšně aplikován po celou dobu války.

Taktika vypadá zhruba takto: Na základě pěšího praporu byla vytvořena pěchotní bojová jednotka, ke které byla přidělena rota horských strážců, ženijní četa, dělostřelecká baterie a minometná četa. V závislosti na úkolech by je mohly doplnit další speciální jednotky. To vše bylo zpravidla předáno pod velení velitele praporu, kterému bylo dáno plné povolení dělat si, co chtěl, a od kterého se vyžadovalo pouze jedno: provést bojový úkol. Bojovým skupinám nebyl stanoven žádný konkrétní počet ani omezení. Jejich složení se může lišit v závislosti na konkrétním úkolu. Jejich vznik byl důsledkem progresivního myšlení v německé armádě, kde iniciativa byla od velitele nejen vítána, ale často i vyžadována.

V té době si Britové o něčem takovém nemohli ani představit.
Britové, kteří sice navázali alespoň zdání komunikace se svými norskými spojenci, ale nebyli schopni ani řádně koordinovat své společné obranné akce s nimi.

A tak 22. dubna četa německých horských strážců z jedné z německých bojových skupin obešla na lyžích britské pozice podél horského hřebene a dosáhla týlu jednoho z jejich praporů. Britové v domnění, že jsou obklíčeni, opustili své obranné pozice a v panice uprchli, přičemž ztratili více než 100 mužů jako zajatce.

Za zmínku stojí zejména to, že důležitým rysem německých bojových skupin byla přítomnost komunikační jednotky s přenosnými krátkovlnnými rádiovými stanicemi. Což zajišťovalo neustálou komunikaci s velením i za pohybu. Velitel bojové skupiny se mohl kdykoli spojit s velitelstvím svého pluku, kde byl vždy přidělený důstojník letectva, který zajišťoval interakci s letectvem. A s jeho pomocí je možné přivolat a upravit přímou leteckou podporu. Někdy byl letecký dispečer přímo v bojové skupině, předával nepřátelská data rádiem a upravoval letecký útok, což dále zjednodušovalo a urychlovalo podporu pozemních vojsk. Na pomoc zpravidla přicházel střemhlavý bombardér Ju-87 a někdy i těžký stíhací letoun Bf-110, který byl také často a úspěšně používán k útokům na nepřátelské pozemní síly svými silnými zbraněmi.

24. dubna, po dalším náletu a precizním leteckém úderu na most v zadní části 148. brigády, se Britové rozhodli, že most bude nyní vyhozen do povětří a oni budou obklíčeni. Poté opět v panice opustili svá postavení a v hrůze uprchli. A nakonec je Němci chytili a porazili. Nedostatek motorové dopravy zabránil britským vojákům v včasném, rychlém a organizovaném ústupu. Z brigády přežilo pouze asi 450 lidí. Většinu zbytku zajali Němci.

Britský ústup odhalil křídlo norské armády. Němci toho okamžitě využili. Na rozdíl od Britů byli němečtí vojáci vybaveni motorovou dopravou a mohli se rychle přesunout na nové pozice a dopravit své dělostřelectvo tak, aby drželo krok s pěchotou. V důsledku toho, protože Britové uprchli, Němci obklíčili asi 4 000 norských vojáků. Kteří se 29. dubna, když si uvědomili, že je po všem, vzdali. Spojenecké obranné fronty se zhroutily.

Pro Spojence to byla hrozná doba. Poté, co Němci prorazili obranu, rychle postoupili o 50 km. Poté je setkala a pokusila se zastavit nedávno vyloděná 15. britská pěší brigáda. Ta Němce zdržela o dva dny, ale nakonec pod nejsilnější palbou německého dělostřelectva a letectva došlo ke zničení všech děl brigády a vážnému zranění jejího velitele, brigádního generála Smitha. Poté se Britové začali stahovat.

Britové tak nebyli schopni rychle a efektivně vybudovat svou skupinu vojsk ve středním Norsku. Britové přesouvali jednotky po částech a také sami vstupovali do bitev po částech a utrpěli porážku. Britové se s tímto problémem budou potýkat ještě mnoho let.

Mezitím budou mít jejich vojáci v zajetí o čem přemýšlet.

Ale samozřejmě nejdůležitější roli v porážce spojeneckých vojsk sehrálo německé letectvo. Které zcela dominovalo ve vzduchu. Na začátku války měli Němci velmi silné letectvo s moderními letadly a dobře vycvičenými piloty.
delandel Delandel 17.5.2025 17:48  22670
„Nejcennější věcí v Rudé armádě je nový muž Stalinovy ​​éry. Hraje v bitvě rozhodující roli. Bez něj jsou všechny technické prostředky boje mrtvé; v jeho rukou se stávají impozantní zbraní.“

Z polních předpisů Rudé armády.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 29.4.2025 21:56 - Oblíbené kluby (11:02) 22669
Tak tohle musíte slyšet :)

píseň Panzer General Celebration
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 9.4.2025 17:41 - Oblíbené kluby (11:02) 22668
Vlk [22666]: Určitě, obojí :)
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 9.4.2025 17:33  22667
Zerstörergeschwader 76 - History of the German Luftwaffe unit 1939-1945

