Písnička pro dnešní denFrantišek Pícha (3. října 1893 Řípec – 10. října 1964 Praha), byl český hudební skladatel a pedagog, sběratel lidových písní.
Sebral na 1000 textů a nápěvů lidových písní z jižních Čech. Vydal na 300 úprav lidových písní pro zpěv a klavír, pro sbory i ve formě pásem pro národopisné soubory:
Suita pro smyčce a gong, op. 18 (1931, rev. 1933-5)
Studánka, op. 24 (1936)
U našich stájů (úprava lidové písně)
Blata zpívají (1939) První řada lidových písní z jižních Čech. Libuše Domanínská, Antonín Zlesák - zpěv, Pěvecký sbor Čs. rozhlasu, Symfonický orchestr pražského rozhlasu, Jiří Pinkas
Jiří Bulis (3. října 1946 Chomutov – 12. května 1993 Olomouc) byl český hudebník, skladatel a klavírista, autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby.
Jméno skladatele Jiřího Bulise je spjato zejména s brněnskou divadelní scénou, nicméně autor sám pochází ze severních Čech.
Od konce sedmdesátých let se již ale naplno věnoval pouze skládání. Bulis zemřel ve 46 letech při automobilové nehodě 12. května 1993 na rychlostní silnici mezi Olomoucí a Prostějovem, poté, co nezvládl řízení na své cestě z Brna do Ostravy.
Hosté na zemi
Anděl Radosti
Pohlédni na mne (Žalm 25)
Nekonečný valčík
Chudáci žebráci, holota
Vlastní životopis
Smrt brzy kopne do mých dveří
hrůzou a leknutím v té chvíli dech zatajím
a nadechnout už zapomenu.
anebo celé album Tiché písně
Barbora Poláková (* 3. října 1983 Kolín) je česká herečka a zpěvačka.
Nafrněná
DESE
Sousedův trávník
Poď si + Eva Samková
Jediná vteřina
Krosna
Karel Knittl (4. října 1853, Polná – 17. března 1907, Praha) byl český hudební skladatel, dirigent a hudební pedagog.
Ředitelem pražské konzervatoře se stal roku 1904, ale již předtím za Antonína Dvořáka vykonával funkci administrativního ředitele. Byl to právě on, kdo připravil reorganizaci výuky – byl tvůrcem podrobně propracovaných učebních plánů, které s dodatky a úpravami sloužily několika generacím. Zavedl pro posluchače pedagogická cvičení pro budoucí učitele hudby a zahájil éru výuky historické hudby, především komorních skladeb.
Sám se věnoval také skladbě, složil mnoho písní, sborů a církevních zpěvů, ale byl poměrně málo tištěn. O práci pedagoga nejlépe hovoří úspěchy jeho žáků, mezi které patřil Vítězslav Novák, Jaroslav Kocian, Jaroslav Křička a celá řada úspěšných hudebníků.
Ovšem na YT nemá ničeho.
Štěpán Urban (4. října 1913 v Bořanovicích – 4. května 1974 v Praze) byl kytarový virtuóz, hudební pedagog, profesor a zakladatel kytarové třídy na pražské konzervatoři, hudební skladatel, astrolog, antroposof, esperantský básník a novelista.
Vytvořil českou klasickou školu na kytaru, která se opírá o četné pedagogické a umělecké publikace či série odborných článků, které publikoval doma i v zahraničí, a která je doma i v cizině dodnes považována za vzor moderní pedagogiky.
Například za čtyři sólové skladby "Miniatures" byla Štěpánovi Urbanovi v mezinárodní soutěži Rádio-televize-Paříž udělena první cena.
Miniatures
Štěpán Urban (*1997) český zpěvák
Postel (no ale má to přes půl miliónu shlédnutí)
Candy - HA! Býčí skála! Sice kratce, ale je tam! A Čára a Úvoz ... chlapec bude asi z našeho kraja. ;-)
Potopa
High
Vincent Stránský
Štěpán Urban - Jen mi věř
Čaba Laciga - Tsunami Rodičovské upozornění: Explicit lyrics (nevím, piču je mu rozumnět)
Angelo Michajlov (vlastním jménem Angel Ivanov Michajlov, bulharsky Ангел Иванов Михайлов, 4. října 1939 Sofie – 7. července 1998 Valkeřice) byl český hudebník a hudební skladatel bulharského původu.
Pocházel z hudebnické rodiny, jeho rodiče byli operní pěvci a členové národního sofijského divadla, matka byla bulharská národní umělkyně Rajna Michajlova. Již od pěti let Angelo hrál na klavír, šest až sedm hodin denně. Po základní škole v Sofii nastoupil na francouzské gymnázium, kde měl výborné výsledky. Vyskytovaly se však u něj problémy v chování, neboť se již od mládí projevoval jako bohém.
Po maturitě a neúspěšných přijímacích zkouškách na sofijskou konzervatoř odcestoval osmnáctiletý Michajlov na vlastní pěst bez znalosti češtiny do Prahy. Na konzervatoř v Praze se dostal bez problému a díky svým znalostem ji po roce s úspěchem zakončil. Po absolvování konzervatoře složil přijímací zkoušky na HAMU (dirigoval Beethovenovu Druhou symfonii v úpravě pro dva klavíry). Studium završil dirigováním Fausta a Markétky. Před tím, než se Angelo dostal na opravdickou uměleckou dráhu, nejen pilně studoval a učil se česky, ale živil se hraním na klavír po různých podnicích, sem tam v divadle a dokonce chvíli i jako topič v hotelu Alcron. Vypracoval se tak od skladatele uhlí až k vynikajícímu skladateli hudby.
Kdo hledá zlaté dno (1974)
Eva Pilarová - Píseň o čisté duši
Dívka na košteti (1972)
Hana Zagorová - Arsene
Karel Štědrý + Jiří Popper + Milan Chladil - Každý, kdo je dneska k světu, šetří na raketu
Píseň o černém mráčku
Vojtěch Mojžíš (* 4. října 1949 Brno) je moravský hudební skladatel.
Saxonet - věta pro saxofonové kvarteto
Juraj Filas: Symphony No. 1 Le feste amorose + Vojtěch Mojžíš: Viničné Šumice (The Symphonic Picture) + Vojtěch Mojžíš: Smyčcový kvartet č. 2 (jednovětý)
Juraj Filas (5. března 1955 Košice – 31. prosince 2021) byl slovenský hudební skladatel a pedagog žijící v Praze.
Šerosvit Skladba je jednovětou sonátou, v níž exposice a repríza jsou rámovány praeludiem, interludiem a postludiem, jejichž hudba je vytvořena z téhož materiálu.
Koncert pro tubu a dechový orchestr
Sonáta pro trombón a varhany "De Profundis" (Kostel svatého Ignáce z Loyoly, Nový Jork) - zajímavé sledovat mladého varhanistu Lukáše Dvořáka a jeho asistenta, otce, Martina Dvořáka. Varhany jsou zkrátka složitý jak cesta do vesmíru a možná složitější. Autor(?) přítomen.
Sonáta pro tubu a klavír Tuba (s velkým špuntem): Davide Borgonovi - dobře (u toho) vypadá. ;-D
Oratio Spei (Modlitba naděje)
Dezider „Dežo“ Ursiny (4. října 1947 Bratislava – 2. května 1995 Bratislava) byl slovenský hudebník, kytarista, skladatel, zpěvák, textař, tvůrce filmové hudby, dramaturg, režisér, autor a scenárista.
V roce 1989 diagnostikovali Ursinymu rakovinu jazyka, koncem roku absolvoval operaci jazyka a chemoterapii, po recidivě nemoci ale další chemoterapii odmítl.
Ostrov
Na ceste do nahoty
hudba z filmu Indáni z Větrova (1979)
Koľko je ciest?
Tisíc izieb
Príbeh
Deti |