Autorizovaný servis je samozřejmě povinen převzít zboží od zákazníka do (záruční) opravy a to na základě dokladů o koupi, které vystavuje prodejce.
A je také pravda, že mnoho servisů vyřizuje přednostně zakázky, kterou k nim přinesou zákazníci přímo a je také pravda, že prodejci jezdí do některých servisů jednou za x dní (což je s ohledem na 30 denní lhůtu tak trochu jejich problém, ale ne každý kupuje zboží jako fyzická osoba).
Servis samozřejmě vystavuje potvrzení na každou opravu, takže prodejce může teoreticky zákazníka vidět třeba až o rok - dva později se stohem papírů ze servisu a s požadavkem na peníze.
Zdravý rozum říká, že reklamace se veze tam, kam je to blíž (logicky) + záleží na tom v jaké fázi záruky se zboží nachází.
Jestli je to prvních 14 dní po koupi na dálku, jde to za prodejcem - bez debaty.
Jestli je to prvních šest měsíců, mělo by to jít taky za prodejcem, protože prvních šest měsíců se vady považují za vady existující v době prodeje a problém by měl být řešen výměnou, nedohodnou-li se obě strany jinak (pokud výměna není z nějakého důvodu možná, jde to na normální opravu, která se počítá jako záruční, tady asi bude záležet na ev. rozsahu problému).
A pak už to jde rovnou do servisu a běží standardní záruční kolečko... |