Spoluautor Tallyho.
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 7.4.2025 13:22  22666
Znojmotreffung?
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 7.4.2025 12:00  22665
HartmannPěkné. Bude nějaké setkání? Panzertreffung?
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 2.4.2025 21:26 - Oblíbené kluby (11:02) 22664
Panzery :)
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 21.3.2025 10:13 - Oblíbené kluby (11:02) 22663
Paráda! Sturm je jasný, ale co dělá Monty?
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 21.3.2025 10:11  22662
Včera jsem se asi po sto letech potkal se Sturmem a Montgomerym. Moc příjemné setkání a pokec.
delandel Delandel 19.3.2025 19:44  22661
Vtipné video s názvem 2. světová válka v Discordu.
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 24.2.2025 23:51  22660
Já bych věděl...
delandel Delandel 24.2.2025 22:58  22659
Hartmann.

Děkuju.
Nevím z jakého důvodu, ale v Rusku se tomu městu říká Домбос...
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 24.2.2025 20:10 - Oblíbené kluby (11:02) 22658
Delandel [22657]: Ne Dombos, ale Dombås
delandel Delandel 24.2.2025 16:17  22657
Operation Weserübung 25 - Bitva u Dombos.

Minule jsem tedy skončil tím, že německá armáda úspěšně přistála v Norsku. K úspěšnému útoku však nestačí, je nutné se také udržet a pak za podmínek omezených zásob vyhrát bitvu a dobýt Norsko.

A Němci musí jednat velmi rychle.
Britové vyhnali flotilu Kriegsmarine pryč ze západního pobřeží Norska a mají možnost sami vylodit své jednotky v Norsku a Němci nebudou moci nijak zasahovat. Nejdůležitějším úkolem pro Němce proto bylo co nejrychleji zlomit odpor norské armády a dobýt celé území země.

A pak, jak už to v armádách bývá, pod vlivem úspěchů a vítězství německých výsadkových sil v prvních dnech války velení rozhodlo, že prostředky k vítězství jsou výsadkáři a v jakékoli nejasné situaci je potřeba poslat kupředu výsadkáře. V sídle generála Falkenhorsta (který rád dobýval jiné země pomocí turistického průvodce) vymyslel se geniální plán, jak se náhle zmocnit železniční stanice Dombos. V centru Norska je Dombos důležitým dopravním uzlem. Pokud se ho Němcům podaří dobýt pak se Norsko v podstatě zkrátí na polovinu.

Ale tady je problém. Dombos se nacházel 250 km od nejbližších německých jednotek. Proto se rozhodli vysadit na stanici výsadkáře, kteří by ji dobyli a drželi, dokud k nim nedorazí postupující německé jednotky z jihu. Plán byl naprosto dobrodružný a vycházel z předpokladu, že nenarazí na žádný mocný odpor. Jednoduše proto, že se zdálo, že Norům zbylo velmi málo lidí. V prvních pár dnech invaze Norové skutečně ztratili několik tisíc mužů jako zajatci a v podmínkách dezorganizace se vzdaly celé bojové jednotky. Mnoho Norů bylo zajato dříve, než vůbec stihli obdržet zbraně. Někteří se vzdali na příkaz Quislingových příznivců. V každém případě, s ohledem na utrpěné ztráty, Němci odhadli norské síly na několik stovek vojáků ve směru hlavního útoku.

Novému norskému veliteli Otto Ruge se totiž podařilo za neuvěřitelně obtížných podmínek zorganizovat mobilizaci mužské populace v těch částech země, kam Norové ustoupili. Do náborových stanic se vydaly tisíce dobrovolníků. Hlavním problémem tedy bylo zásobování, organizace a vyzbrojování všech těchto lidí.

14. dubna německá výsadková rota poručíka Schmidta o síle 185 mužů přeletěla v 15 transportních letounech Junkers do oblasti Dombos. Počasí bylo hrozné, viditelnost hrozná, výsadek výsadkářů neúspěšný a pod silnou protiletadlovou palbou Norů. Jedno z letadel bylo sestřeleno, několik nouzově přistálo. Většina přeživších výsadkářů byla okamžitě zajata. Poručík Schmidt shromáždil pouze 63 mužů a s takovými ztrátami se přesunul ke stanici, aby splnil svůj úkol. V této oblasti měli Norové více než prapor vojáků se dvěma minomety. Německým výsadkářům se nepodařilo dobýt Dombos.
Pět dní běhali a bojovali jako partyzáni v blízkých lesích. Zatímco Němci jsou pryč, zůstalo jen několik desítek výsadkářů. Nakonec byli obklíčeni na jedné z farem. Většina parašutistů byla zraněna a vyčerpaná. A Schmid, který byl v tu chvíli sám zraněn, přijal nabídku Norů a vzdal se.

Po skončení tažení v Norsku bude Schmidt propuštěn ze zajetí a vyznamenán Rytířským křížem. A dokonce o této operaci napíše knihu.

Kniha o tom, jak nepoužívat parašutisty.

[ 5861 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt