Prosincová XB-1V zajetí hmoty je opravdu hůře čitelná (ještěže mi DrVenkman poskytl nápovědu, díky). Vlastně jsem nejdéle přemýšlel nad tím, zda mi k ní méně sedí český nebo původní název. Zkrátka to šlo mimo mne, rozhodně nejvíc z celého čísla (snad proto je velkými písmeny na obálce?).
Balfour a Meriwether v příběhu panovníkovy pomsty jsou přehledně napsaným dobrodružným příběhem ze 70. let 19. století v Anglii. Skoro jakoby to byl samostatný literární subžánr. Jediné (drobné) překvapení spočívalo v tom, že ho napsal Američan. Ale jinak se mi to líbilo.
Deus ex homine (postrádám důvod, proč to psát velkými písmeny) bych s první povídkou nerad házel do stejné škatulky, protože tahle povídka mě docela rychle zaujala. A pro ten odlidštěný styl je tu dobrý důvod.
Zrádné světlo jsem si naštěstí nechal na konec, protože po něm by mi každá povídka přišla jako práce ambiciózního začátečníka. Kosmatka dovedl kvantovou fyziku do končin, kde se z ní člověku motá hlava ještě víc než normálně. Přestože odborným termínům moc nerozumím, software mého mozku mi stále umožňoval sledovat, kam autor směřuje. I když to bylo vždycky o něco dál, než jsem předpokládal. Asi si to budu muset za čas přečíst znovu.
Hněv eukalyptů je docela slušná jednohubka. Hmm, proč zrovna eukalypty? Takovej vysokej plevel.
Černá a bílá je zřejmě hudební military sci-fi. Takže teď už jen zfilmovat a napakovat se na soundtracku! :) Povedená práce.
Rudý je další jednohubka. Jen mi přišlo, že zbytečně vyzrazuje pointu názvem.
Nové bydlení je scifistická časovka dochucená prvky slasheru, ke kterému Rečková v posledních letech sahá dost často. Ale přesně takhle mi to vyhovuje, pro mne nejlepší česká povídka.
Přepínač je o něčem, co by mne vzhledem k názvu nenapadlo. Čekal jsem spíš nějakou kybernetiku než genetiku, už jsem z té sci-fi asi zblblej. A povídka je také dobrá (včetně pointy).
Komety se přece vracejí (Sakra, co o tom napsat, aby to nevypadalo, že opisuju od DrVenkmana? Aha, nic.)
Podzemní zahrady je krátký fantasy horor ve stylu nalezeného zápisu hlavního hrdiny. Proč ne?
Angloamerická fantastika v letech 2007-2008 je jedním z těch shrnutí, které jsem vždy s chutí prostudoval. Ale poměr knih, u kterých je poznámka o jejich českém vydání, mi přijde žalostně nízký. No jo, jak to nejsou série...
Nový časopis začal dobře, respektive dobře pokračuje přesně tam, kde byla Ikarie zaříznuta. Tak do příštího čísla už se snad povede zmenšit počet hrubek a překlepů, který byl tentokrát hodně vysoký. Korunovala to věta Jejich oči divoce blýskali a vydávali ohavné skřeky. z poslední povídky, při které jsem si zase jednou vzpomněl na existenci dávné rubriky Knihomorna. :( |